– Preuzimanjem poduzeća sadašnja Uprava se suočila sa značajno smanjenim plasmanom ugljena iz rudnika Koncerna EPBiH u termoelektrane Tuzla i Kakanj, koji je u razdoblju siječanj-kolovoz iznosio svega 57,1% od planiranog. i ugovorenih količina te s padom proizvodnje električne energije. Zbog revitalizacije, koja je počela sa zakašnjenjem od četiri mjeseca, ugašen je Blok 6 TE Tuzla – ističu u EPBiH.
Trenutna situacija s isporukama uglja i ozbiljno dovođenje u pitanje proizvodnje električne energije i stabilnosti elektroenergetskog sustava rezultat je nepostojanja potrebnih mjera i aktivnosti prethodne Vlade FBiH i uprave JP Elektroprivreda BiH na zaustavljanju kontinuiranog pada plasman ugljena iz rudnika Koncerna koji je započeo 2019. godine. Izravna posljedica je smanjenje proizvodnje električne energije za cca 1.400 GWh u 2022. godini u odnosu na 2018. godinu, smanjenje bilančnih viškova i prihoda po osnovi prodaje na tržištu za cca 280 milijuna KM.
Trend značajnog pada plasmana proizvodnje ugljena i električne energije, bilančnih viškova namijenjenih prodaji na tržištu i prihoda po tom osnovu, nastavljen je iu 2023. godini. U informaciji od 30. siječnja 2023. godine prethodna Vlada FBiH upozorena je na uzroke koji utječu na poslovanje društva i neminovno dovode do negativnog financijskog rezultata, odnosno gubitka u iznosu od 90,8 milijuna KM. U istoj informaciji Vlada FBiH, osim sagledavanja čimbenika ključnih za obavljanje osnovne djelatnosti, stanja deponija ugljena, dinamike njegove isporuke, sagledavanja hidroloških prilika i potrošnje električne energije, zastoja u radu bloka 6 u TE Tuzla, isporuka toplinske energije za potrebe grijanja, ukazala je da je JP Elektroprivreda BiH izložena značajnom riziku nedostatka električne energije za zadovoljenje potreba svojih kupaca, a posljedično i potrebe kupovine energije na tržištu. Reakcije i poduzimanje aktivnosti na otklanjanju ili ublažavanju negativnih uzroka su izostale, ističe se u priopćenju.
– Imajući u vidu činjenicu da je prethodna Vlada FBiH prije devet mjeseci ozbiljno upoznata sa pregledom elektroenergetskog stanja i financijskog položaja poduzeća za razdoblje veljača-prosinac 2023. godine, plasiranje informacije o nepostojećem gubitku i Dostupnost značajnog iznosa sredstava na računima, dodatno usložnjava tešku situaciju u kojoj se nalazi JP Elektroprivreda BiH i otežava napore i aktivnosti na iznalaženju rješenja kojima će se izbjeći financijski slom najvažnijeg gospodarskog subjekta u FBiH i dovođenje u pitanje stabilnosti elektroenergetskog sustava i opskrbe kupaca.
Pred sadašnjom Upravom JP Elektroprivreda BiH je teška zadaća, prije svega zaustavljanja daljnjeg pada proizvodnje uglja i električne energije, za čiju realizaciju je neophodno sinergijsko djelovanje svih aktera uključenih u funkcioniranje elektroenergetskog sustava u FBiH. – poručuju iz EPBiH.