Bez obzira na apele, molbe, žalbe, skupove, peticije i kampanje organizacija civilnog društva, kao i preporuke institicije Ombudsmena na potrebu provođenja izbora u mjesnim zajednicama, Grad Tuzla organizuje sastanke sa “predstavnicima mjesnih zajednica” koje je na funkcije postavila politika.
Pitanje izbora u mjesnim zajednicama u Tuzli odavno je izašlo iz okvira administrativne teme i kao takvo postalo jedno od važnih pitanja lokalne demokratije. Iz pojedinih tuzlanskih udruženja građana mjesecima upozoravaju da građani više od tri decenije nemaju mogućnost da neposredno biraju i budu birani u savjete mjesnih zajednica. Mjesne zajednice bi, kako ističu, trebale biti prostor u kojem građani razgovaraju o problemima svojih naselja, komunalnim potrebama, infrastrukturi, sigurnosti, javnim površinama i drugim pitanjima koja direktno utiču na svakodnevni život. No, politika postavlja svoje kadrove i ne mari za apele, skupove, peticije i kampanje građana za potrebom provođenja izbora. Iz udruženja navode da su, zbog ustaljene prakse ignorisanja problema građana od strane lokalne vlasti, podnijeli Apelaciju Ustavnom sudu BiH protiv Grada Tuzla zbog neprovođenja izbora u mjesnim zajednicama.
U preporuci Ombudsmena, kome su se aktivisti ranije obratili, se jasno navodi da Grad Tuzla krši Ustav BiH, Ustav Tuzlanskog kantona, Statut Grada Tuzle, te Evropsku povelju o lokalnoj samoupravi. Ombudsmeni su zatražili od Gradskog vijeća da bez odlaganja preduzme mjere iz svoje nadležnosti kako bi se omogućilo provođenje izbora u mjesnim zajednicama. Ovo je institucionalna potvrda onoga na šta građani, aktivisti i organizacije civilnog društva upozoravaju već godinama – da Tuzla živi pod maskom demokratije, dok se u praksi primjenjuje sistem političkog elitizma i kontrole.
Kako navode aktivisti iz organizacija civilnog društva, mjesne zajednice ne mogu privući nikakva sredstva jer nemaju svoj pečat, nemaju ovlaštenu osobu, nisu pravno lice. Bilo šta što žele da rade u MZ, ukoliko žele da rade na terenu, moraju tražiti saglasnost od Gradske uprave, odnosno pečat Grada. Osobe koje su imenovane u savjete MZ, ni po jednom osnovu ne mogu biti smijenjene, osim da ih smjeni stranka koja ih je imenovala (osoba može da ne radi ništa, da ne dolazi, nikad da se ne pojavi u četiri godine na sastanku, ali će i dalje dobijati svoje paušale).
Iz svega ovog proizilazi pitanje: kako i zašto se lokalnoj vlasti isplati izdvajati preko milion KM godišnje za članove savjeta MZ? Odgovor je jasan – jer su članovi savjeta osobe sa njihovih lista za izbore koji nisu ušli u GV, a popunjavali su kvotu, ili su članovi stranke koji su godinama tu, čine usluge, skupljaju im glasove. Ti savjeti se najviše aktiviraju pred same izbore kada idu po MZ skupljajući “sigurne glasove” u tim MZ. 250 članova savjeta raspoređenih na 40 mjesnih zajednica, sa naknadom između 1500 do 1800 KM godišnje, dobije se milionski iznos, a to su bukvalno bačene pare, jer su aktivnosti na terenu, korisne za zajednicu, zanemarive.
Ovih dana se potvrdilo da lokalna vlast nastavlja praksu ignorisanja građana, te održava sastanke sa predsjednicima mjesnih zajednica za koje nisu glasali građani već političke stranke. Tako je, u prethodna dva dana, održano nekoliko sastanaka, između predstavnika lokalne vlasti i predstavnika MZ Sjenjak, predstavnika savjeta MZ Ši Selo, te predsjednikom MZ Slatina. Kako se navodi na RTV 7, razgovarano je o dosadašnjim aktivnostima, realizovanim projektima te razvojnim prioritetima mjesnih zajednica. Osim toga, tokom sastanka su predstavljene “aktivnosti koje su realizovane u proteklom periodu”, te “inicijative i projekti planirani za narednu fazu”.
