Vlasti BiH ignorišu zahtjeve Sekretarijata “Bernske konvencije”

by Urednik

Biro izražava zabrinutost zbog očiglednog neprovođenja sudskih odluka, navodne neaktivnosti nadležnih institucija i prijavljene štete po životnu sredinu… Osuđuje korištenje SLAPP tužbi za zastrašivanje aktivista…

Na svojoj prvoj redovnoj sjednici u 2025. godini, održanoj od 8. do 10. aprila, Sekretarijat Bernske konvencije pri Vijeću Evrope, po tužbi aktivistice neformalne grupe građana “Park prirode Trstionica i Boriva” Kakanj Hajrije Čobo protiv države Bosne i Hercegovine, ponovo je razmotrio predmet, nakon ostavljenog roka da podnositelj tužbe i nadležni organi Bosne i Hercegovine dostave potrebne dokumente i dodatne informacije, kako bi donio konačnu odluku po ovom predmetu.

U prethodnoj Odluci iz 2023. godine Sekretarijat je izrazio zabrinutost navodima tužbe, iznesenim u vezi sa rudarskom aktivnošću pripremama i otvaranjem rudnika “Rupice” u Varešu, a koje su po tvrdnjama ekologa uzrokovale gubitak određenih životinjskih vrsta, pogoršanje njihovih staništa, te posljedice po vazduh, vodu i zemljište i sveukupne štetne posljedice. Sekretarijat je zatražio od vlasti da obustave bilo kakvu eksploataciju sve dok se činjenice ne razjasne, na čemu su insistirali i aktivisti neformalne grupe građana iz susjedne općine Kakanj, koji su se žestoko protivili uništavanju prirode na zaštićenom području kakanjske općine.

Iz francuskog Strazbura su, u novoj Odluci, vlasti BiH obaviještene da Sekretarijat izražava žaljenje zbog izostanka izvještaja od strane nadležnih organa i traži da vlasti BiH poštuju svoje obaveze izvještavanja u vezi sa predmetima, izražavajući žaljenje da zbog propusta vlasti da izvijeste o napretku i provođenju odluke iz aprila 2024. godine, nije mogao donijeti konačnu ddluku.

“Biro izražava zabrinutost zbog očiglednog neprovođenja sudskih odluka, navodne neaktivnosti nadležnih institucija i prijavljene štete po životnu sredinu. Poziva Vladu Bosne i Hercegovine da provede odluku Ustavnog suda od 11. jula 2024. kojom je odluka Vlade Federacije Bosne i Hercegovine o promjeni namjene šumskog zemljišta i privremenoj upotrebi šumskog zemljišta za druge svrhe proglašena ništavnom, te zahtijeva da se sve povezane odluke ponište. Biro također traži da ga Vlada redovno informiše o mjerama koje su poduzete za provođenje odluke Ustavnog suda. Biro preporučuje sveobuhvatnu procjenu uticaja na životnu sredinu kako bi se procijenila postojeća šteta i preporučuje hitne mjere za sprečavanje daljeg pogoršanja stanja okoliša. U tom kontekstu, zatraženi su detaljni, konkretni i precizni dijagnostički podaci u narednom izvještaju Vlade. Nadalje, Biro zahtijeva od Vlade Bosne i Hercegovine da osigura transparentnost i pristup svim koncesionim ugovorima i povezanim dokumentima. Transparentnost mora ostati prioritet kako bi se situacija lokalno što efikasnije riješila. U tom smislu, Biro poziva javne vlasti da unaprijede komunikaciju i širenje informacija kako bi se osigurala transparentna saradnja s lokalnim zajednicama” – navedeno je, između ostalog u informaciji.

U informaciji od 14.05.2025. godine, koju je potpisao Sekretar Bernske konvencije Mikael Poutiers Kopija, a ista je dostavljena i Stalnoj misiji Bosne i Hercegovine pri Vijeću Evrope, navedeno je da Biro osuđuje korištenje SLAPP tužbi za zastrašivanje aktivista, podsjećajući na Preporuku Vijeća Evrope iz 2024. godine kojom se ohrabruju države članice da se bore protiv strateških tužbi protiv javnog učešća, poznatih kao “SLAPP”. Državama članicama je tada savjetovano da ojačaju svoje zakonodavne okvire, zaštite žrtve i promovišu svijest o ovim praksama kroz obrazovne programe i obuke.

