Autor: rtvbn.com | Foto: rtvbn.com

Kako srediti velike minuse u javnim preduzećima?

by fer_urednik

Reforma javnih preduzeća je postala otrcana fraza u koji više ne vjeruju čak ni predstavnici vlasti. Ipak, ne odustaju od spinova u javnosti kojim tobože pokušavaju da riješe milionske dubioze u kojima su se javna dobra Republike Srpske našla.

Posljednji u nizu je i najava tematske sjednice Vlade Srpske o famoznim minusima javnih preduzeća, koje još uvijek nema ni na vidiku.

Iako svi znaju da su javna preduzeća u finansijskoj dubiozi već godinama, pokušaj da se nešto sredi bio je nedavno kada su svi nadležni čvrsto poručili – do kraja ove godine smanjićemo minuse u Šumama Srpske.

Međutim, u teoriji je sve lako ali u praksi očigledno nije jer minus od 6,3 miliona KM u Šumama još nije obrisan.

Ovde je problem što su na čelu javnih preduzeća politički podobni, a ne sposobni i što se sve funkcije dijele po receptu zvanom politički plijen odnosno prema broju osvojenih glasova, smatraju stručnjaci.

„To je jedan model koji se odomaćio postao prihvatljiv nama prijemčljiv za sve one propuste korupciju koja je postala endemska niko nikada nije odgovarao smatra se da nam je korupcija prihvatljiv stil življenja.

Na sve smo to pristali i onda to više ni ne čudi javno dobro je potisnuto ne postoji mi ne znamo u javnom i političkom diskursu šta je opšte dobro zato što je ono što vidimo na površini lične sinekure privilegije bahatost bogaćenje na račun poreskih obveznika koji bivaju sve siromašniji“, kaže Tanja Topić, politički analitičar.

Da bi ugasio požar u javnosti, premijer Srpske je najavio i posebnu tematsku sjednicu Parlamenta Srpske o problemu javnih preduzeća.

Međutim, sjednice još uvijek nema ni na vidiku. U slučaju Šuma Srpske sve se odigralo po principu tresla se gora, rodio se miš jer od silnih najava da će se sankcionisati odgovorni, sve se svelo na nekoliko pres konferencija i pregršt obećanja.

Iz opozicije pitaju zašto su, mjesec dana nakon smjene rukovodstva u Šumama, svi zaćutali.

„To je posljedica ogromne korupcije krađe sistemski je sve tako postavljeno da se cijedi i pljačka javni sektor do iznemoglosti kako bi se hranila vladajuća stranka i aparat vladajuće stranke i to je jedan nakaradan sistem mafijaški osuđen na propast i on se održava na slamku vještački se održava u životu“, kaže Nebojša Vukanović, poslanik Lista za pravdu i red u NS RS.

„Rečeno je da je u Šumama organizovani kriminal to je rekao Dodik i Višković. I šta se dešava odgovor je da su uposlili djecu studente da to sve prečešljaju pa će dati neki izvještaj izuzetno neozbiljno nakon riječi da sami priznaju da se u najvećim javnim preduzećima dešava toliki kriminal kakav je odgovor neozbiljno.

Nemamo nikakve procese ni informacije i što je najvažnije narod opet ne vidi sliku ko će da odgovara za sve štetno što se radi prema građanim“, kaže Mirna Savić Banjac, poslanik PDP u NS RS.

Pored Šuma RS, koje su napravile finansijsku dubiozu od 6,3 miliona maraka, prošlu godinu Željeznice RS su završile u gubitku većem od 40 miliona maraka.

Narodni poslanik Mirjana Orašanin podsjetila je da je premijer Sprske prije nekoliko godina naveo da će kroz Program ekonomskih reformi 2021-2023, dovesti u red javna preduzeća kroz osnivanje Centralne jedinice za nadzor javnih preduzeća ali od toga još uvijek nema ništa.

„O tome se govorilo dvije godine i tu je sve stalo očigledno da nije bilo političke volje da se javna preduzeća dovedu u red zato što su ona ipak mehanizam za izvlačenje javnog novca a i za zpošljavanja svih onih kadrova koje treba na neki način udomiti“, kaže Mirjana Orašanin, poslanik SDS-a u NSRS.

Nisu u pitanju samo “Šume RS” i “Željeznice RS”; Republika Srpska ima čak 223 javna preduzeća sa 27.000 zaposlenih, i oni su u pravilu hronični gubitaši.

Prije svih, tu su Rudnik i TE Ugljevik, koji su u finansijskom izvještaju dostavljenom Banjalučkoj berzi prijavili da su na kraju septembra ove godine imali gubitak od gotovo 30 miliona KM.

Sve ovo javnost zna, a znaju i svi ministri koji sjede u zgradi Vlade Republike Srpske, na čelu sa premijerom. Ipak, čini se da u bajku o spasavanju javnih preduzeća više niko ne vjeruje, ni javnost ni ministri ni premijer.

 

Povezane vijesti