Pacijenti Northwestern Medical Centra izlaze na protest u petak, 26.06. – traže hitnu reakciju Federalnog ministarstva zdravsta

by Urednik

„Povod protestu je neprovođenje rješenja Općinskog suda u Sarajevu“, navodi se u saopštenju koje u nastavku prenosimo u cjelosti. 

Grupa pacijenata Northwestern Medical Centra čiji su embrioni već preko 8 mjeseci bez adekvatnog stručnog nadzora, obavještavaju javnost i medije da će sutra, u petak, 26.6.2026.g. u 10:00 sati održati protest pred Federalnim ministarstvom zdravstva (zgrada Higijenskog zavoda, Maršala Tita 9) u Sarajevu.

Povod protestu je neprovođenje rješenja Općinskog suda u Sarajevu od 18.6.2026.g. kojim je određena privremena mjera osiguranja a kojom se između ostalog, nalaže Ministarstvu “neprekidno stručno čuvanje materijala u propisanim kriouslovima, osiguranje propisanih količina tekućeg azota i sipanje istog na svoj teret, imenovanje stručne osobe koja će vršiti potrebne radnje…”

Cilj protesta je da se skrene pažnja odgovornih osoba iz Ministarstva i zatraži hitna reakcija. Grupa pacijenata najavljuje da će biti obučeni u crno kao simboličan znak “sahranjivanja” 500 potencijalnih živih bića koja su zarobljena u prostroijama zatvorene klinike i kojima svakog časa prijeti rizik od trajnog uništenja zbog nedostatka azota u spremnicima.

U rješenju Suda se, nadalje, nakon činjenice da federalni zdravstveni inspektor koji je jedini vodio brigu o biološkom materijalu odlazi, odnosno je već otišao u penziju 19.6.2026.g., navodi da su pacijenti “usljed zabrane rada klinike i nepostupanja Federalnog ministarstva zdravstva dovedeni u situaciju u kojoj će njihovi biološki materijal koji se odnosi na embrije, spolne ćelije tkiva i ostali biološki materijal izumrjeti, čime bi im bila povrijeđena ustavna i pravna i prava za garantovana Evropskom konvencijom o ljudskim pravima, osnovnim slobodama.“

Ukoliko navedene radnje ne budu hitno poduzete, nastupit će štetna posljedica u vidu trajnog propadanja navedenog materijala, čime bi se oduzelo i pravo na roditeljstvo. Nadalje, nepostupanjem bi došlo do ugrožavanja svih do sada nesporno preduzetih radnji nadležnog inspektorata koje su imale za cilj očuvanje biološkog materijala i embrija.

(Odgovorno)

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa