Federalno ministarstvo energije, rudarstva i industrije je nakon dugog čekanja pokrenulo izmjene i dopune Zakona o javnim preduzećima u Federaciji BiH kako bi uskladilo propise s EU standardima i adresiralo uočene potrebe in a ovaj način napravljen je bitan korak kako bi se oblast poslovanja javnih preduzeća unaprijedila. Prednacrt zakona je javno objavljen na web stranici ministarstva ali i dostavljen kantonalnim vladama, javnim preduzećima i relevantnim institucijama na uvid i sugestije, gdje svi zainteresovani mogu dostaviti primjedbe kako bi se osigurao kvalitetniji zakonski okvir za upravljanje javnim preduzećima.
Jedan od ključnih preduslova za unapređenje rada javnih preduzeća jesu sistemske promjene u okviru kojih izmjene i dopune Zakona o javnim preduzećima Federacije BiH predstavljaju prioritet. Podsjećamo da su Centri civilnih inicijativa (CCI) prepoznali ove probleme i predložili konkretne inicijative za unapređenje stanja.
Među inicijativama izdvojila se potreba za jačim mehanizmima transparentnosti i odgovornosti u radu javnih preduzeća, posebno u vezi s obavezom redovnog izvještavanja o poslovanju. Takođe, inicirano je jačanje regulatornih okvira koji bi smanjili politički uticaj na odluke u javnim preduzećima, promovirajući time profesionalizam u upravljanju.
Važno je naglasiti da su neki od iniciranih prijedloga, poput obaveznih godišnjih izvještaja o poslovanju i transparentnog zapošljavanja, sada uvršteni u Prednacrt zakona. Također, u prednacrtu se nalazi odredba koja se odnosi na veću javnu dostupnost podataka o poslovanju javnih preduzeća, što je također jedan od ključnih prijedloga. Ove promjene svakako predstavljaju korak naprijed u smjeru jačanja odgovornosti i transparentnosti u sektoru javnih preduzeća.
Iako nisu svi prijedlozi u potpunosti implementirani, važno je da su rad i doprinos civilnog društva u ovoj oblasti prepoznati. Uloga civilnog društva, gdje se najviše istakao CCI koji je uputio veliki broj inicijativa direktno povezanih sa poboljšanjem poslovanja javnih preduzeća, je bila ključna u ovom procesu kako bi se osiguralo da predloženi zakon bude usklađen sa potrebama građana i EU standardima, što je dobar pokazatelj da se glas civilnog društva čuje i u zakonodavnim procesima.
Posljedice nedonošenja izmjena i dopuna Zakona o javnim preduzećima Federacije BiH su višestruke. Kada su u pitanju građani, odlaganje zakona znači odlaganje poboljšanja usluga javnih preduzeća, gdje se građani, kao krajnji korisnici, suočavaju s neizvjesnošću i rizicima vezanim za efikasnost i transparentnost ovih institucija. Posljedice su značajne i za javna preduzeća. Naime, nedostatak jasnih regulativa stvara vakuum u kojem javna preduzeća mogu raditi bez odgovornosti i transparentnosti, ne pružajući optimalne usluge građanima. Upravo iz ovog razloga je jako bitno da predloženi zakon bude što prije usklađen i u konačnici usvojen.