Nakon protesta rudara JP Elektroprivrede BiH, uslijedili su novi protesti u još jednom javnom preduzeću. Uslovima rada nisu zadovoljni ni radnici KJKP “Rad” kojima već 15 godina nije povećana plata. Čini se kao da dugogodišnji nemar u upravljanju javnim preduzećima dolazi na naplatu, a ovi protesti bi mogli biti samo prvi u nizu od onih koji su mogući, s obzirom da u BiH postoji preko 550 javnih preduzeća čiji se finansijski i organizacioni problemi akumuliraju godinama. Odavno je očigledno da javni sektor, tj. javna preduzeća moraju proći određenu vrstu reforme, koja bi podrazumijevala postavljanje čvrstog sistema nadzora i kontrole javnih preduzeća i sistema odgovornog rukovođenja javnim preduzećima i od strane menadžmenta javnih preduzeća, ali i osnivača, ali izgleda da će prije toga, brojni radnici, ali i građani morati alarmirati situaciju, protestima ili nekim drugim načinima nezadovoljstva trenutnim stanje.
Radnici Kantonalnog komunalnog preduzeća Rad Sarajevo mirno su protestovali tražeći da im se bar za deset posto poveća plaća da mogu nekako prežvjeti do kraja mjeseca. Međutim, rukovodstvo ovog javnog preduzeća nije se udostojilo da pita radnike zašto su se okupili.
Predsjednik Sindikata komunalne privrede Kantona Sarajevo Ramiz Gušo izjavio je za da je prisustvovao ovom protestu upozorenja zbog sramotno niskih plaća radnika.
– Od 2006. godine u KJKP Rad nije povećana plaća, a radnici koji kupe smeće, čiste ulice po snijegu, kiši, mjesečno zarađuju svega 600 maraka i traže da im se plaća poveća za 10 posto. Radnici nemaju, kada bude plaća, šta ni naplatiti jer su morali dizati kredite da prežive, onda im i tu malu plaću “uzmu banke”. Ovi radnici su na izmaku snaga i kada su bolesni, moraju raditi da im se ne odbija od toplog obroka i da na taj način nešto pojedu – ističe Gušo.
Ovo okupljanje radnika u krugu preduzeća bilo je samo upozorenje i ako se niko od rukovodstva preduzeća ne odazove na ovaj skroman zahtjev radnika, lako može doći do generalnog štrajka, ističe predsjednik Sindikata komunalne privrede KS.
– Zamislite šta bi se desilo da se u Sarajevu koje je u kotlini ne odvozi smeće i ne čiste ulice pet dana. Ne smijemo to ni pomisliti. Vladi KS i menadžment ovog javnog preduzeća moraju brzo reagirati. Oni su odgovorni i moraju sve učiniti da ne dođe do štrajka – upozorava Gušo.
Izvor: Faktor.ba