Konačno na dnevnom redu! Propisivanje obaveze razmatranja izvještaja javnih preduzeća iz nadležnosti Federacije BiH

by Urednik

Na 11. redovnoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH koja je zakazana za 28.05.2024. godine u 11 sati, kao jedna od tačaka dnevnog reda nalazi se i Zaključak o propisivanju obaveza razmatranja izvještaja javnih preduzeća iz nadležnosti Federacije BiH, čiji je je predlagač Odbor za ekonomsku i finansijsku politiku.

Podsjećamo, Odbor za ekonomsku i finansijsku politiku je na svojoj 18. sjednici donio zaključke koji su obećavajući u kontekstu poslovanja javnih preduzeća i rada na dugoročnom povećanju njihove efikasnosti. Naime, Odbor za ekonomsku i finansijsku politiku je inicirao da Parlament Federacije BiH i Vlada Federacije BiH definišu obavezu godišnjeg razmatranja svih izvještaja o poslovanju javnih preduzeća u kojima udio u vlasništvu ima Federacija BiH.

Naime, ovaj Zaključak u direktnoj je vezi sa inicijativom koju su Centri civilnih inicijativa ranije uputili ka Predstavničkom domu, a koja se odnosi na propisivanje blagovremene obaveze godišnjeg razmatranja svih izvještaja o poslovanju javnih preduzeća od strane Parlamenta FBiH, koji dođu u parlamentarnu proceduru i koja su u nadležnosti institucija vlasti FBiH. Zastupnik Slaven Raguž je predložio da se ova Inicijativa razmatra na sjednici Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma, što se naposlijetku i desilo. Kako je ranije izjavio, javna preduzeća su vlasništvo poreznih obveznika, a ne izvršne vlasti, te smatra pod obaveznim da se o izvještajima javnih preduzeća redovno, svake godine diskutuje u Parlamentu.

Zaključak Odbora je tek prvi od seta neophodnih koraka kako bi se situacija vezana za javna preduzeća pokrenula sa trenutne, nezahvalne tačke, te je ovaj njihov potez obećavajući i pokazuje da ova bitna tema konačno dolazi da red. Iako je Zakonom o javnim preduzećima propisano da „Skupština podnosi općinskom vijeću, skupštini kantona, odnosno Parlamentu FBiH izvještaje o radu i poslovanju javnih preduzeća najmanje jednom godišnje“, što znači da su javna preduzeća zakonski u obavezi najmanje jednom godišnje dostavljati izvještaje Parlamentu, trenutna situacija u Predstavničkom domu je da se izvještaji o poslovanju razmatraju sa značajnim zakašnjenjem, čak i po nekoliko godina. Sve ovo ukazuje na apsurdnost procesa kontrole nad radom javnih preduzeća, i dovodi se u pitanje svrha razmatranja izvještaja koji su stari i po nekoliko godina, kada se ne može reagovati na uočene probleme zbog protoka vremena. Pored toga, ako se uzme u obzir podatak da u nadležnosti Federacije BiH postoji 48 javnih preduzeća koja zapošljavaju najmanje 22 000 radnika, te koja imaju preko 4,2 milijarde KM prihoda godišnje i 5,2 milijarde KM obaveza, potvrđuje se koliko je sektor javnih preduzeća velik i značajan, a trenutni nedostatak transparentnosti, nadzora i odgovornosti nedopustiv.

Krajnje je vrijeme da sve institucije zadužene za razmatranje izvještaja o poslovanju javnih preduzeća ozbiljno shvate svoju ulogu koju imaju u ovom jako značajnom procesu i počnu raditi na način da se zaista unaprijedi njihovo poslovanje. Pozivaju se zastupnici i zastupnice Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH da usvoje Zaključak o propisivanju obaveza razmatranja izvještaja javnih preduzeća iz nadležnosti Federacije BiH i nastave rad na neophodnim reformama u sektoru javnih preduzeća.

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa

Light
Dark