Kakanjska vlast štedi na zdravlju građana, pa otpad odlaže na deponiju koja ne bi smjela postojati, ne obazirući se na moguće posljedice

by Urednik

Puno je problema s kojima se suočavaju građani Kaknja, a jedan od gorućih je i pitanje zatvaranja gradske deponije Bare, koja je po mišljenju aktivista najveća ekološka bomba u Zeničko-dobojskom kantonu.

Puno je problema s kojima se suočavaju građani Kaknja, a jedan od gorućih je i pitanje zatvaranja gradske deponije Bare, koja je po mišljenju ovdašnjih aktivista najveća ekološka bomba u Zeničko-dobojskom kantonu. Deponija komunalnog otpada Bare Kakanj se nalazi u gradskoj zoni, a od centra je udaljena kilometar i po, jugoistočno. Organizovano odlaganje otpada na predmetnu deponiju vrši JP Vodokom d.o.o Kakanj. Kakanjska deponija Bare spada u kategoriju neuređenih nesanitarnih deponija i ne ispunjava minimalne zahtjeve za ovu vrstu deponija. Ipak na deponiju u prosjeku godišnje se odloži 10.145 tona komunalnog i sličnog otpada.

Iako je rješenjem iz 2012. godine naloženo zatvaranje općinske deponije komunalnog otpada Bare, a rješenjem iz 2015. godine izdata okolinska dozvola za njenu sanaciju i tajno zatvaranje, konkretne mjere do danas nisu provedene. U vezi s tim, urađena je i Studija utjecaja na okoliš za projekat sanacije postojeće deponije komunalnog otpada općine Kakanj i izgradnje pratećih sadržaja prilagođenih regionalnom konceptu odlaganja. Studija navodi da deponija nema urađene odvode, da nije ograđena i da se otpad ne razvrstava. Kao i obično u ovoj državi, nadležni se prave nenadležni, za njih ne važe pravila. U Studiji utjecaja na okoliš izrađenoj od Enova d.o.o Sarajevo je planirano da predmetna deponija prima otpad do kraja 2018. godine, kada se očekivala izgradnja i svih planiranih sadržaja na deponiji. Od 2018. godine planirano je da se otpad odvozi na Regionalnu sanitarnu deponiju Mošćanica kod Zenice. No, iako je urađena studija, deponija Bare” nije zatvorena.

“Po pitanju studije, mještani su mišljenja da nadležni nisu puno uradili. Građani se ponekad pobune, oni zatrpaju jedan dio ali to nije rješenje, jer ne odrade ništa sa otpadnim vodama. Prije par dana su jedan dio zatrpali, tačnije poslije bajrama kada je nastala ogromna količina animalnog otpada. Po mišljenju mještana, na deponiju se odlaže animalni otpad ali u Vodokomu kažu da imaju ugovor za nekoliko kamiona koji se dovoze iz Visokog. Ono što je sigurno je da je to, u najmanju ruku, sumnjivo“, kažu mještani kakanjskog naselja Plandište.

Kakanjci su, ovim povodom, održali sedam mirnih uličnih akcija, na koje je izlazilo od par stotina do preko hiljadu građana.

Na 38. sjednici Skupštine Zeničko.dobojskog kantona održanoj 23.4.2025. godine zastupnica Behija Kulović je postavila pitanje: “Kada su posljednji put u skladu sa pozitivnim zakonskim propisima i nadležnostima vršeni nadzori nad radom deponije Bare u Kaknju i šta je urađeno tim nadzorima, odnosno da li deponija Bare posjeduje okolinsku dozvolu i ispunjava zakonom propisane uslove za odlaganje otpada?”.

Na navedeno pitanje stigao je i odgovor Ministarstva za prostorno uređenje, promet i komunikacije i zaštitu okoline ZDK.

