BANJALUKA – Dok zaposleni u „Elektroprivredi Republike Srpske“ traže povećanje cijene rada, u Vladi RS ih podsjećaju da su njihove plate znatno iznad prosjeka u odnosu na druga javna i privatna preduzeća, a broj zaposlenih prekomjeran.
Osim velikih plata, Vlada RS je u Programu ekonomskih reformi od 2023. do 2025. godine, navela i da ERS opterećuje broj radnika i kvalifikaciona struktura te da preduzeća iz ovog sistema rade sa veoma slabom likvidnošću uz često izraženo neefikasno upravljanje.
„Dok je broj radnika i kvalifikaciona struktura u sistemu ERS opterećujuća i nepovoljna, a produktivnost niska, prosječne plate u ovom preduzeću su znatno iznad prosjeka poredeći ih sa drugim javnim i privatnim preduzećima. Posljedica je da preduzeća iz sistema ERS rade sa veoma slabom likvidnošću uz često izraženo neefikasno upravljanje“, navedeno je u dokumentu.
Garancije date „Elektroprivredi RS“ potencijalni rizik za budžet
Dokumentom je Vlada predvidjela i nastavak restrukturiranja i reorganizacije ERS-a koja je podijeljena je u dvije faze, ali i priznala i da garancije koje je Srpska dala „Elektroprivredi RS“ predstavljaju potencijalni rizik za budžet.
„Razdvajanje djelatnosti i reorganizacija pet elektrodistributivnih preduzeća, kao preduslov za liberalizaciju nije u potpunosti završena. Druga faza koja je planirana je restrukturiranje proizvodnih preduzeća i reorganizacija ERS u cjelini, radi uspostavljanja efikasne i optimalne organizacije koja će omogućiti profitabilno i efikasno poslovanje sistema ’Elektroprivrede’ u cjelini“, piše u dokumentu.
To, dodaje se, podrazumijeva potpunu kadrovsku i korporativnu reorganizaciju načina poslovanja, ali i rekonstrukciju, modernizaciju, remont i ugradnju ekoloških sistema za prečišćavanje u termoelektranama, te unapređenje sistema upravljanja u čitavom holdingu.
Vlada navodi i da su trenutne cijene električne energije za potrošače u Republici Srpskoj višestruko su niže od tržišnih kretanja na evropskim berzama dodajući da ovakve cijene ne odražavaju stvarne troškove poslovanja preduzeća.
„Ukupna ulaganja u elektroenergetsku infrastrukturu su do sada bila nedovoljna, a jedan od razloga je nizak prihod od prodaje električne energije domaćim potrošačima, odnosno držanje nivoa cijena koje ne opravdavaju troškove, te nepotrebno veliki broj zaposlenih u javnom preduzeću“, ističe se u dokumentu.
Podsjećamo, Sindikat udruženih radnika energetike prošle sedmice je zatražio od uprave „Elektroprivrede RS“ povećanje cijene rada sa 150 na 170 maraka ili za oko 12 odsto.