Vlada Federacije BiH je 2021. godine usvojila Strategiju reforme upravljanja javnim finansijama FBiH 2021. – 2025., a jedna od mjera strategije je i unaprjeđenje upravljačke odgovornosti i upravljanja rizicima u ključnim procesima kroz jačanje finansijskog upravljanja i kontrole. Konkretno, kada se govori o javnim preduzećima, to će podrazumijevati unapređenje upravljanja rizicima javnih preduzeća.
U javnom sektoru FBiH razvijen je regulatorni okvir za finansijsko upravljanje i kontrolu u skladu sa kojim je potrebno harmonizirati važeći Zakon o javnim preduzećima. S obzirom da se trenutno Zakon o finansijskom upravljanju i kontroli (FUK) ne odnosi na javna preduzeća čiji je osnivač jedinica lokalne uprave (općina/grad), potrebno je u što skorijem roku donijeti izmjene i/ili dopune Zakona o FUK, kako bi njegovim odredbama bila obuhvaćena sva javna preduzeća u FBiH.
Naime, uspostavljanje funkcije za upravljanje rizicima trebalo bi biti obavezno za sva javna preduzeća, uključujući i ona koja na nivou jedinica lokalne uprave isporučuju društveno značajne usluge kao što su npr. komunalne usluge, a upravljanje rizicima u tim preduzećima trebalo bi obuhvatiti i finansijske i operativne rizike.
Nadalje, potrebno je razviti sistem izvještavanja koji omogućava pravovremene informacije za praćenje likvidnosti, finansijske zaduženosti, stabilnosti i uspješnosti javnih preduzeća. Ova mjera stoga uključuje razvoj seta ključnih finansijskih pokazatelja stabilnosti, aktivnosti i uspješnosti javnih preduzeća za osnivače i resorna ministarstva, a s vremenom bit će potrebno razvijati i modalitete za postavljanje određenih ciljanih vrijednosti finansijskih pokazatelja koja se očekuju od javnih preduzeća.
Vodeći koordinator aktivnosti će biti Centralna harmonizacijska jedinica pri Federalnom ministarstvu finansija, a planirana godina završetka implementacije mjere je 2027. Očekivani rezultati ove mjere su: unaprijeđene kontrole u upravljanju prihodima, rashodima, imovinom i obavezama; unaprijeđene kontrole za višegodišnje i programsko planiranje, ciljeve i rezultate; brže, dostupnije i transparentnije javne usluge i povećano zadovoljstvo korisnika; rukovodioci na svim nivoima upravljanja imaju zaduženja, resurse i neophodni stepen autonomije u ostvarivanju ciljeva organizacije, te blagovremene i tačne informacije o pokazateljima finansijske uspješnosti.
Izvor: Strategija reforme upravljanja javnim finansijama 2021. -2025. Federacije Bosne i Hercegovine
Fotografija: Freepik.com