„Kršenje zakonskih propisa je nedopustivo i pokazuje neodgovornost institucija prema sistemu, javnosti i građanima“, reagovali su iz Centara civilnih inicijativa.
Nevladina organizacija Centri civilnih inicijativa upozorila je, ovih dana, da Grad Široki Brijeg krši obaveze propisane Zakonom o reviziji institucija u FBiH, u kome se precizno navodi da “Revidirana institucija u kojoj je izvršena revizija dužna je poslati odgovor Uredu za reviziju i Ministarstvu finansija u roku do 60 dana od dana zaprimanja revizorskog izvještaja, u kojem se navode radnje koje su preduzete od te institucije radi prevladavanja slabosti, neregularnosti i prekršaja koji su identificirani u revizorskom izvještaju”.
Naime, iako je Ured za reviziju institucija u FBiH još 31.07.2024. godine objavio Izvještaj o finansijskoj reviziji Grada Široki Brijeg za 2023. godinu, ni skoro punih 9 mjeseci od tada gradska uprava nije ispoštovala pomenutu zakonsku obavezu.
Pritom, Grad Široki Brijeg je u ovoj reviziji dobio negativno mišljenje za usklađenost poslovanja sa zakonima i jedna je od svega 17 institucija – od 107 koliko ih je u Federaciji revidirano u prošloj godini – koje su dobile negativno mišljenje za jednu ili obje komponente finansijske revizije (Grad Široki Brijeg je za finansijske izvještaje dobio mišljenje s rezervom).
I dobio je čak 28 revizorskih preporuka za otklanjanje uočenih nepravilnosti, grešaka i nezakonitosti u radu i trošenju javnog novca. Od čega su 17 nerealizovane preporuke iz prethodne finansijske revizije, za 2019., što ukazuje na kontinuitet lošeg odnosa prema revizorskim preporukama, odnosno otklanjanju uočenih slabosti u radu gradske uprave. A objašnjava i pogoršanje ocjena od prethodne revizije, u kome je Grad za obje komponente finansijske revizije dobio mišljenje s rezervom.
Između ostalog, revizori su ukazali na to da su nabavke roba, usluga i izvođenja radova u iznosu od najmanje 1.426.186 KM izvršene bez primjene postupaka javnih nabavki, što nije u skladu sa zakonom i Odlukom o izvršenju budžeta za 2023. godinu. Osim toga, uočeno je da su bez kriterija i netransparentno realizirani transferi mjesnim zajednicama u iznosu od 435.673 KM i udrugama u iznosu od 128.082 KM. Dodatno, raspodjela transfera za sport u iznosu od 92.811 KM i kulturu u iznosu od 168.783 KM nije izvršena na temelju javnog poziva i kriterija definiranih odlukama o raspodjeli koje je donijelo Vijeće. Itd.
“Kršenje zakonskih propisa je nedopustivo i pokazuje neodgovornost institucija prema sistemu, javnosti i građanima, pogotovo ukoliko su u pitanju institucije koje imaju ovako veliki utjecaj na kvalitet života građana. Dodatno se mora istaći da je ovo nastavak loše prakse, jer Grad Široki Brijeg je istu obvezu prekršio i ranije kada je bio predmet finansijske revizije.”, navode iz Centara civilnih inicijativa. Dodajući:
“Zbog toga je važno da nadzorni organ preduzme adekvatne mjere sa ciljem osiguranja odgovornog i zakonitog postupanja Gradske uprave prema dobijenim revizorskim nalazima i preporukama. U skladu s tim, CCI poziva Gradsko vijeće da zahtijeva od Gradske uprave kreiranje i dostavljanje prema Uredu za reviziju institucija FBiH adekvatnog Plana sa jasno naznačenim aktivnostima, rokovima i odgovornim osobama za provođenje tih aktivnosti.
Nadalje, s ciljem uspostavljanja nadzora nad otklanjanjem identifikovanih nepravilnosti i slabosti, potrebno je da Gradsko vijeće, odmah nakon izrade Plana otklanjanja nepravilnosti, na sjednici razmotri navedeni plan zajedno sa revizorskim izvještajem, te osigura mehanizme za dalje praćenje provođenja tog plana. Lokalni parlament bi trebao, u skladu sa svojim nadležnostima, preduzeti adekvatne korake kako bi se rad institucija vratio u okvire zakonitog i efikasnog upravljanja javnim sredstvima.”
(Odgovorno)