Federalno ministarstvo okoliša i turizma je aktom od 7.4.2023. godine na nadležno postupanje ovom ministarstvu dostavilo spis predmeta investitora JP Vodokom d.o.o Kakanj koji se odnosi na zahtjev za obnovu okolinske dozvole za sanaciju postojeće deponije komunalnog otpada Bare u Kaknju i izgradnju pratećih sadržaja prilagođenih regionalnom konceptu odlaganja u općini Kakanj, izdatu od strane Federalnog ministarstva okoliša i turizma 21.12.2015. godine, sa rokom trajanja od pet godina. Nakon uvida i analize dostavljene dokumentacije, te uočenih nedostataka, pozivom za dopunom podneska od 13.7.2023. godine od podnosioca zahtjeva Vodokom d.o.o Kakanj zatraženo je da izvrši dopunu zahtjeva za obnovu okolinske dozvole za predmetnu deponiju Bare i isti uskladi  sa članovima 86. i 93. Zakona o zaštiti okoliša i odredbama Uredbe kojom se utvrđuju pogoni i postrojenja koja moraju imati okolinsku dozvolu.

Obzirom da podnosilac zahtjeva nije u ostavljenom roku dostavio validnu dokumentaciju traženu po pozivu o dopuni podneska, na osnovu člana 76. Stav 2 Zakona o upravnom postupku kantonalno ministarstvo je dana 20.11.2023. godine donijelo Zaključak kojim se zahtjev JP Vodokom d.o.o Kakanj za obnovu okolinske za sanaciju postojeće deponije komunalnog otpada Bare u Kaknju i izgradnju pratećih sadržaja prilagođenih regionalnom konceptu odlaganja u općini Kakanj – odbacuje i smatra se kao da nije ni podnesen.

Isto ministarstvo je izdalo urbanističku saglasnost JP Vodokom d.o.o Kakanj 19.7.2024. godine. Do danas JP Vodokom d.o.o Kakanj nije podnio zahtjev za izdavanje građevinske dozvole, koja je uslov za podnošenje zahtjeva za okolinsku dozvolu.

Iako, prema odgovoru Kantonalne inspekcije, Vodokom trenutno ne posjeduje važeću okolinsku dozvolu za sanaciju i zatvaranje postojeće deponije, niti posjeduje dozvolu za upravljanje animalnim otpadom, prema navodima menadžmenta u medijima, započela je sanacija deponije Bare.

U Odgovoru od 30.4.2025. godine sačinjenom od kantonalnog inspektora zaštite okoliša Jasmine Tice, koji je dostavljen na zastupničko pitanje Behije Kulović, se navodi: ”Rješenjem broj 12-23-2501-1/19 0d 21.12.2020. godine izdatim od nadležnog ministarstva data dozvola za upravljanje otpadom i njegovo odlaganje za sljedeće vrste otpada: zemlja i kamenje, mješani komunalni otpad, ostaci od čišćenja ulica, muljevi iz septičkih jama i otpad nastao čišćenjem kanalizacije. Od decembra 2024. godine novi direktor društva je izjavio da se dovezeni animalni otpad zbrinjava na neškodljiv način u skladu sa sanitarnim i veterinarskim pravilima uz prisustvo sanitarnog inspektora općine Kakanj. Vodokom d.o.o Kakanj trenutno ne posjeduje važeću okolinsku dozvolu za sanaciju i zatvaranje postojeće deponije komunalnog otpada, kao ni za izgradnju pratećih sadržaja u skladu s regionalnim konceptom odlaganja otpada na lokalitetu Bare, općina Kakanj, ne posjeduje ni dozvolu za upravljanje animalnim otpadom na predmetnoj lokaciji, niti je istu moguće pribaviti imajući u vidu da se deponija mora sanirati i zatvoriti. Uprkos tome, zbrinjavanje animalnog otpada se provodi uz prisustvo i nadzor nadležne sanitarne inspekcije općine Kakanj, što ukazuje na odgovoran pristup ovoj problematici (???). Otpad iz klaonica i mesne industrije se nerijetko nelegalno zbrinjava – uključujući njegovo odlaganje u prirodu, miješani komunalni otpad ili čak direktno u vodotoke – čime se ozbiljno ugrožava okoliš i javno zdravlje.”

Neformalna grupa građana “Kakanj ustaje” podnijela je 15.5.2025. godine građansku inicijativu koja se odnosi na rješavanje pitanja koja su od posebnog i neposrednog interesa za građane Kaknja. Između ostalog i pitanja zatvaranja i saniranja gradske deponije Bare.

