BANJALUKA – Viši privredni sud u Banjaluci prihvatio je žalbu Rudnika i termoelektrane (RiTE) „Ugljevik“, preinačio prvostepenu presudu i u cijelosti odbio tužbeni zahtjev preduzeća „Terex inženjering“ težak 7,75 miliona KM.
Iz RiTE „Ugljevik“ danas su saopštili da su presudom, koju je Viši privredni sud u Banjaluci donio 29. decembra prošle godine, potvrđeni njihovi stavovi da „Terex inženjering“ nema osnova da potražuje milionski iznos, jer se radi o novcu koji je to preduzeće vratilo RiTE po ukinutim odlukama iz ranije vođenog parničnog postupka, pokrenutog još 2006. godine.
„Pred svim sudskim instancama okončan i prvobitni parnični postupak pokrenut po tužbi „Terex inženjeringa“ iz 2006. godine i „Terex inženjering“ nema više potraživanja prema „RiTE Ugljevik“ ni po prvobitno pokrenutom postupku“, kažu u ovom preduzeću.
Provostepena presuda u ovom sporu donesena je u martu prošle godine, kada je Okružni privredni sud u Bijeljini prihvatio tužbeni zahtjev „Terexa“ i obavezao RiTE „Ugljevik“ da mu isplati 7,75 miliona KM. Međutim, Viši privredni sud sada je tu presudu poništio.
Iz RITE „Ugljevik“ su naveli da je presudom Višeg privrednog suda od 29. decembra 2021. godine konstatovano i da „Terex inženjering“ kod sebe bez osnova drži 2,8 miliona KM koja je naplatio 2014. godine od RiTE, a za koja su takođe ukinute odluke koje su bile osnov za naplatu.
„U narednom periodu može se očekivati pravosnažno okončanje postupka po tužbi RiTE protiv „Terex inženjeringa“ što će omogućiti vraćanje tog novca koji sa zakonskom zateznom kamatom iznosi oko 5,5 miliona KM, o čemu je Okružni privredni sud u Bijeljini već donio presudu prošle godine,a čije potvrđivanje se očekuje od strane Višeg privrednog suda u Banjaluci“, navode u RiTE „Ugljevik“.
Spor između dva preduzeća traje skoro dvije decenije i do sada su donesene brojne presude kako u korist jedne, tako i u korist druge strane.
Sve je krenulo 2003. godine kada je RiTE u postupku javne nabavke za izvođenje pomoćnih radova na površinskom kopu “Bogutovo Selo”, izabrao ovu i firme „Šico company“ i „Continental“ kao najpovoljnije, ali ugovori sa njima nisu zaključeni zato što je Vlada RS zadužila RiTE „Ugljevik“ da proizvodnju uglja i otkrivke do kraja te godine vrši sopstvenom mehanizacijom.
Nakon toga kreću tužbe protiv RiTE sa kojima se i danas suočava.
U nizu sporova koji su vodili proteklih godina, RiTE je „Terexu“ u nekoliko navrata isplaćivao milionske iznose, da bi ih zatim „Terex“, nakon presuda u korist RiTE, vraćao ovom preduzeću.
Izvor: 055info.com