Autor: oslobodjenje.ba | Foto: oslobodjenje.ba

Veći računi za struju gase preduzeća, male općine ne mogu isfinansirati poskupljenje

by fer_urednik

Savez općina i gradova Federacije BiH insistira da FERK u odluku o kupcima od društvenog značaja uvrsti općine, gradove i komunalna preduzeća

Male i finansijski teško održive općine u Federaciji Bosne i Hercegovine kao što su Dobretići, Sapna, Pale-Prača ne bi mogle podnijeti dodatni finansijski teret, odnosno isfinansirati najavljeno poskupljenje struje.

PRAVNA LICA

Prema novom Zakonu o električnoj energiji u FBiH usvojenom prošle godine, ukida se javno snabdijevanje za općine i gradove gdje je cijena struje bila niža, te su jedinice lokalne samouprave u obavezi da pređu na tržišno snabdijevanje. Naime, do 31. decembra prošle godine jedinice lokalne samouprave bile su u obavezi da izaberu dobavljača struje. Međutim, općine i gradovi su dobili ponude od Elektroprivrede BiH koje su bile više u odnosu na raniju cijenu struje u rasponu od 80 do 250 posto, izjavio je za Oslobođenje Halko Basarić, viši saradnik za finansijska pitanja u Savezu općina i gradova FBiH.

Ističe da je veliki broj općina ušao u kategoriju tržišnog snabdijevanja i tu su im bile ponuđene cijene koje su dva i dva i po puta veće.

– Možete zamisliti kakav bi to bio udar na njihovo poslovanje i to ne samo na poslovanje općina kao organa uprave. Više se to odnosi na javna komunalna preduzeća, preduzeća koja se bave vodosnabdijevanjem, odvozom smeća, toplotnom energijom… Kad pogledate djelatnosti kojima se bavi općina, imate i tu javnu rasvjetu, vatrogasce, niz javnih servisa, gdje bi došlo do povećanja cijena struje, kaže Basarić.

Napominje da je Regulatornoj komisiji za energiju u FBiH (FERK) data mogućnost po novom zakonu da napravi tzv. listu krajnjih kupaca od društvenog značaja i da su oni u nacrtu te odluke stavili primarnu zdravstvenu zaštitu, što znači da ta kategorija kupaca ostaje na javnom snabdijevanju.

Ernest Imamović, gradonačelnik Goražda, koji je ujedno i član Predsjedništva Skupštine Saveza općina i gradova FBiH, kaže za naš list da bi povećanje cijene struje za komunalno preduzeće 6. mart značilo i njegovo gašenje.

SEKUNDARNA MREŽA

– U nadležnosti komunalnog preduzeća 6. mart su: vodosnabdijevanje, odvoz smeća, mezarje… Vodosnabdijevanje regulišemo pumpanjem vode iz Drine i naš godišnji račun za struju je skoro milion maraka. Dakle, stopostotno povećanje cijene struje za naše preduzeće bi značilo gašenje. Mi smo zatekli u preduzeću teško stanje, ali smo uspjeli krenuti i u obnavljanje sekundarne mreže. Jednostavno, poskupljenje struje bi po preduzeće bilo katastrofalno i dovelo bi u pitanje vodosnabdijevanje. Rješenje postoji, a to je da se jednim članom zakona definiše da se komunalna preduzeća izuzimaju i FERK treba donijeti odluku. To je pod moranje, naglašava Imamović

 

Povezane vijesti