Odranije je poznato da Crna Gora ima dobre zakonske propise koji destimulišu šljunkare kada je u pitanju nelegalna eksploatacija šljunka. Jer, Uprava za vode ove države, kao i nadležni inspekcijski organi, na svaki neodobreni ulazak bagera u korito rijeka podnose krivične prijave i automatski šalju na sud vlasnika šljunkarskih preduzeća, a to slijedi i svima onima koji nezakonito pokušavaju graditi na vodnom zemljištu.
Još uvijek nema pregrađivanja vodotoka rijeke Bosne od Doboja do ušća u rijeku Savu kod Šamca radi povećanja nivoa u gradskim vodovodima zbog sušnog perioda i niskog vodostaja, ali situacija sa opskrbom postaje svaki dan lošija. Za sada najveću štetu imaju domaćinstva naselja uz korito rijeke Bosne, koji se žale da je nivo vode u lokalnim bunarima smanjen za gotovo tri metra i da se kod nekih bunari već presušili.
Na ove posljedice su još prije dvije godine ukazivali aktivisti koji se u Republici Srpskoj bore protiv nelegalne eksploatacije šljunka, sumnjajući da su razlozi nekontrolisano i nezakonito iskopavanje minerala iz korita rijeka. Nagovještaji su da će sušno vrijeme potrajati, pa je za očekivati da bi se nivo vode u rijekama, a time i bunarima mogao spuštati još niže, što bi situaciju sa vodosnabdijevanjem moglo dodatno pogoršati.
Ono što je za BiH karakteristično je da zbog narušavanja sistema vodnabdijevanja nije zabilježeno da su odgovorni ikad procesuirali i kažnjeni, dok je, prema pisanju crnogorskih medija, situacija u toj susjednoj državi sasvim drugačija. Naime, odranije je poznato da Crna Gora ima dobre zakonske propise koji destimulišu šljunkare kada je u pitanju nelegalna eksploatacija šljunka. Jer, Uprava za vode ove države, kao i nadležni inspekcijski organi, na svaki neodobreni ulazak bagera u korito rijeka podnose krivične prijave i automatski šalju na sud vlasnika šljunkarskih preduzeća, a to slijedi i svima onima koji nezakonito pokušavaju graditi na vodnom zemljištu.
Naime, prema izvještavanju podgoričkih Vijesti krajem prošle sedmice, zbog opasnosti da primorje ponovo ostane bez vode i da se krenu uvoditi restrikcije u isporuci vode iz regionalnog vodovoda, zbog šljunkara, kako su ih mediji nazvali, „eko kriminalaca“, nadležni uvode dodatni video-nadzor zbog nelegalne eksploatacije šljunka iz Morače, koja direktno utiče na izdašnost izvorišta “Bolje sestre“.
“Protekle turističke sezone, kao jedan od razloga za probleme sa isporučivanjem potrebne količine vode iz regionalnog preduzeća su naveli smanjenje izdašnosti vodoizvorišta usljed nelegalne eksploatacije šljunka iz korita rijeke Morače. Na pitanje kakva je trenutna situacija u tom domenu, te kolika je sadašnja izdašnost, odgovorili su da sve analize koje je Regionalni vodovod u prethodnih 10 godina finansirao, a koje su radili eminentni eksperti iz Crne Gore, regiona i EU, pokazale direktnu uzročno-posljedičnu vezu između nekontrolisane i nezakonite eksploatacije šljunka iz korita rijeke Morače i pada izdašnosti izvorišta “Bolje sestre”.
To je činjenično stanje, bez obzira na pokušaje pojedinih interesnih krugova da relativizuju posljedice nelagalne eksploatacije šljunka i nedostatka reakcije državnih organa po ovom pitanju u periodu prije 2023. godine. Izdašnost izvorišta se trenutno nalazi na nivou od posljednjih dvije godine, što dodatno potvrđuje rečeno, jer se trend pada izdašnosti izvorišta zaustavio nakon što su državni organi konačno zaustavili, odnosno sveli na značajno manju mjeru, nelegalnu eksploataciju šljunka” – navode Vijesti.
List prenosi informacije da u Reionalnom vodovodu , koji opskrbljuje gradove duž crnogorske obale Jadrnaskog mora, da je nesporno da određene nadležne institucije u prethodnom periodu nisu blagovremeno reagovale niti ispunile očekivanja kada je riječ o zaštiti životne sredine. Ipak, ocijenili su, sada se otvara novo poglavlje – borba protiv ekološkog kriminala. Tvrde da je Biro za operativnu koordinaciju, kojim rukovodi potpredsjednik Vlade Aleksa Bečić, jasno definisao borbu protiv ekološkog kriminala kao, kako su naveli, jedan od svojih ključnih prioriteta.
“On je najavio formiranje posebne operativne grupe unutar bezbjednosnog sektora, koja će se sistematski i odlučno baviti suzbijanjem ekološkog kriminaliteta, jednog od najozbiljnijih izazova savremenog društva. Radi jačanja zaštite izvorišta “Bolje sestre” i okolnih zona sanitarne zaštite, Regionalni vodovod će, u saradnji sa bezbjednosnim sektorom i relevantnim institucijama, uvesti sistem video nadzora. Ta mjera predstavlja dio šireg pristupa unapređenju bezbjednosti i očuvanja izvorišta, a biće dodatno podržana novim mjerama kojom se predviđa uvođenje dvadesetčetvoročasovne zaštite za sve tri zone sanitarne zaštite izvorišta” – izvještava ovaj list.
Vijesti su javile da je na vodoizvorištu “Bolje sestre” već počelo postavljanje video nadzora u cilju borbe protiv nelegalnog vađenja šljunka iz korita rijeke Morače i očuvanja zona sanitarne zaštite. Na Televiziji Vijesti Zoran Lakušić iz Regionalnog vodovoda je precizirao da kamere obuhvatiti drugu zonu sanitarne zaštite, a sistem će raditi 24 sata čim se pribave sve potrebne dozvole. On je istakao da je nelegalna eksploatacija u većoj mjeri zaustavljena još 2023. zahvaljujući zajedničkoj akciji države, civilnog sektora i vodovoda, ali da i dalje postoji manji broj firmi koje rade mimo zakona.
Najavio je i izgradnju brane od devet metara u koritu Morače, koja bi trebalo da pomogne u očuvanju stabilnog vodosnabdijevanja crnogorskog primorja tokom ljetnje sezone.
Iako je isporuka vode već sada 200 odsto veća od ugovorenih količina, u Regionalnom vodovodu vjeruju da će primorje imati dovoljne zalihe, naročito uz skoro puštanje postrojenja za dodatnih 100 litara u sekundi.
(Lj.Đ., Odgovorno)