Sramni rezultati glasanja o građanskoj inicijativi “Za plan. A ne klan.” na Skupštini grada Banjaluka. Samo 8 odbornika podržalo je inicijativu da se u Banjaluci prestane sa izmjenama i donošenjem novih regulacionih planova dok Banjaluka ne dobije novi urbanistički plan. 17 odbornika je bilo suzdržano, iako je većina, uključujući i predsjedavajućeg Skupštine, prije sjednice, pa i tokom same rasprave, pružala načelnu podršku ovoj inicijativi, kojoj je cilj konačno donošenje urbanističkog plana ovog grada nakon 30 godina pravnog vakuuma u ovom kontekstu.
Bosna i Hercegovina, po stepenu korupcije, netransparentnosti vlasti, zloupotrebi javnih resursa i odsustvu vladavine prava, nastavlja da tone. Po posljednjem Indeksu percepcije korupcije Transparency Internationala na 114. smo mjestu, od 180 država u svijetu, što je najlošiji rezultat od kad se vrše ova mjerenja. U Evropi je od nas gora jedino Rusija.
Zarobljena smo država, u kojoj uske interesne grupe imaju efektivnu kontrolu nad ključnim institucijama i procesima kreiranja i sprovođenja politika, isključujući značajne dijelove društva čijim bi interesima institucije, zapravo, trebalo da služe.
Problem je sveprisutan.
U Banjaluci, recimo, u priči oko urbanističkog plana.
Posljednji urbanistički plan ovog grada, naime, donesen je 1975. godine i prestao je da važi 1995. Dakle 30 godina Banjaluka nema ključni dokument koji definiše način korištenja prostora i pravac razvoja grada.
“Šta se u međuvremenu dešavalo? Dešavalo se to da je Grad intenzivno donosio regulacione planove. Dakle, suprotno zakonu. I u tim regulacionim planovima on nije imao čega da se pridržava, zato što nemamo važeći urbanistički plan.”, objašnjava članica Stručnog savjeta za izradu urbanističkog plana. Profesorica AGGF UNIBL Brankica Milojević, dodajući da više od tri godine nema komunikacije Savjeta sa gradskom vlašću.
Njen kolega sa fakulteta, Ognjen Šukalo slaže se sa javnom percepcijom da se do maksimuma podilazi interesima pojedinačnih investitora (najčešće vrlo bliskih vlasti), uz istovremeno zanemarivanje interesa građana, odnosno javnog interesa.
“Jasno je da se gradi po nekim vrlo sumnjivim principima, idejama, dogovorima, konceptima itd. sve ovo vrijeme. I ono što je važno da razumijemo je da dok mi gradimo, ako to radimo na jedan neadekvatan način, mi istovremeno i oštećujemo potencijale ovog grada.”
Izrada novog urbanističkog plana započela je, doduše, pod javnim pritiskom, prije 8 godina. No, proces je prekinut 2020. Nacrt plana je usvojen, ali prijedlog nije prošao skupštinsku proceduru. Pa urbanističkog plana i dalje nema, regulacioni se (nezakonito) mijenjaju i donose i po gradu se naplanski gradi, a zelene površine sve više nestaju.
I kako to u BiH sve češće biva, građani, suočeni sa neradom ili koruptivnošću vlasti pokušavaju istu da prinude da radi svoj posao i poštuje pravnu državu. Pa kao što u Federaciji recimo vrše pritisak za konačno usvajanje Zakona o šumama, ne bi li prestala bjesumučna pljačka, za koju se osnovano sumnja da iza nje stoje vladajuće stranke, ili kao što u raznim dijelovima zemlje upozoravaju na zloupotrebe i ignorisanje Zakona o državnoj imovini (itd.), tako Banjalučani okupljeni oko građanske inicijative “Za plan”, pokušavaju izvršiti pritisak na lokalnu vlast kako bi urbanistički plan ovog grada konačno bio usvojen.
