“Sve koncesije u Varešu su protivzakonite i protivustavne” – reakcija je koju je portal Odgovorno.ba dobio od poznate aktivistkinje iz Kaknja Hajrije Čobo.
Eko aktivisti Mreže Aarhus centara za Zelenu agendu i zaštitu okoliša su proteklog vikenda posjetili Vareš, kako bi se na licu mjesta uvjerili da li su osnovane informacije koje su prethodno dobili da se u ovoj opštini, na području Duboštica – Tribija, uprkos odlukama Ustavnog suda BiH i Zakonu o zabrani raspolaganja državnom imovinom, siječe šuma i prave pristupni putevi u svrhu pripremnih radova za geološka istraživanja. Onim što su vidjelu su zgroženi i sad im je, kako kažu, potpuno jasno zašto im Ministarstvo privrede ZDK nije omogućilo uvid u kompletan sadržaj ugovora koji su zaključili sa kompanijom “Seven Plus” d.o.o. Sarajevo.
“Ovdje se ne radi samo o kršenju zakona suprotno odluci Visokog predstavnika o zabrani raspolaganja državnom imovinom, kao i presudi Ustavnog suda BiH broj U-3/24 kojom je utvrđeno da odluka Vlade Federacije BiH o promjeni namjene šumskog zemljišta i njegovom privremenom korištenju nije u skladu sa Ustavom BiH. Firma “Seven Plus” je započela krčenje šume i izgradnju pristupnih puteva za istražne bušotine budućeg rudnika hroma u slivu rijeke Krivaje, a eventualno otvaranje ovog rudnika moglo bi imati katastrofalne posljedice po Krivaju, koja je već više puta bila izložena zagađenju zbog rudnika olova u Olovu” – komentar je aktivista Mreže, nakon obilaska terena.
Aktivisti ukazuju, kako kažu, na činjenicu da, umjesto da vlasniku firme “Seven Plus” Milošu Bošnjakoviću, bude oduzeta koncesija zbog kršenja ugovornih obaveza, on nesmetano nastavlja sa devastacijom šume na državnom zemljištu, uz očiglednu asistenciju ŠPD Zavidovići, koje je uredno izvršilo doznaku stabala.
Podsjećaju i da je zbog otpora lokalnog stanovništva Bošnjaković bio prisiljen da napusti područje planine Ozren u Republici Srpskoj, gdje je sa drugim preduzećem izvodio geološke radove. Aktivisti ukazuju da su se i građani Lopara, Bijeljine, Jezera i Kupresa više puta jasno suprostavili otvaranju novih rudnika na svom području, dok sve lokalne zajednice u Tuzlanskom kantonu odlučno zahtijevaju da se planirana eksploataciona polja izbrišu iz nacrta novog Prostornog plana.
“Dok se širom zemlje sve više građana glasno protivi novim rudarskim projektima koji, u suštini, predstavljaju rasprodaju prirodnih resursa, a time i same države, posebno zabrinjava činjenica da se takve aktivnosti trenutno realizuju gotovo isključivo u Varešu i Zeničko-dobojskom kantonu. U nedostatku zvanične reakcije nadležnih institucija, sada su, zbog prijetnje uništavanjem rijeke Krivaje nizvodno od Vareša, i građani Zavidovića suočeni sa dilemom kako sačuvati svoju rijeku” – kažu aktivisti Mreže.
Na informacije o mogućoj ugroženosti Krivaje zbog geoloških radova i potencijalnog otvaranja rudnika reagovali su zvanično i iz Sportskog i naučno-istraživačkog kluba ATOM iz Zavidovića, koji su osposobljeni i za gorsku službu spašavanja i poznati su i priznati borci za očuvanje prirode širom BiH.
„Svjedoci smo u posljednje vrijeme kakve posljedice rudnici ostavljaju u Varešu, Kaknju i drugim mjestima. Šume devastirane, rijeke “elegantno” bijele, pitka voda pojam! Čini se da je došlo vrijeme i na nas. Zato mi u Zavidovićima moramo jasno i na vrijeme da iskažemo svoj stav. Hoćemo li braniti Krivaju ili dozvoliti otvaranje još jednog rudnika u njenom slivu, nakon svega što se već dogodilo s onečišćenjem iz rudnika u Olovu? Hoćemo li ponovo nijemo posmatrati kako se naša prirodna bogatstva rasprodaju i uništavaju? Volimo li Krivaju zelenu ili nam je dobra i bijela? Jednu Krivaju smo već devastirali, uništili i rasprodali. Hoćemo li sada isto dopustiti i za ovu, pravu Krivaju, kojom smo se uvijek ponosili?” – postavili su javno pitanja iz SNIK ATOM.
Inače, na poslednjoj sjednici Skupštine ZDK održanoj 21.07.2025. godine postavljeno je zastupničko pitanje Vladi i resornom Ministarstvu privrede na ovu temu, tražeći odgovor kakav je njihov stav po tom pitanju, uzimajući u obzir da se radi o šumskom području izuzetnog biodiverziteta i da je predviđeno za najviši stepen zaštite Prostornim planom ZDK, te da ekološka udruženja smatraju da će aktivnostima geo istraživanja i mogućim otvaranjem rudnika doći do uništavanja prirode.
“Sve koncesije u Varešu su protivzakonite i protivustavne, čak i bez tih odluka Ustavnog suda, dodjela koncesije je bila nezakonita zbog postojanja Zakona o zabrani raspolaganja državnom imovinom. Nadalje, nezakonito je i to što su koncesioni ugovor na državnoj imovini zaključili Ministarstvo privrede ZDK kao neovlašteno lice i privatna kompanija. Dakle, ne samo da je koncesija protivzakonita i neustavna, nego je sam Ugovor pravno ništavan obzirom da je zaključen od strane nevlasnika, čak i neovlaštenog lica, što je shodno pravilima javne službe krivično djelo. Takođe, pravno ništavan ugovor znači da ugovor ne proizvodi pravna dejstva, kao i da ne postoji, i sve što proizlazi iz takvog ugovora je ilegalno, a obaveze su nepostojeće. Zbog toga su sve dozvole koje su izdane na osnovu takvog ugovora ništavne kao i sam ugovor” – reakcija je koju je portal Odgovorno.ba dobio od poznate aktivistkinje iz Kaknja Hajrije Čobo, koja je, u borbi za očuvanje šuma upravo na području Vareša, podnijela i tužbu protiv BiH, Sekretarijatu Bernske konvencije pri Vijeću Evrope, koja je prihvaćena i u postupku je rješavanja.
(Lj.Đ., Odgovorno; Foto: D.Š.)