„Postoji regionalna deponija Mošćanica na koju je općina dužna da vozi otpad. Direktor (Vodokoma) je obećavao da će riješiti problem otpada. Kupovali su mir. Postavljamo pitanje: Koliko košta druge udaljenije općine (odvoz otpada na Mošćanicu), pa ga opet dovoze? Mi znamo da se Mošćanica plaća po odveženom kamionu a ne na godišnjem planu kako tvrde naši iz općine. Mošćanica je za naše uvjete jedna evropska deponija. Zašto? Jer je nema ni Sarajevo, ni Mostar, ni Tuzla, ni Bihać, onako uređenu, sa odušcima plinova, sa razabiranjem materijala i reciklažom.“, komentariše aktivista NGG „Kakanj ustaje“ Elvedin Alajbegović. I dodaje:

„Ovdje je pitanje za Načelnika i Vijeće: Kako može neko ko je najbliži deponiji Mošćanica da truje svoje građane, a Široki Brijeg, npr., dovozi otpad na Mošćanicu? Imamo li igdje veći apsurd i glupost u odnosu vlasti prema svom građaninu? To je apsolutno laž da ne mogu odvoziti otpad. Definisali su iznos od milion i po. Šta ako je milion i po KM, pa i više? Kakanj ima budžet 38 miliona. Šta ako je i tri miliona prevoz otpada?“

Pritom, u NGG „Kakanj ustaje“ su rezolutni u svom stavu o deponiji Bare.

„Mi u ovome momentu ne razgovaramo o deponiji, razgovaramo o zatvaranju deponije i to je ono što mi želimo. Tražimo da se do Nove godine zatvori deponija. Sad(!) se može zatvoriti deponija, ovog momenta. Potpišite ugovor i to je to.“

I za svoj stav imaju krajnje logičan argument: „Kako se može (na deponiju Mošćanica) dovesti otpad iz Mostara sa Uborka ili da ga dovoze općine Široki Brijeg, Žepče, Zavidovići, Zenica, Vitez, Travnik, Novi Travnik ili Busovača? Svi osim nas.“

Iz NGG „Kakanj ustaje“ upozoravaju i na opstrukcije njihovih inicijativa, u institucijama vlasti.

„Našu inicijativu za zakazivanje tematske sjednice su odbili, uz odgovor da NVO nema pravo tražiti sazivanje tematske sjednice što je nonsens. U Zakonu lokalne samouprave stoji da udruženja mogu podnositi inicijative. Na 8. sjednici OV Kakanj održanoj 27.6.2025. godine građanska inicijativa je skinuta s dnevnog reda pod izlikom da nisu dostavljeni potrebni materijali. Građanska inicijativa je podnešena, čekamo rok 15.7. da odgovore,“ poručuje aktivistica Maksuma Topalović.

U čitavu priču, zahvaljujući aktivistima, uključena je i institucija ombudsmena.

„Imamo sve argumente da ta deponija ne MOŽE, već MORA da se zatvori. Ovdje je sve jasno. I to što još uvijek nije zatvorena rezultat je bahatosti lokalnih organa vlasti, aljkavosti, potkupljivosti, lopovluka,… svih najružnijih stvari. Mi se borimo mjesecima da nešto prodrmamo. I snagu argumenata smo dodatno ojačali podrškom građana“, poručuju aktivisti NGG „Kakanj ustaje“.

„Samo trebamo ustrajati. Bitno je da građani prate situaciju i da imamo snagu. Mi želimo i nudimo pomoć da se konačno riješi ekološki problem deponije Bare, ali samo u skladu sa pozitivnom zakonskom praksom, kako se ne bi nastavilo sa nezakonitim odlaganjem otpada. Zahtjevamo od Općine Kakanj, kao osnivača JP Vodokom, da se kakanjski otpad odvozi na regionalnu deponiju Mošćanica. Takav način rješavanja otpada praktikuju sve druge općine u kantonu. Ako općina Vareš sa pet puta manjim budžetom odlaže otpad na regionalnu deponiju, to može i Kakanj“, poručuju građanski aktivisti Kaknja.

(J.M., Odgovorno)

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa