Eko aktivisti su odlučni da istraju na dobijanju odgovora na postavljena pitanja i reakciju nadležnih, te su najavili da, ukoliko se do kraja ovog mjeseca ne dobiju odgovore, da će nastaviti sa protestima, u kojima su moguće radikalnije mjere, uključujući i blokade saobraćajnica.
Izgleda da su udruženja građana koja se bave zaštitom prirode i organizovane neformalne grupe građana na području općine Kakanj, ipak, uspjeli da probude svoje sugrađane iz dugogodišnjeg zimskog sna, jer sve je više naznaka da su postali svjesni problema koji opterećuju njihov svakodnevni život.
Čini se da ie inicijalna kapisla bilo održavanje sastanka u prigradskom naselju Doboj 23.02.2025. godine, na kojem je bilo prisutno više od stotinu građana, kada je i formirana Radna grupa za rješavanje nagomilanih problema. U prostorijama FK “Mladost Doboj Kakanj” nominovani su prioritetni problemi, među kojima su posebno istaknuti prolazak teških kamiona kroz ovo naselje, loša infrastruktura, loš kvalitet zraka i drugi.
U međuvremenu su održana tri protestna okupljanja, ne samo aktivista, već i brojnih građana koji su ih podržali i, šetnjom kroz grad i odjekom u široj javnosti, zbunili ne samo lokalne vlasti, već i one na višim nivoima – kantonalnom i na nivou Federacije BiH.
“Nije bilo jednostavno, znamo koliko su aktivisti grupe “Park prirode Trstionica i Boriva“ vodili borbu da očuvaju opskrbu naših sugrađana vodom nakon početka rada rudnika “Rupice” Vareš i izvorišta gradskog vodovoda, koje je na područje te općine. Još se nije okončala saga o obnavanjanju rješenja o okolišnoj dozvoli za tvornicu za preradu nusproizvoda životinjskog porijekla i njihovih proizvoda, “Bioorganika” d.o.o. Kakanj i izjašnjenje Federalnog ministarstva okoliša i turizma na zahtjev ekologa i lokalnih vlasti da se ne izda saglasnost. Jer se mjesne zajednice, NVO i više od 90 odsto građana Kaknja izjasnilo protiv izdavanja okolinske dozvole za tu tvornicu. Ponosni smo odzivom građana na protestne šetnje 2. marta, kao i 16. marta” – kaže za portal Odbovorno.ba aktivistkinja Edina Dogdibegović, jedna od najgilnih kakanjskih aktivistkinja i predvodnica Udruženja “Za čist zrak”.
Da ovo neće biti poslednji protesti Kakanjaca više je nego izvjesno, jer su tokom pomenutih okupljanja istaknuti konkretni zahtjevi ne samo prema lokalnim, već i vlastima na višim razinama. Dat im je rok do kraja ovog mjeseca da odgovore na postavljena pitanja i reaguju.
Do tada, gotovo svakodnevno, uz stručnu i pravnu pomoć eko aktivista, i građani svojim predstavkama i prijavama zasipaju nadležne, tražeći od njih postupanje po uočenim problemima.
“Građani su već navikli da sami trebaju reagovati i inspekcijama uputiti prijavu i zahtjevati njihovu intervenciju kada primjete da je zbog spaljivanja guma u tvornici cementa loš kvalitet zraka, kada primjete prolazak pretovarenih ili kamiona bez cerada kroz prigradska naselja ili grad, da pošalju poruku i fotografije inspekciji da se očisti cesta od nasipnog materijala i na druge anomalije” – navodi Dogdibegović.
U prilog svojih tvrdnji da se vlasti na svim nivoima neodgovorno odnose prema Kakanjcima, eko aktivisti navode primjer da je Kompanija Heidelberg Materials Cement BiH d.d. Kakanj (bivša Tvornica cementa Kakanj) ostvarila veliki rast prihoda i dobiti prošle godine, konkretno, rekordnih 179,4 miliona KM (godinu ranije prihodi su bili 143,6 miliona KM).
“Šta smo mi imali od toga kao građani koji svakodnevno udišemo loš zrak, po čemu smo na vrhu negativne ljestvice u kantonu, a počesto i na nivou Federacije. Nažalost, imamo to da ne možemo otvoriti prozore u stanovima i kućama, a o izlasku u dvorište da i ne govorimo. Ukoliko se stanje i odnos prema nama građanima hitno ne promjeni i popravi, ne preostaje nam ništa drugo nego novi protesti kroz grad, pa i ispred kapija zagađivača i općinske zgrade. Formirana je i grupa “Kakanj ustaje”, koja ima već preko dvije hiljade članova i koja je iznijela i konkretne zahtjeve prema vlastima” – čini se da su više nego ikada do sada odlučni kakanjski eko aktivisti.
Naš portal je u posjedu tih zahtjeva, odnosno pitanja prema nadležnim, a dio njih prema sadašnjim vlastima općine Kakanj i drugim nadležnim institucija su: zašto zadnjih deset godina niko ništa nije poduzeo kada je u pitanju ukazivanje na konstantno nezdrav zrak koji udišu stanovnici Kaknja, zašto se zataškava i krije problem regionalne zaobilaznice kroz Kakanj, zašto se zataškava i krije problem prometa teretnog kamionskog saobraćaja kroz naselje Doboj, zašto ne funkcioniše industrijska petlja na autoputu za kamionski teretni saobraćaj, Ceste FBiH da dostave informacije koliko je teretnih kamiona u zadnjih deset godina koristilo industrijsku petlju na autoputu, odnosno koja je bila godišnja frekvencija prolaska teretnih kamiona kroz industrijsku petlju. Takođe, koliko su Elektroprivreda, Rudnik i Tvornica cementa uložili novčanih sredstava u ekologiju prigradskog naselja Doboj, kao nadoknadu za nelegalni promet industrijskih teretnih vozila koja su za njihove potrebe prevozila razne vrste industrijskog tereta kroz ovo naselje.
Eko aktivisti su odlučni da istraju na dobijanju odgovora na postavljena pitanja i reakciju nadležnih, te su najavili da, ukoliko se do kraja ovog mjeseca ne dobiju odgovore, da će nastaviti sa protestima, u kojima su moguće radikalnije mjere, uključujući i blokade saobraćajnica.
(Lj.Đ., ODGOVORNO)