Požar na deponiji Uborak kao logična posljedica ignorisanja upozorenja i protesta građana i nezakonitog rada deponije. Za ovo se mora odgovarati!

by Urednik

I to je, zapravo, ključna stvar. Ne šta je uzrok današnjeg požara (time nek se bavi policija), nego da bi, za sve što se dešava oko Uborka svih ovih godina i provociranje katastrofe (pri čemu današnji požar nije ni blizu najgorih scenarija!), neko morao odgovarati. A deponija konačno trebala biti zatvorena i izmještena, kako to već godinama zahtjevaju građani predvođeni udruženjem “Jer nas se tiče”.  

Danas, 22.06.2026. ponovo je izbio požar na najpoznatijoj deponiji u Bosni i Hercegovini, deponiji “Uborak”, u Mostaru, za čije zatvaranje i izmještanje na drugu lokaciju se mještani okolnih naselja, predvođeni udruženjem “Jer nas se tiče”, bore još od 2019., kada su im protestne blokade deponije razbijane i policijskim nasiljem, na zahtjev politike. Politike, koja ih čitavo vrijeme laže, obmanjuje, prijeti im, ucjenjuje ih, javno vrijeđa i optužuje, vrši sistemsko nasilje nad njima, dok oni ukazuju na nezakonitost rada deponije i njenu prijetnju po javno zdravlje.

Razmjeri požara su ono što današnji izdvaja od svih prethodnih. Prema zvaničnim informacijama požar je devastirao lokalitete Buđevci i Uborak, izgorjela je reciklažna hala s kompletnim postrojenjima, oštećena je oprema na deponiji, a zahvaljujući naporima vatrogasaca spašena je upravna zgrada. Zbog gorenja otpada u dubljim slojevima deponije, gust dim i neugodan miris proširili su se na šire područje grada, posebno u sjeverna naselja, što utiče na kvalitet zraka. Nastala situacija predstavlja veliki problem ne samo za Mostar već i za širu regiju i tretira se kao ekološka katastrofa, te je Grad Mostar proglasio vanredno stanje.

Na teren su upućene sve raspoložive snage Profesionalne vatrogasne jedinice Mostar, u gašenju učestvuju vatrogasci s više vozila, zrakoplov Air Tractor, te, pripadnici Oružanih snaga BiH s ljudstvom i cisternama.

Iz Službe civilne zaštite i vatrogastva Grada Mostara građanima je preporučeno da izbjegavaju boravak na otvorenom, drže zatvorene prozore i vrata te prate službene informacije nadležnih institucija. Građanima je također savjetovano da do daljnjeg ne koriste vodu iz otvorenih bunara i izvora u blizini deponije.

Federalno ministarstvo okoliša i turizma je, zbog požara na deponiji, odmah zatražilo pojačan inspekcijski nadzor i kontinuirano praćenje stanja na terenu kako bi bile utvrđene eventualne posljedice po okoliš i zdravlje stanovništva, saopšteno je iz Vlade FBiH.

Počelo je i prebacivanje odgovornosti.

“Očekujemo da nadležni subjekti bez daljnjeg odlaganja provedu obaveze koje su godinama zanemarivane, kako bi se spriječili novi incidenti i konačno započeo proces trajnog rješavanja problema deponije Uborak.”, navedeno je iz Ministarstva.

No, i Ministricu i Gradonačelnika koji danas daje zabrinute izjave i cinično poziva građane da se odgovorno ponašaju prema otpadu (on, koga građani godinama pozivaju da se odgovorno ponaša prema otpadu, odnosno deponiji), iz udruženja “Jer nas se tiče” smatraju odgovornim za sve probleme oko Uborka.

9 marta ove godine su, recimo, na svom Facebook profile objavili komentar:

“UboRak ubija!!! Nastavljamo sa dokazima o štetnom djelovanju deponije Uborak na stanovništvo Mostara! Smradovi oko deponije su nesnosni! Višemjesečno odlaganje otpada bez zagrtanja dovelo je stanje do nepodnošljivosti! Užasni smradovi koji se šire kilometrima oko deponije su nepodnošljivi. Odgovorni za ovakvo stanje su: gradonačelnik i gradsko vijeće, ministrica okoliša, kao i svi nivoi inspektorata. Sram vas bilo! Nabrojani su ubojice i grobari stanovnika Hercegovine!”

A u septembru 2025.:

“Velika zagađenost zemljišta, podzemnih voda i zraka uslijed prekomjernog odlaganja otpada svih vrsta, a posebno animalnog, medicinskog i ko zna kog sve porijekla uzročnici su enormnom porastu karcinoma i oboljena na području Mostara i Hercegovine. Naselja oko deponije su posebno ugrožena, veoma malo je kuća u koje karcinom već nije pokucao i uzeo svoje žrtve. Ova deponija ne smije više trovati građane i uzimati ljudske živote.

Dakle, za neupućene ili one sklone amneziji, problem deponije Uborak nije problem trenutnog požara, iako će vlast svakako pokušati javno mnijenje usmjeriti u tom pravcu. Problem je u tome što se radi o ekološkoj bombi od koje se strahuje godinama.

“Mi sedam godina upozoravamo da se ovdje čini ekocid, da se čini velika šteta stanovištvu Bijelog Polja, Vrapčića, i cijelog Mostara, cijele Hercegovine, niko nas nije shvatao ozbiljno.”, ističe Omer Hujdur, aktvista “Jer nas se tiče”.

A što se tiče požara, podsjetimo, deponija je gorjela i prošlog ponedjeljka. A gorjela je i 9. maja, kada su na Facebook stranici udruženja “Jer na s se tiče” objavili komentar:

“POŽAR PO KO ZNA KOJI PUT!!! Uprava i uposlenici deponije vrše u kontinuitetu podmetanje požara kako bi dio smeća izgorio i tako se otvorio novi prostor za odlaganje! Štete koje se nanose po okolinu i zdravlje stanovnika Mostara su nesagledive! Inspektori i policija ne rade svoj posao nego po nalogu politike ignorišu ove događaje! Za ovo se mora odgovarati!!!”

I to je, zapravo, ključna stvar. Ne šta je uzrok današnjeg požara (time nek se bavi policija), nego da bi, za sve što se dešava oko Uborka svih ovih godina i provociranje katastrofe (pri čemu današnji požar nije ni blizu najgorih scenarija!), neko morao odgovarati. A deponija konačno trebala biti zatvorena i izmještena, kako to već godinama zahtjevaju građani predvođeni udruženjem “Jer nas se tiče”.  

(N.N., Odgovorno / Foto: Bljesak.info)

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa