Tanja Vukomanović, poslanica PDP-a u Narodnoj skupštini RS, zaključila je: „Ako uzmemo u obzir sve one prethodne događaje, ovo je još jedno “Evo vam sve, samo me spasite!” Veoma pogubne stvari za Republiku Srpsku… “
Objelodanjenje informacije tokom proteklog vikenda da je predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik ponudio predsjedniku SAD Donaldu Trampu litijum i druge rudarske koncesije, ovdašnja javnost navikla na svakodnevne skandale koje im vlasti priređuju dočekala je, ipak, sa iznenađenjem. Možda su te najnovije informacije iz vrha vlasti ovog entiteta o otvorenom nuđenju strancima rudnih bogatstava, procijenjenih na 100 milijardi dolara, trebale ostati tajna, jer je, prema navodima medija, intervju Dodika dat malo poznatom “The American Conservative”, ali je, svejedno, ta vijest odjeknula u domaćoj javnosti.
“Otvoreni smo za razgovore o sporazumu o rijetkim zemnim mineralima sa predsjednikom Trampom. Spremni smo da odobrimo pristup ovim nalazištima minerala kompanijama koje bi odabrala njegova administracija. Pored toga, postoji potencijal za saradnju sa premijerom Mađarske Orbanom, čija je vlada uključena u ovu investiciju. Vlada Republike Srpske, u saradnji sa predsjednikom Trampom, spremna je da ubrza izdavanje svih potrebnih rudarskih dozvola za američke kompanije odabrane za učešće u ovom sporazumu o rijetkim zemnim mineralima. Do sada nismo dali pravo na rudarstvo nijednoj zemlji ili stranoj kompaniji. Spreman sam da o ovom pitanju razgovaram isključivo sa predsednikom Trampom i verujem da bismo mogli da postignemo obostrano koristan sporazum” – citat je iz intervjua Dodika američkom mediju.
Na ovu informaciju žestoko je reagovala opozicija. Mirjana Orašanin, poslanica SDS-a u NSRS Republike Srpske upozorila je da je Milorad Dodik je u stanju da žrtvuje sve, samo da bi sačuvao vlast.
„Pa šta on ima da nudi? On može da ponudi svoju očevinu i đedovinu, ne može on da nudi prirodna bogatstva Republike Srpske. Da li je to njegovo vlasništvo? On nudi Donaldu Trampu? Pa možete li vi zamisliti takav apsurd“, navela je Orašanin.
A njena kolegica u Narodnoj skupštini, Tanja Vukomanović, iz PDP-a, zaključila je: „Ako uzmemo u obzir sve one prethodne događaje, ovo je još jedno “Evo vam sve, samo me spasite!” Veoma pogubne stvari za Republiku Srpsku u korist političkih interesa. “
Najoštriji je, očekivano,bio Nebojša Vukanović (Za pravdu i red), koji je ovaj čin okarakterisao kao veleizdaju.
“Veleizdajnik Milorad Dodik platio je silan novac da bi objavio intervju za američki list The American Conservative i poslao poruku američkom predsjedniku Trampu i novoj administriciju da je spreman dati sva prirodna i rudna bogatstva Republike Srpske, omogućiti rudarenje litijuma na Majevici, što bi izazvalo ekološku katastrofu nesagledivih razmjera i raselilo narod, samo da bi opstao na vlasti. Ovo je najbrutalnije priznanja da je spreman da cijelu Srpsku preda strancima, sva njena bogatstva i resurse, zarad moći i funkcija.”
Reagovali su i iz nevladinog sektora. Iz Centra za životnu sredinu upozorili su: “Mineralne sirovine interesantne stranim kompanijama, poput litijuma, ne nalaze se samo na Majevici, već širom Republike Srpske… Vlast je građane i lokalne zajednice u potpunosti isključila iz procesa odlučivanja o upotrebi prirodnih bogatstava, dok istovremeno najvrijednije resurse otvoreno nudi stranim zemljama i kompanijama”.
Podsjećamo, krajem februara iz krugova vlasti RS “stidljivio” je procurela informacija da bi mogli početi radovi na eksploataciji litijuma i drugih minerala, koje je dvije godina na planini Majevici istraživala švajcarska kompanija ArCore, posredstvom svoje podružnice iz Laktaša “Ar core ulaganja”. Tada je tek javnost u BiH i saznala da je ArCore 14. februara podnijela zahtjev za dodjelu koncesija za eksploataciju na području Lopara i da je to učinila zajedno sa korporacijom Rock Tech. Svega tri dana pred istek krajnjeg roka za podnošenje zahtjeva, više od dvije godine nakon završenih istraživanja.
U normalnoj zemlji i normalnim okolnostima gotovo nevjerovatno bi zvučala informacija da vlasti bez konsultacija sa lokalnim vlastima, organizacijama civilnog društva i građanima unaprijed pregovaraju o davanju koncesija za otvaranje rudnika. A, tako su se upravo vlasti entiteta RS ponijele u ovom slučaju kada su Lopare u pitanju. Nije ih pokolebao ni veliki skup koji su na tu temu u ovoj lokalnoj zajednici 12. marta organizovala udruženja “Čuvari Majevice” iz Lopara i “Eko put” iz Bijeljine.
“Stanovništvo opštine Lopare, građanski i ekološki aktivisti i aktiviskinje, ekološke organizacije, opštinska uprava Lopara kao i susjednih lokalnih zajednica, oštro su se, na ovom skupu izrečenim stavovima, usprotivili otvaranju rudnika litijuma u ovom regionu. Naše protivljenje zasniva se na jasnim i opravdanim razlozima, jer je takav projekat u potpunosti nespojiv sa društvenim, ekološkim i ekonomskim dobrobitima naše zajednice” – izjavila je za portal Odgovorno predsjednica Udruženja “Eko put” Snežana Jagodić Vujić.
Pritom, naravno, nije ovo i jedini slučaj u kojem su entitetske vlasti ignorisale stavove svojih građana i lokalnih vlasti, kada su rudarske aktivnosti u pitanju.
Ostaje da se vidi dokle su spremni ići u zaštiti svojih ličnih interesa. I šta su sve spremne žrtvovati.
(L.D. i N.N., ODGOVORNO)