Građanska inicijativa kojom je predlaženo donošenje moratorijuma, podnesena NSRS u skladu sa Zakonom o referendumu i građanskoj inicijativi RS, po drugi je put izignorisana od strane vladajuće većine predvođene SNSD-om. Od 58 prisutnih u sali tokom glasanja, glasalo je njih 42, od kojih je 17 bilo za usvajanje Odluke o moratorijumu, 25 je bi uzdržano, a niko protiv. Nije glasalo 16 poslanika koji su bili prisutni na sjednici.
Petnaesta redovna sjednica NSRS, koja je nastavljena danas, 09.07.2025. i na kojoj je, kao o 33. pretposljednjoj tački dnevnog reda, razmatran “Prijedlog odluke o moratorijumu na dodjelu koncesija za geološka istraživanja i za eksploataciju mineralnih sirovina, ruda i drugih resursa na području planine Majevica do okončanja postupka zaštite područja u skladu sa Zakonom o zaštiti prirode Republike Srpske i usvajanja dokumenta o politici dodjele koncesija u skladu sa Zakonom o koncesijama Republike Srpske – građanska inicijativa”, pokazala je ponovo da izabrani predstavnici ne poštuju želju i volju građana koji su ih izabrali.
Građanska inicijativa kojom je predlaženo donošenje moratorijuma, podnesena NSRS u skladu sa Zakonom o referendumu i građanskoj inicijativi RS, po drugi puta je izignorisana od strane vladajuće većine u NSRS, predvođene SNSD-om. Od 58 prisutnih u sali tokom glasanja, glasalo je njih 42, od kojih je 17 bilo za usvajanje Odluke o moratorijumu, 25 je bi uzdržano, a niko protiv. Nije glasalo 16 poslanika koji su bili prisutni na sjednici.
“Svjedoci smo, tokom proteklih godina, da se veći broj koncesija koje su dodeljene raznim privatnim, stranim i domaćim preduzećima, naročito iz oblasti energetike, pokazao negativno po našu zemlju i da zbog štetnih ugovora sa tim koncesionarima, građani ove zemlje moraju da strahuju za svoju budućnost, za svoj život, zdravlje i posao. Svjedoci smo neodgovornog upravljanja našim prirodnim resursima, bahatog poslovanja preduzeća za eksploataciju, nemarnog i bezobzirnog odnosa prema životnoj sredini i zajednicama ljudi koji žive u neposrednoj blizini tih eksploatacionih polja. Ovde se dotičemo pitanja kvaliteta života, ljudskih prava, prava prirode i kompletne budućnosti i razvoja ovog područja, čije bi eventualno zagađenje teškim metalima, kiselinama itd. moglo da izazove veliki negativni uticaj na prirodu i ekološku katastrofu širokih razmera koja može da dosegne i do zemalja u regionu i EU” – rekla je, između ostalog, poslanicima, ispred podnositelja Građanske inicijative, predsjednica Ekološkog udruženja “Eko put” iz Bijeljine Snežana Jagodić Vujić.
Jagodić Vujić je istakla da se, zbog loše koncesione politike i dodjele koncesija od strane Vlade Republike Srpske pred međunarodnim tribunalom za arbitraže, trenutno odlučuje o nekoliko slučajeva u kojima državi BiH prijeti naknada štete stranim investitorima u iznosu od oko 1,1 milijardi eura. Navela je i da je koncesija za rudnik na Majevici u pregovaračkom postupku između Vlade RS i investitora i dok ta koncesija još uvijek nije dodjeljena volja građana je, rekla je ona, poznata. Ukazala je i da bi podrška poslanika Građanskoj inicijativi direktno spriječila dodjelu još jedne loše i nelegitimne koncesije, kao i mogućnost novog arbitražnog spora za naknadu štete čija visina bi u slučaju Majevice mogla biti bez presedana. Naglasila je i da u njihovim rukama budućnost majevičkog kraja i građana RS, sa jedne strane i sa druge strane dugoročnog dužničkog ropstva.
Međutim, ni u drugom pokušaju, građani Majevice i veliki broj eko aktivista, ne samo sa ovog područja već i mnogo šire, nisu uspjeli da ubijede predstavnike vlasti u najvišem zakonodavnom tijelu ovog entiteta da treba da glasaju protiv otvaranja rudnika u Loparama.
Nisu uspjeli da ih ubijede da bi realizacija tog projekta imala katastrofalne posljedice po zajednicu i region. Vidljivo je bilo i razočarenje nakon skupštinskog zasijedanja eko aktivista, koji su iz Bijeljine i Lopara došli u Banja Luku da prate razvoj događaja, kao i “domaćina”, aktivista banjalučkog Centra za životnu sredinu, koji su se proteklih dana od kada (01.07.2025.) je započela ova sjednica NSRS, trudili da im budu na pomoći.
“Iako je formalno iza Inicijative stalo 6.057 potpisa građana Bijeljine, Zvornika, Lopara i Ugljevika, zasigurno više desetina hiljada onih koji nas podržavaju u tome i od naših predstavnika u NSRS smo tražili i očekivali da donesu Odluku kojom bi se onemogućio bilo kakv oblik rudarenja na Majevici. Tome je prethodilo nekoliko javnih skupova na kojima je ovo i potvrđeno, ali sve to bilo je, izgleda, nedovoljno da se donese očekivana odluka i time narodni poslanici uzmu u obzir želju i volju građana koje predstavljaju” – izjava je predsjednica Ekološkog udruženja “Eko put” iz Bijeljine Snežana Jagodić Vujić za portal Odgovorno.
U prvom pokušaju prošle godine, Građanska inicijativa sa 3695 potpisnika, kojom je iz Lopara zahtijevano da se uvaži stav građana ove majevičke opštine da NS RS prihvati prijedlog “Deklaraciju o protivljenju otvaranja rudnika litijuma, bora, natrijuma, stroncijuma, kalijuma i prateće asocijacije elemenata na teritoriji opštine Lopare”, takođe nije dobila dovoljan broj glasova poslanika za usvajanje.
Ipak, eko aktivisti se, kako kažu, ne predaju. I i dalje su odlučni da onemoguće otvaranje rudnika na Majevici. Najavili su novi javni skup 25. jula u Loparama, čiji je organizator neformalna grupa građana okupljeni u inicijativi “Reci ne rudniku litijuma na Majevici”. Zakazana je protestna šetnja, pod motom “Majevica bez rudnika”, eko aktivisti i građani koji im se pridruže započeće protestnu šetnju od centra grada i završiće je skupom ispred kancelarije kompanije “Ar core ulaganja” d.o.o. Banja Luka u tom gradu, koji je nakon dvogodišnjih geoloških istraživanja 14.02.2025. godine podnio zahtjev za koncesiju za otvaranje rudnika na Mjevici.
(Lj.Đ., Odgovorno)