Komunalne i usluge vodovoda u Mostaru mogle bi uskoro poskupjeti. Čulo se to tijekom rasprave o vijećničkim pitanjima na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća.
Gradonačelnik Mario Kordić rekao je kako se u Mostaru plaća najjeftinija voda, ali i da cijena koju građani plaćaju za odvoz smeća danas, nije realna.
– Smeće – 2,5 KM po članu obitelji plus PDV. Znate da većina ljudi izbjegava prijaviti sve članove i da ovakav sustav uz silne probleme na deponiji i traženja da se grad uredi kad je smeće u pitanju nije realan, rekao je Kordić.
Cijena vode
Naveo je i kako je cijena vode 0,90 po kubiku što, kako navodi, spada u najjeftinije cijene u zemlji.
– To su cijene iz 2012. godine. Vjerojatno će biti ova problematika na sljedećim sjednicama vijeća, najavio je.
Kad je u pitanju cijena vode, iz mostarskog Vodovoda rečeno je kako su se one trebale utvrditi do kraja prošle godine uz navode da sadašnja cijena nije ispravna jer Vodovod naplaćuje samo vodu, ali ne i kanalizaciju, odvodnju i druge usluge. Poručeno je i kako će voda biti možda jeftinija, ali će odvodnja biti posebno naplaćena.
Kordić je u intervjuu povodom prvih stotinu gradonačelničkih dana konstatirao kako će učiniti sve da ne dođe do drastičnog poskupljenja vode za građanstvo.
Iz Udruge potrošača Futura koja godinama prati dešavanja u Odjelu za komunalne poslove Grada, ponavljaju kako “komunala” odavno nije u zakonskim okvirima, što je korijen kasnijih problema.
– Vijeće se ovim problemom ne bavi. Oni su na jednoj od prvih sjednica u ovome sazivu morali donijeti odluku o komunalnim djelatnostima. Moralo se ustvari precizirati tko pruža usluge, morali su se raspisati javni pozivi, potpisati ugovori, ali ništa nije rađeno. Trenutačno smo u vakumu i ne znamo tko pruža usluge, dok dobijamo račune, što je protuzakonito. Ako nemate ugovor, onda ne biste trebali plaćati. Danas plaćamo, a ne znamo tko nam pruža usluge, upozorava aktivista Marin Bago.
Građani drugog reda
U svemu, sa žaljenjem konstatira Bago, postoje i politički interesi.
– Komunalna poduzeća odavno su u kandžama stranaka jer se kroz njih izvlači novac. Zbog toga se komunalna djelatnost ne vraća u zakonske okvire. Postoji i dostupan je Zakon o komunalnim djelatnostima kojim su zagarantirane usluge. Gradsko vijeće i Grad to izbjegavaju. Mi smo ustvari građani drugog reda, jer ne dobijamo usluge koje nam garantiraju zakoni, rekao je Bago.
Kada je riječ o poskupljenjima, ističe kako je mnogo koraka preskočeno prije same rasprave o povećanju cijena.
– Mi s Vodovodom nemamo ugovor, kao što nemamo ni s komunalnim poduzećima. Dakle, zaobiđena je najvažnija stavka, rekao je Bago.