Autor: Rtvbpk.ba

Radnici firme Zrak stupili u štrajk glađu: Vlada FBiH nas konstantno ignoriše

by fer_urednik

Petnaest radnika firme “Zrak” stupilo je jutros u štrajk glađu, postavili su šatore i tu namjeravaju ostati dok Vlada Federacije BiH ne ispuni njihove zahtjeve.

Radnici su već tri mjeseca u štrajku, a od jutros su svoj bunt započeli i štrajkom glađu. Postavili su šatore ispred zgrade firme i tu će biti sve dok se ne ispune njihovi zahtjevi, a među njima je i isplata šest zaostalih plata te smjena direktora Nermina Koldže.Potpredsjednik Sindikalne organizacije DD “Zrak” Mirsad Ademović kazao je da je glavni razlog njihovog štrajka glađu konstanto ignorisanje Vlade Federacije BiH i resornog ministra Nermina Džindića.

Ministarstvo energije, rudarstva i industrije konstantno odgađa sastanak sa njima, sada su ga odgodili za sedam dana, a trebali bi se sastati u Goraždu narednog utorka.

Ademović kaže da na taj sastanak neće otići zbog, prvenstveno, prevelikog broja firmi koji će biti na tom sastanku. Radnici Zraka smatraju da se problem Zraka pokušava umanjiti isticanjem problema iz drugih kompanija.

Radnici godinama upozoravaju na kriminal oko fabrike i u samoj fabrici. Firma je izgubila brojne ugovore i postala nekonkurentna na tržištu.

Elektroprivreda Bosne i Hercegovine prije nekoliko dana je isključila struju ovoj firmi namjenske industrije, a radnici su poslani kućama.

Općina Novi Grad Sarajevo ranije je pozvala Vladu FBIH da preuzme dugovanja prema bivšim i sadašnjim radnicima firme nastalim u proteklim godinama, a da upravljanje firmom prepusti Općini Novi Grad kako bi se pokušala spasiti nakon više od 75 godina tradicije u ovoj oblasti.

Radnicima se duguje se oko četiri miliona KM, u šta spadaju potraživanja iz prethodnih godina za plaće, doprinose i dugovanja po osnovu tužbi. Radi se o preduzeću koje je u većinskom vlasništvu Vlade FBiH. Zbog mnoštva problema proizvodnja u fabrici je nekoliko puta posljednjih mjeseci obustavljana, a radnici su štrajkovali.

Zrak je firma koja svoje početke veže za period nakon Drugog svjetskog rata. Fokus proizvodnje odnosio se na vojnu industriju, a kasnije i na tzv civilno tžište. Ipak, osnova proizvoda bila je optika i mehanika. Većina proizvodnih hala je sačuvana i tokom rata, a kriza nastupa u postratnom periodu.

Od 2004. godine dolazi do procesa privatizacije, kada Zrak postaje dioničko društvo, ali i dalje sa većinskim vlasništvom države, odnosno Federacije BiH. Prekretnica u radu Zraka dešava se nakon 2010. godine kada se dogovaraju poslovi sa Sjedinjenim Američkim Državama. Zrak je nekada zapošljavao i 4.000 ljudi.

Međutim, posljednjih godina Zrak proživljava novu krizu, a s obzirom na način upravljanja budućnost firme je više nego neizvjesna.

Ideja o spajanju firme Zrak sa TRZ Hadžići je izvjesno korak ga totalnom gašenju ovog nekadašnjeg giganta.

Povezane vijesti