Prije tri mjeseca, za sedam je dana skupljeno 1556 potpisa – što je znatno više od zakonskog minimuma od 1.000 potrebnih za razmatranje predloga u gradskoj Skupštini – za usvajanje odluke o moratorijumu na izmjene regulacionih planova dok se ne usvoji novi Urbanistički plan. I inicijativa je predate Skupštini grada Banjaluka.
“Mi na ovaj način ne pokušavamo da utičemo na to kako će izgledati ni urbanistički plan ni regulacioni planovi, nego, naprotiv, mi želimo da struka bude ta koja će da donese urbanistički plan. Koji će onda biti plan razvoja Banjaluke. Da znamo na šta će ličiti grad Banjaluka i da na ovaj način stanemo u kraj neplanskoj gradnji u Banjaluci. I da pokušamo da naš grad bude grad koji će se brinuti o interesima svih nas i o potrebama građana Banjaluke. I koji će imati javni interes kao primarni interes prilikom donošenja takvih odluka.”, izjavio je tim povodom advokat Aleksandar Jokić, član inicijative “Za plan”.
Tijana Grujić, još jedna članica Inicijative, podsjetila je na ranije proteste građana zbog nekontrolisane gradnje, posebno u naseljima poput Borika i u centru grada: “Vidimo kako je arhitektonski narušen centar Banjaluke. Struka već godinama upozorava na ove probleme.”
No,…
Na prije par dana (23.06.2025.) održanoj sjednici Skupštine grada, samo 8 odbornika je podržalo građansku inicijativu da se u Banjaluci prestane sa izmjenama i donošenjem novih regulacionih planova dok Grad ne dobije novi urbanistički plan. 17 odbornika je bilo suzdržano, iako je većina, uključujući i predsjedavajućeg Skupštine, prije sjednice pružala načelnu podršku ovoj inicijativi, kojoj je cilj konačno donošenje urbanističkog plana ovog grada nakon 30 godina pravnog vakuuma u ovom kontekstu.
Dakle, većina odbornika nije za to da se prestane sa neplanskom gradnjom u Banjaluci, da struka, a ne političari i njihovi sumnjivi interesi, određuje kako treba da se razvija grad i šta da se gradi i da primarni interes bude javni, interes građana, a ne stramački ili interesi pojedinaca bliskih vlasti?
Zato i jesmo na dnu po indeksu percepciji korupcije i u regionu i u Evropi, a 114. u svijetu. I zato je kvalitet života građana u ovoj zemlji sve niži. A odlasci iz nje sve češći.
“Svi regulacioni planovi koji se mijenjaju u posljednjih nekoliko godina mijenjaju se protivno i starom urbanističkom planu i nacrtu novog. U prevodu, Banjaluka se širi i razvija nezakonito i neplanski. To za posljedicu ima ove katastrofalne gužve, vrućine, poplave i sve ostale nepogode koje pogađaju Banjaluku i koje su postepeno, svake godine, sve veće i veće.”, kaže Aleksandar Jokić.
“Mi smo htjeli da kažemo ‘Evo jel dosta sad?’. Možemol sad uzeti ovo što trenutno živimo, da to bude nulto stanje. I da krenemo spašavati što se spasiti može. Izgleda da i to ne može”, bila je prva, rezignirana, reakcija aktivista inicijative “Za plan”, na rezultate glasanja banjalučke Skupštine.
A ne može, odnosno, ne može lako, bez ozbiljnije borbe, jer političari nikad neće odustati od zloupotrebe vlasti i pljačke javnih sredstava i prirodnih bogatstava, ako na to ne budu baš prisiljeni. Zato to sa urbanističkim planom Banjaluke (i još mnogo šta drugo i ozbiljnije u ovoj zemlji) i traje 30 godina.
U tom kontekstu, raduje, i pruža nadu, poruka aktivista inicijative “Za plan”, da ih sramno ponašanje odbornika gradske skupštine, odnosno, rezultat glasanja o njihovoj inicijativi, neće pokolebati.
“Borba nije gotova, uskoro ćemo javnost obavijestiti o novim koracima.”, poručuju.
(N.N., Odgovorno)