Građani BiH skupo plaćaju smjene politički nepodobnih kadrova

by fer_urednik

Smjena kadrova dolaskom nove vlasti odavno je postala praksa u Bosni i Hercegovini. Nakon toga uslijede i tužbe, a nerijetko smijenjeni direktori i dobiju slučaj na sudu. Sve to plaćaju građani, iz budžeta. Epilog posljednjih smjena u Tuzlanskom kantonu se tek očekuje. Ustavni sud bi se trebao uskoro očitovati o smjenama direktora škola, a nakon čega će biti nastavljena sudska ročišta.

Podsjetimo, aktuelna vlast u Tuzlanskom kantonu je prošle godine smijenila 121 direktora škola, a nisu bili pošteđeni ni oni iz javnih preduzeća. Među njima je i bivši direktor tuzlanskog aerodroma, koji je već isto iskustvo imao sa ranijim sazivom Vlade, a nakon tužbe, Sud je donio odluku o njegovom povratku na posao i isplati odštete u iznosu oko 100.000 KM. Ponovo isti scenario, smjena i sudski proces.

“Mislim da će to biti pozitivno i u korist nas koji smo tužili. Smatram da, kada je u pitanju moja smjena, da je nezakonita, nelegalna, da nisu imali dovoljno razloga za smjenu”, smatra bivši direktor Međunarodnog aerodroma Tuzla Esed Mujačić.

Dok iz skupštinske opozicije navode da su već upozoravali na posljedice koje će smjenama građani snositi, iz skupštinske većine tvrde da je sve bilo opravdano, nakon nalaza inspekcije.

“Na bazi tih budžetskih nalaza mi danas imamo određene izvještaje koji su išli prema Tužilaštvu za nezakonite radnje u preduzećima i to je bio osnov za te smjene”, kaže poslanik u Skupštini TK (SDP) Dževad Hadžić.

Opravdano ili ne, utvrdit će sudovi, ali je neosporna činjenica da smjene nepodobnih kadrova itekako koštaju građane. Osim Mujačića, posljednji primjer je i slučaj direktora Uprave policije Dževada Kormana, za kojeg je presuđeno da je smijenjen nelegalno, a nakon čega je vraćen na funkciju i utvrđen je iznos koji će mu biti isplaćen. Pravnici navode da su ovakvi slučajevi sve češći i koštaju budžete na svim nivoima.

“Oni jako dugo traju, po dvije godine, oni jako puno koštaju državu jer jedan prosječni izlazak advokata košta oko 300 maraka i kad se to multiplicira na nekih 10 ročišta, možete sami izračunati koliko je to, plus troškovi eventualnog vještačenja. Moj jedan od posljednjih predmeta je bio oko 20.000 maraka je osoba koja je nezakonito smijenjena dobila”, priča advokat Damir Alić.

“Ne daju iz svog džepa i mogu se ponašati kako god hoće. Treba nešto mijenjati kako bi se i taj segment političkog djelovanja u BiH promijenio, da se utvrđuje politička odgovornost, a tom političkom odgovornošću i možda neke finansijske sankcije takvom neodgovornom ponašanju”, stava je politički analitičar Vehid Šehić.

Do tada, na sceni će i dalje biti plaćanja iz budžeta, upozoravaju analitičari. Smjene političkih kadrova plaćat će i dalje građani koji sve više tonu u siromaštvo. To je i cijena podobnosti umjesto sposobnosti.

Izvor: Bhrt.ba

Povezane vijesti