Centri civilnih inicijativa (CCI) pozvali su sve političke stranke u Bosni i Hercegovini da se obavežu da će nakon Općih izbora 2022. godine raditi na unapređenju sektora javnih preduzeća na svim nivoima u Bosni i Hercegovini.
Na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini postoji preko 550 javnih preduzeća u kojima radi više od 80.000 zaposlenih. Njihovi prihodi iznose više od 6,7 milijardi KM godišnje, a ukupne obaveze premašuju 9,3 milijardi KM. Međutim, iako predstavljaju ogroman ekonomski potencijal, CCI su identifikovali da na poslovanje javnih preduzeća utiče i nedovoljno definisana legislativa, nedostatak transparentnosti, manjak kontrole nad poslovanjem od strane nadležnih tijela, odsustvo odgovornosti za rezulate rada javnih preduzeća te uticaj politike.
Prethodno su iz CCI-ja kreirali i uputili inicijative Vladi Republike Srpske i Narodnoj skupštini Republike Srpske, te Vladi Federacije Bosne i Hercegovine i oba doma Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine čijim bi se prihvatanjem i implementacijom unaprijedila legislativa, transparentnost, kontrola i odgovornost,a što bi doprinijelo i samoj depolitizaciji javnih preduzeća.
Iz CCI-ja insistiraju na tome da se uvede obaveza godišnjeg razmatranja svih izvještaja o poslovanju javnih preduzeća od strane Parlamenta FBiH i NSRS, koji dođu u parlamentarnu proceduru i koja su u nadležnosti institucija vlasti Federacije BiH i Republike Srpske. S tim u vezi, dodaju da je neophodno propisati i kaznene odredbe za skupštine javnih preduzeća koja ne poštuju obavezu podnošenja izvještaja o radu i poslovanja javnih preduzeća javnih preduzeća najmanje jednom godišnje.
Također, ističu i da je neophodno da budu propisani kriteriji za imenovanje uprave i nadzornih odbora javnih preduzeća koje se odnose na godine radnog staža neophodnog za imenovanje na ove funkcije i da se propiše obaveza objavljivanja radne biografije članova nadzornih odbora i uprave zajedno sa informacijama vezanim za poslovanje javnih preduzeća na svojim internet stranicama. Dodatno, iz CCI-ja navode kako je neophodno dodatno urediti položaj i imenovanje vršioca dužnosti direktora kao i dužinu trajanja mandata.
Sve političke stranke u BiH su upoznate sa inicijativama koje su kreirali CCI, te su pozvane da u narednom zagovaraju njihovu implementaciju kako bi građani i građanke BiH imali javna preduzeća koja djeluju u njihovom interesu zbog kojeg su i osnovana.