BANJALUKA – Radnici preduzeća „Akvana“ tek od danas mogu ovjeriti zdravstvene knjižice, četiri mjeseca nakon što je odobren milionski kredit koji je trebao rješiti taj problem.
Naime, Skupština grada Banjaluka je početkom aprila odobrila odluku o kreditnom zaduženju Grada Banjaluka u iznosu od 1,3 miliona KM, kako bi se riješilo pitanje neisplaćenih poreza i doprinosa za radnike “Akvane”, zbog čega radnici nisu imali zdravstveno osiguranje.
Rješavanje tog problema je išlo prilično sporo, jer radnici ovog javnog preduzeća tek od danas mogu da ovjere zdravstvene knjižice.
Da je to slučaj potvrdio je i direktor ovog preduzeća Svetislav Lazić koji je za CAPITAL rekao da su toliko trajale procedure obezbjeđivanja kredita i razna knjiženja u institucijama.
„Obaveze po osnovu poreza i doprinosa izmirene su do 30. jula ove godine, a 1. avgusta je riješen dugogodišnji problem sa zdravstvenim osiguranjem i svi radnici „Akvane“ nesmetano mogu ovjeriti zdravstvene knjižice. Izmirene su višegodišnje obaveze prema Poreskoj upravi RS i možemo konstatovati da je, nažalost u 21. vijeku, rješavanje zdravstvenog osiguranja najveće postignuće preduzeća od osnivanja“, kazao je Lazić.
Kada je u pitanju poslovanje ovog preduzeća, Lazić je rekao je u prvih pola godine ostvaren prihod od 1.305.397 KM, a rashod od 1.307.024 KM, što je rezultiralo gubitkom u iznosu od 1.627 KM.
„Gubitak je znatno manji u odnosu na isti period prošle godine što je prije svega rezultat domaćinskog pristupa u svim aspektima poslovanja. Povećani su prihodi od usluga, prvenstveno na otvorenim bazenima, a smanjeni mnogi troškovi, kao što su troškovi goriva i energije za pet odsto“, rekao je Lazić.
On je dodao da je stavka za lična primanja povećana zbog odluke Vlade RS o povećanju najniže plate za 22 odsto u odnosu na prvo polugodište 2023. godine. Naveo je da je povećana i vrijednost toplog obroka od januara 2024. godine.
Podsjećamo, u pitanju je javno preduzeće koje od svog osnivanja samo u jednoj godini i to 2022. pozitivno poslovalo. To je za rezultat imalo akumuliranje milionskog gubitka koji prema posljednjim informacijama iznosi 13,4 miliona KM.
Zbog svega toga Grad Banjaluka je u dva navrata morao da interveniše kako bi spasio od propasti ovo javno preduzeće. Osim gore navedenog kredita od 1,3 miliona KM, Grad se lani kreditno zadužio sa pet miliona KM, a najveći dio tog novca (4,1 milion KM) je otišao na isplatu dugova „Akvane“, dok bi ostatak trebao biti upotrebljen za investicije.
U takvim okolnostima uprava „Akvane“ je planirala određene investicije na vodenom parku u naselju Borik. U pripremi su idejni projekti za rekonstrukciju pojedinih dijelova te lokacije, a za pripremu te dokumentacije „Akvana“ planira izdvojiti oko 800.000 KM. U tu sumu nisu uključeni planirani radovi, pa se postavlja pitanje iz kojih izvora će biti obezbijeđeno finansiranje.
Lazić je kazao da su radovi predviđeni elaboratom o restrukturiranju i konsolidovanju ovog preduzeća.
„Finansiranje je predviđeno iz raspoloživih namjenskih sredstava, a realizacija će biti kada se steknu svi zakonski uslovi i u skladu sa odlukama nadzornih organa preduzeća“, dodao je on.