“Poseban akcenat stavljen je na unapređenje komunalne infrastrukture, uređenje javnih površina i stvaranje kvalitetnijih uslova za život građana. Učesnici sastanka razmijenili su informacije o prioritetnim potrebama lokalne zajednice, te istakli značaj kontinuirane saradnje između gradske uprave, mjesnih zajednica i izabranih predstavnika građana. Zajednički cilj ostaje ravnomjeran razvoj svih dijelova grada i unapređenje kvaliteta života građana Tuzle”, stoji u objavi sa RTV 7, čiji je izvještaj o radu za 2025. godinu usvojen na jučerašnoj sjednici Gradskog vijeća Tuzla.
Građani su ogorčeni samim sastancima jer, kako navode, lokalna vlast vrijeđa inteligenciju svih svojih građana na način da organizuje sastanke sa osobama koje nisu izabrane da ih predstavljaju.
“Predsjednik MZ Slatina kojeg nisu birali građani, nego politička opcija, godinama krše ustav, zakon i statut grada Tuzla. Odgovore gledate, nenamjenski trošenje naših para, bez nekog prioriteta, pogodovanje sumnjivim investitorima i bespravna gradnja na Slatini je na Tužilaštvu TK. Da ne spominjemo potrebu tri zgrade na Slatini i to na dječijem igralištu Marakana, gdje je Grad izdvojio 20.000 KM za popravku igrališta. Također oni obmanjuju javnost godinama, nema zborova građana, nema javnih rasprava, sve je u njjihovim rukama osim odgovornosti”, mišljenja je Almir Arnaut, građanski aktivista iz Tuzle.
“Ovo bi se moglo nazvati posjeta svojih partijskih potčinjenih aktivista koji su postavljeni na nepostojeće funkcije, jer funkcija predsjednika MZ u pravnom smislu ne postoji. Dajem mogućnost da bi ovo mogla biti i posjeta nekom koalicionom partneru koji je na sebe preuzeo da laže građane da je predsjednik nečega što formalno ne postoji. A onda glavno pitanje. Šta može gradonačelnik ili pomoćnik gradonačelnika dogovarati sa svojim formalno potčinjenim službenikom? S druge strane, zašto bi dogovarali kad mogu samo da mu narede da nešto uradi ili ne uradi. S treće strane, navodni predsjednik MZ ne može ni obični zahtjev poslati Službi za komunalne poslove jer je potčinjen službi. Gradonačelnik koji vodi grad je kampanju za svoju stranku bazirao na asfaltiranju udarnih rupa po MZ koje tradicionalno glasaju za neradnike i lezihljeboviće. Zamislite da je Gradonačelnik kampanju bazirao na rješavanju kanalizacije u cijelom gradu, Istina je da je to veliki projekat, ali treba znati da su veliki projekti za velike ljude. Zamislite Gradonačelnika koji pokušava sadnjom lavande smanjiti smrad koji se širi gradom. Mi građani naselja Moluhe smo u protekle dvije godine upozorili kako Gradonačelnika, gradske službe, tako i cjelokupno gradsko vijeće i širu javnost o problemima divlje deponije “Desetine” na kojoj se na nelegalan način odlaže komunalni otpad posljednjih 40 godina. Taj isti Gradonačelnik je od strane GV zaključkom zadužen da sagleda sve probleme u Moluhama i da u skladu sa ovlaštenjima zajedno sa službama izvijesti GV o namjerama za rješavanje, ne samo deponije, već i kanalizacionog sistema koji u Moluhama ne postoji, da riješi pitanje korita Moluške rijeke. Ti zaključci su usvojeni na 10. sjednici GV Tuzla. Još jedno pitanje koje je vezano za naselje Moluhe jeste eksploatacija kvarcnog pijeska sa kopa “Moluška Rijeka” za koje je koncesiju dobilo preduzeće “Tuzla kvarc”. Utvrdili smo da je prašina kvarcnog pijeska opasna po zdravlje građana, ali se Gradonačelnik nije “ni počešao” da riješi te probleme. Podsjećamo Gradonačelnika, ali i GV, da koncesija za eksploataciju kvarcnog pijeska ističe 7. januara 2027. godine. Probajte omogućiti novu koncesiju bez saglasnosti građana Moluha! Gradonačelnik, kao i njegov prethodnik, smatra da je grad Tuzla od Irca do Brčanske Malte. Da postoji segragacija u ovom gradu pokazuju povlaštene parking karte za stanovnike Stupina dok takvih povlaštenih karti za ostale građane nema”, poručio je Suljo Osmanović, predsjednik zbora građana iz Moluha.
(J.M., Odgovorno)