Agencija je aktivistima dostavila informaciju po kojoj pravnom licu “Seven plus” d.o.o. Sarajevo od strane Agencije, a u skladu sa članom 139. Zakona o vodama i u skladu sa odredbama Zakona o upravnom postupku, nisu izdali vodne akte za aktivnosti na provođenju istražnih radova i ispitivanja mineralnih sirovina na području Općine Vareš.
Ministarstvo privrede ZDK je sa kompanijom “Seven Plus” d.o.o. Sarajevo zaključilo Ugovor o koncesiji i Aneks i izmjene Ugovora o koncesiji za geološka istraživanja na lokalitetu “Duboštica-Tribija” u aprilu 2021. godine i nema drugih zaključenih ugovora.
To stoji u odgovoru koji su aktivisti ”Mreže Aarhus centara za Zelenu agendu i zaštitu okoliša” dobili na osnovu zahtjeva da im resorno ministarstvo dostavi tražene informacije i predmetne Ugovore na uvid.
“Zvanično smo 17.06.2025. godine zatražili od Ministarstva da nam dostave informacije o namjeravanim geološkim istraživanjima na području koje je u zakonskoj proceduri predloženo za zaštitu. Odgovor smo dobili u zakonskom roku, ali da je davalac informacije i produžio do potvrde kompanije “Seven Plus”, kojoj su se obratili tražeći saglasnost da mogu kopirati i dostaviti nam ugovore” – informacije su od eko aktivista, koji su od Vlade ZDK i Ministarstva privrede zatražili i dokumentaciju kojom se dokazuje postojanje više sile u toku realizacije prvog potpisanog ugovora, zbog čega je potpisan u istom mjesecu aprilu 2021. godine i Aneks.
Prošlog mjeseca je isti dan Zahtjev upućen i Agenciji za vodno područje rijeke Save za dostavu informacija da li je kompaniji “Seven plus” izdat vodni akt, poput prethodne vodne saglasnosti, vodna saglasnost ili vodna dozvola na području općine Vareš, u svrhu istraživačkih radova za eksploataciju rude hroma na lokalitetu “Duboštica-Tribija”.
Agencija je aktivistima dostavila informaciju po kojoj pravnom licu “Seven plus” d.o.o. Sarajevo od strane Agencije, a u skladu sa članom 139. Zakona o vodama i u skladu sa odredbama Zakona o upravnom postupku, nisu izdali vodne akte za aktivnosti na provođenju istražnih radova i ispitivanja mineralnih sirovina na području Općine Vareš.
Na treći zahtjev, koji su eko aktivisti uputili JP “Šumsko-privredno društvo Zeničko dobojskog kantona” d.o.o. Zavidovići sa ciljem da dobiju zvanične informacije da li je ŠPD izdalo kompaniji “Seven plus” dozvolu, odnosno saglasnost za sječu šume u svrhu realizacije istraživačkih radova na tom dijelu vareške opštine, još nije dobijen odgovor.
Sudeći prema do sada prispjelim odgovorima, može se zaključiti da su eko aktivisti sa pravom bili izenađeni nakon najave da će Kompanija “Seven Plus” d.o.o. Sarajevo kontroverznog “rudarskog tajkuna” Miloša Bošnjakovića na lokalitetima Duboštica i Tribija kod Vareša provoditi istražne radnje u cilju pronalaska ekonomski isplativih rezervi hroma. Aktivistima za zaštitu i očuvanje prirode se nije svidjela mogućnost da na ovom izuzetno bogatom šumskom području oživi rudarska aktivnost, započeta još u periodu Austro-Ugarske okupacije a poslednja evidentirana prije ravno pola stoljeća, u vrijeme SFRJ.
Jer, doskorašnji osnivač i generalni i glavni izvršni direktor kompanije „Lykos Balkan Metals“, koja je sa „kćerkama“ firme „Medeni brijeg“, „SNK Metali“ i „Braha Resources” unazad pet godina vršila geološka istraživanja u lokalnim zajednicama Petrovo, Doboj, Čajniče, Mrkonjić Grad, Jezero i Šipovo, napuštanjem te kompanije prije nekoliko mjeseci je “oživio” preduzeće “Seven Plus” d.o.o. Sarajevo, osnovano još 2020. godine, specijalizirano za istraživačko-eksploatacione radnje u oblasti rudarstva.
Eko aktivisti, koji su unazad četiri godine imali ozbiljne zamjerke prema Bošnjakoviću, jer smatraju da svojim rudarskim aktivnostima doprinosi uništavanju prirode u više lokalnih zajednica, su bili više nego iznenađeni kada su u medijima početkom prošlog mjeseca vidjeli ga u društvu ministra privrede ZDK Samira Šibonjića i drugih zvaničnika lokalne vlasti i Vlade ZDK kako svečano obilježava početak rada preduzeća i da namjerava vršiti geološka istraživanja rude hroma i pratećih minerala na podričju Duboštice – Tribije, koje je bilo rudarsko središte u srednjem vijeku još prije osmanske vladavine.
Taj lokalitet je, prema tvrdnjama eko aktivista, šumsko područje izuzetnog biodiverziteta i Prostornim planom ZDK je predviđeno za najviši stepen zaštite kao i “Gornja Trstionica-Bukovica”, područje između Kaknja i Vareša. Oni osporavaju mogućnost davanja koncesije i zbog toga što bi to bilo suprotno Odluci Visokog predstavnika o zabrani raspolaganja državnom imovinom (Službeni glasnik BiH, broj 22/22), kao i presudi Ustavnog suda BiH broj U-3/24 kojom je utvrđeno da odluka Vlade Federacije BiH o promjeni namjene šumskog zemljišta i njegovom privremenom korištenju nije u skladu sa Ustavom BiH.
(Lj.Đ., Odgovorno)