Autor: rtvbn.com | Foto: Vlada RS

Vlada šakom i kapom dijeli milione gubitašima

by fer_urednik

Vlada Republike Srpske odlučila je pred kraj godine da iz budžeta dijeli milione maraka i šakom i kapom. Izmijenila je listu prioritetnih projekata iz programa javnih investicija i dala prednost javnim preduzećima koja godinama ne posluju pozitivno.

Vlada Srpske očigledno ima, samo njima znane, kriterijume kako će dijeliti novčane subvencije javnim preduzećima pa je tako odlučila da to budu ona koja godinama posluju sa gubitkom.

Srećni dobitnici novogodišnjih finansijskih paketa su Željeznice Srpske koje su dobile 20 miliona maraka, Aerodromi Srpske dva miliona, a Pošte milion. Ministar finansija Zora Vidović se nada da će ova javna preduzeća konačno krenuti u bolje poslovanje i da neće morati dijeliti grantove.

„Ja nisam zadovoljna lično što imamo te grantove ali kad smo dogovorili restrukturiranje Željeznica nekad ranije sa Svjetskom bankom potpisan sporazum i rečeno je da mi moramo svake godine izdvajati grant iz budžeta za Željeznice onoliko koliko je to moguće dok Željeznice ne budu u situacijij da mogu da posluju pozitivno“, kaže Zora Vidović, ministar finanasija Republike Srpske.

Nije Vlada zaboravila ni banju Mlječanica, koju vodi NPS-ov Darko Banjac, pa im je dodijelila 7 miliona maraka. U toj namjeri ih nije spriječilo ni to što je od samog početka sumnjiva izgradnja zdravstveno turističkog kompleksta a ni to što je u prijedorskom tužilaštvu formiran predmet zbog javnih nabavki Mlječanice.

„Iznenađuje da se odobravaju donacija javnim preduećima po principima koji je neselektivan. Davati grantove Šumama Željeznicama to je nešto što nema opravdanja a kad bi pitali EU komisiju bila bi protiv toga jer to je prelivanje novca građana u javne firme koje ne posluju u standardima i  kvalitetima koje se od nji očekuju“, ističe Zoran Pavlović, ekonomista.

O grantovima i radu javnih preduzeća godinama se polemiše i u Parlamentu Srpske. Opozicioni poslanici smatraju da menadžmenti javnih preduzeća, koja negativno posluju, moraju biti sankcionisani, a ne nagrađeni, dok iz vladajuće koalicije kažu da su subvencije potrebne za napredak rada preduzeća.

„Jasno je da ta politika stalnih davanja subvencija ne rješava nijedan sistemski problem već ih samo produbljuje. Menadžment tih preduzeća koji su došli po partijskoj liniji ne interesuje poslovanje i prihodi vlada im daje određene garancije i sve to ide preko leđa građana RS. Postavlja se pitanje zbog čega se daju subvencije gdje se ti novci  i kako troše“, kaže  Nebojša Vukanović, poslanik Lista za pravdu i red u NS RS.

„Nije dovoljno reći da je neko gubitaš i da je potrebno napraviti promjene nego i tamo gdje nisu gubitaši analizirati da li je to dovoljan nivo prihoda i da li rade efikasno i da li se može većim radom ostvariti bolja dobit“, kaže Srđan Todorović, poslanik SP u NS RS.

Da su najveći privredni gubitaši u BiH upravo javna preduzeća, otvoreno je prije nekoliko godina pisao u svojoj analizi i Međunarodni monetarni fond. Oni su izračunali da je zbirni dug 550 državnih preduzeća u BiH – skoro osam milijardi maraka.

Povezane vijesti