“Ne pristajemo biti dio političkog igrokaza u režiji lokalnih vlastodržaca koji već desetljećima omogućavaju i podržavaju devastaciju prirode, bez ikakvih konsultacija s mjesnim zajednicama i građanima. Ovo je bio test za vlast u Žepču, ali i za vlast širom BiH. Jasno su pokazali kako se zaštita prirode i državnog zemljišta sustavno blokira, dok se na istom tom zemljištu, bez ikakvih prepreka, dozvoljava eksploatacija u korist pojedinaca Na ovom testu vlast u Žepču je pala, ali ne pred nama, nego pred vlastitim građanima” – navode aktivisti.
Zbog toga što Općinsko vijeće Žepče ni nakon više od godinu dana nije uvrstilo na dnevni red neke od svojih sjednica Inicijativu za zaštitu Matinskog visa, Mreža za zaštitu prirode u Bosni i Hercegovini donijela je odluku o povlačenju inicijative. Inicijativa dostavljena Općinskom vijeću Žepče 18.04.2024. godine, povučena je, kao i urgencija od 22.05 2025. godine.
“Budući da inicijativa ni nakon više od godinu dana nije uvrštena na dnevni red Općinskog vijeća Žepče, a u međuvremenu su donesene izmjene Zakona o zaštiti prirode Federacije BiH, za proglašenje zaštite određenog područja više nije potrebna suglasnost Vijeća, već samo neobvezujuće mišljenje. Zbog toga je donesena odluka o povlačenju ove inicijative i nastavku procesa drugim putem” – oglasili su se iz Mreže, koja okuplja 23 organizacije civilnog društva iz cijele BiH, koje su svom programa rada i djelovanja se bave zaštitom prirode.
Iz Mreže ističu da povlačenje Inicijative ne znači da je to odustajanje od borbe za prirodu i Matinski vis, već smatraju da je sa njihove strane odgovoran čin, te da Mreža djeluje u skladu sa zakonom. “Za razliku od onih koji dopuštaju protuustavno uništavanje državnog zemljišta u zoni kamenoloma Ograjina.”
“Također, ne pristajemo biti dio političkog igrokaza u režiji lokalnih vlastodržaca koji već desetljećima omogućavaju i podržavaju devastaciju prirode, bez ikakvih konsultacija s mjesnim zajednicama i građanima. Ovo je bio test za vlast u Žepču, ali i za vlast širom Bosne i Hercegovine. Jasno su pokazali kako se zaštita prirode i državnog zemljišta sustavno blokira, dok se na istom tom zemljištu, bez ikakvih prepreka, dozvoljava eksploatacija u korist pojedinaca Na ovom testu vlast u Žepču je pala, ali ne pred nama, nego pred vlastitim građanima” – navode aktivisti.
Takođe, aktivisti Mreže ističu da već pet godina u Žepču svjedoče postupcima koji imaju obilježje kaznenih djela, u kojima se pod plaštom “volje građana” montiraju odluke protiv zaštite prirode. Tvrde da posjeduju i dokaze lažiranja potpisa predstavnika mjesnih zajednica i izmišljenih zborova građana koji nikada nisu održani, samo da bi se pred domaćim i međunarodnim institucijama stvorio privid da građani Žepča protiv zaštite prirode. Navode da su Inicijativu za zaštitu Matinskog visa pokrenuli u nadi da će lokalna vlast pokazati zrelost i spremnost na pošten i zakonit proces.
“Nažalost, sada vidimo da se isti obrazac manipulacije nastavlja, te stoga ne želimo sudjelovati u nastavku nezakonitih i protuustavnih radnji, kojima se zaštita prirode i državnog zemljišta prikazuje kao problem i koristi kao sredstvo za podjele među građanima, čak do nivoa mjesnih zajednica, samo da bi se zaštitio vlastiti politički imidž i prikrilo pravo lice politike pogodovanja privatnim interesima. Zaštita prirode nije političko pitanje na kojem se ubiru glasovi. To je civilizacijsko pitanje, pitanje opstanka i prava budućih generacija na zdravu životnu sredinu. To je preozbiljno pitanje da bi o njemu odlučivala jedna osoba, uz podršku šačice onih kojima priroda nije zajedničko dobro, već isključivo resurs za eksploataciju i privatni profit” – informacije su iz Mreže, dostavljene portalu Odgovorno.
Mreža za zaštitu prirode u BiH, kako navode, ne pristaje sudjelovati u režiranim procesima na štetu mladih, kojima pripada i budućnost i priroda za koju se bore. Kažu i da ne žele da mladi vijećnici Općinskog vijeća Žepče, bez obzira na političko opredjeljenje, svoju političku biografiju započnu kao generacija koja je odbila zaštititi prirodu. Time im, kako kažu, pružaju priliku da ubuduće dobro razmisle prije nego što svojim glasom legitimiraju odluke iza kojih stoje istrošene političke garniture koje ih guraju u koruptivne, nezakonite i protuustavne odluke. Garniture koje će, slijedom bioloških zakona na koje ipak ne mogu utjecati, uskoro nestati s političke scene, navode iz Mreže.
“Stoga ovo nije kraj borbe za Matinski vis, niti za prirodu širom Bosne i Hercegovine. Ovo je tek početak nove faze. Nastavit ćemo pokretati inicijative za zaštitu prirode, dokumentirati svaki korak devastacije, podnositi pravne prijave protiv nezakonitih radnji i graditi pokret koji ne zavisi od kompromitiranih institucija, nego od ljudi koji vjeruju da je priroda vrjednija od profita. I u Žepču, i širom Bosne i Hercegovine” – zaključuju na kraju iz Mreže za zaštitu prirode u BiH.
_______________________________
Mreža okuplja slijedeće OCD:
- Association „Green Ways – Organisation for Support to Suistanable Development“ Mrkonjić grad
- Bosansko-Hercegovačko Herpetološko Udruženje “ATRA” Sarajevo
- Centar dr. Stjepan Bolkay Olovo
- Centar za krš i speleologiju Sarajevo
- Centar za razvoj održivih zajednica – ROZA Banjaluka
- Centar za životnu sredinu Banjaluka
- Eko Forum Zenica
- Eko Pokret Sarajevo
- Ekološko udruženje Eko Tvrtkovac Zenica
- Ekološko udruženje Eko Put Bijeljina
- Ekološko udruženje Gostilj Ozren Doboj
- Ekološko udruženje Ozrenski Studenac Petrovo
- Mikološko udruženje MycoBH Sarajevo
- Planinarsko društvo VIS Žepče
- Omladinski klub Novi val Blagaj
- Ornitološko društvo Naše ptice Sarajevo
- Speleološko Društvo Ponir Banja Luka
- Sportski i naučno-istraživački klub Atom Zavidovići
- Udruga Dinarica Mostar
- Udruženje građana Čuvari Majevice Lopare
- Udruženje građana Fojničani Maglaj
- Udruženje Građana Planina Teslić
- Udruženje za biološka istraživanja i zaštitu prirode BIO.LOG Sarajevo
(Lj.Đ., Odgovorno)