Više od 500 javnih preduzeća na različitim nivoima vlasti u BiH, često se suočavaju s problemima poput zastarjelih zakona i tehnološke zaostalosti
Mirjana Vučić, pomoćnica federalnog ministra za privredne finansije, naglasila je potrebu za transparentnijim i odgovornijim poslovanjem javnih preduzeća u BiH, uz istovremeno povećanje njihove otpornosti na tržišne izazove.
Više od 500 javnih preduzeća na različitim nivoima vlasti u BiH, često se suočavaju s problemima poput zastarjelih zakona i tehnološke zaostalosti. Prema riječima Vučić, novi zakonski okvir trebao bi uključivati strožije standarde korporativnog upravljanja, redovne objave finansijskih izvještaja te jasnu odgovornost menadžmenta. Tehnološka modernizacija identificirana je kao ključ za konkurentnost i dugoročnu održivost ovih preduzeća.
Goran Miraščić, savjetnik premijera Federacije BiH, istaknuo je značaj zelenih obveznica kao inovativnog finansijskog instrumenta za finansiranje održivih infrastrukturnih projekata i energetske tranzicije. Naglasio je kako BiH, uprkos usklađenom regulatornom okviru s EU, još uvijek nije u potpunosti iskoristila potencijal zelenih obveznica, što otvara prostor za značajan rast.
Ukazano je i na investicijski jaz od 6,6 milijardi KM u sektoru energetike, što zahtijeva hitna ulaganja u obnovljive izvore energije kako bi se smanjila ovisnost o fosilnim gorivima i omogućio održivi privredni rast.
Panelisti na forumu zaključili su kako modernizacija zakonskog okvira, ulaganja u tehnologiju i primjena zelenih obveznica predstavljaju ključne korake ka transformaciji javnih preduzeća i generatore privrednog rasta BiH.