“Loša vijest je da se nadležni u BiH u svojoj bahatosti svaki put ogluše o odluke najviših sudova u državi, pa i o odluke sekretarijata konvencija čija smo potpisnica. Dobra vijest je da se postupak pred Sekretarijatom Bernske konvencije ubrzava i da sljedeći izvještaj trebamo predati do kraja jula za zasjedanje u jesen ove godine. Nadam se da će se nadležni uozbiljiti i ovaj put predati svoj izvještaj kakav god da je. Ja svakako nastavljam pratiti situaciju i prikupljati informacije za Sekretarijat” – izjavila je za portal Odgovorno.ba aktivistkinja Hajrija Čobo.

Čobo je tužbu protiv BiH Sekretarijatu Bernske konvencije pri Vijeću Evrope uložila 20.10.2022. godine i ona je u cijelosti prihvaćena od Sekretarijata već narednog mjeseca. Ona napominje da je Konvencija o zaštiti evropskih divljih vrsta i prirodnih staništa (Bernska konvencija) obvezujući međunarodni pravni instrument u području zaštite prirode, koji pokriva prirodnu baštinu evropskog kontinenta i nekih država Afrike. Bosna i Hercegovina postala je 1. marta 2009. godine punopravna članica te konvencije, odnosno međunarodnog pravnog saveza za očuvanje prirodne baštine.

Podsjećamo, “slučajnim ekocidom” izvršena je gola sječa stabala jele, smrče, bukve i javora na 3.000 kvadratnih metara površine na granici Vareša i Kaknja u pripremama za eksploataciju plemenitih metala, prvenstveno zlata, ali i drugih ruda.

Nakon otkrivanja ekocida, Odsjek za inspekcije Stručne službe za poslove Općinskog načelnika općine Kakanj je u oktobru 2023. godine na više adresa uputio Urgenciju za hitno pouzimanje mjera, odnosno da u ovom slučaju ispitaju, istraže i poduzmu odgovarajuće mjere. Međutim, bez naročitog uspjeha, ni nakon što je Kantonalna uprava za šumarstvo pri Ministarstvu za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu ZDK, uputila tri krivične prijave Kantonalnom Tužilaštvu Zenica i to protiv pravnog lica “Adriatic Metals BH” d.o.o, Cronina Paula Davida – direktora Adriatic Metels BH i Alema Loge, izvršnog direktora “Adriatic Metals BH”. Prema prijavi, terete se da su odgovorni za golu sječu u šumi državne svojine u julu i avgustu 2023. godine, u svojstvu nosioca prava na koncesiju za istraživanje i eksploataciju ruda, kao investitori i nalogodavci, prilikom izvođenja radova na istraživanju mineralnih resursa. Sumnjiče se da su sječom velike količine stabala i stvaranjem goleti na državnom šumskom zemljištu direktno ugrozili opstanak šuma i njihove ekološke funkcije, što je dovelo i može u budućnosti dovesti do zagađenja i vodotoka.

Sekretarijat Bernske konvencije pri Vijeću Evrope je u novoj Odluci pozvao tužiteljicu Hajriju Čobo i vlasti BiH da dostave izvještaje o napretku za jesenju sjednicu Biroa 2025. godine, do kada tužba ostaje na čekanju. “

“U tom smislu, pozivam vlasti Bosne i Hercegovine da dostave izvještaj o napretku i sve druge relevantne podatke najkasnije do 31. jula 2025. kako bi se mogli razmotriti na jesenjoj sjednici Biroa” – zaključuje se na kraju Odluke Sekretarijata Bernske konvencije, obvezujućeg međunarodnog pravnog instrumenta u području zaštite prirode, koji ima za cilj očuvanje divlje flore i faune i njihovih prirodnih staništa, kao i promovisanje evropske saradnje u ovoj oblasti.

(Lj.Đ., Odgovorno)

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa