Počeli su se javljati privatnici, gospodarstvenici, prijatelji, druga udruženja koja su voljna i spremna donirati koliko tko je i šta je tko u mogućnosti dati. Primjerice, ribarsko udruženje iz Jablanice je već prikupilo 2.000 KM koje su namijenili Inkluzivnom centru, a kažu da je to tek početak. Moleri i zidari su se javili i najavili da će dio radova na uređenju centra uraditi besplatno…
„Bilo je to“, priča nam Edina, „prije otprilike godinu dana, u proljeće 2024. godine“. Tada je stupila u kontakt s predstavnicima nevladinog sektora kojima je iznijela jedan od problema u Jablanici a s kojim se godinama suočavaju roditelji djece s poteškoćama u razvoju. Naime, u tom trenutku, kao i svih prethodnih godina, postojala je izuzetno slaba potpora za djecu s poteškoćama u razvoju i njihove roditelje, kad je u pitanju Općina Jablanica. Roditelji su djecu, da bi iole napredovala i razvijala se, morali voziti u Mostar, Sarajevo ili negdje dalje. Za potrebe prijevoza, Općina Jablanica je izdvajala po 80 KM mjesečno po obitelji što je bilo dostatno za maksimalno dva odlaska i povratka. Uzimajući u obzir da je dio roditelja nezaposlen, može se samo pretpostaviti kroz kakve su probleme prolazili kako bi svojoj djeci pružili kvalitetnu edukaciju, njegu i pomoć. No, druga opcija je bila – ne voditi djecu nigdje. A to je najgora opcija i za dijete i za njegovu obitelj. Na žalost i takvih primjera je bilo i ima.
No, nije sve crno. Naprotiv! Za to se pobrinulo Udruženje „Roditelji za roditelje“, a kasnije, uz njihovu pomoć, formirano je i Udruženje „Budi mi prijatelj“, koje je preuzelo daljnje aktivnosti oko uspostavljanja Inkluzivnog centra u Jablanici, što je rezultiralo da ih za manje od godinu dana Općinsko vijeće Jablanica uvrsti u proračun za 2025. godinu.
A nije sve išlo glat. Kad su pokrenuli inicijativu za otvaranje Inkluzivnog centra u svom gradiću u podnožju Prenja i Čvrsnice, nisu imali podršku tadašnje vlasti. Na sastanak s tadašnjim načelnikom Jablanice, Damirom Šabanovićem, čekali su puna tri mjeseca. U dva su navrata uputili inicijativu, ali njihov prijedlog nije uvršten u dnevni red niti jedne od sjednica Općinskog vijeća. Međutim, u tom istom razdoblju su vrijeme za susret imali vijećnici kao i predsjedatelj Općinskog vijeća Jablanica, a današnji načelnik, Emir Muratović. I svi redom, bez obzira kojoj su stranačkoj opciji pripadali, dali su podršku Udruženju shvaćajući potrebu otvaranja Inkluzivnog centra u svojoj lokalnoj sredini.
Međutim, Šabanović je pokazao krajnju socijalnu neosjetljivost i odbijanje saradnje, čak u jednom trenutku ustvrdivši kako Jablanica nema dostupnih prostorija u općinskom vlasništvu koje bi se mogle dodijeliti za potrebe Udruženja, odnosno Inkluzivnog centra. No, upravo je ta rečenica u Edini Husrep probudila inat kakav imaju snažne majke borci i čvrsto je odlučila da će pronaći prostor i da će se jednog dana u njega i useliti.
Ali, dolazi deveti mjesec i nemile slike bujičnih poplava koje su unesrećile jablaničko selo Zlate, odnijele brojne živote. Razumljivo je i logično bilo da se sve snage presusmjere na pomoć unesrećenima. Nakon što se situacija, barem naizgled, smirila uslijedili su izbori i u Jablanici. Na čelo Općine dolazi dotadašnji predsjedatelj Općinskog vijeća Jablanica Emir Muratović, što je, uskoro se pokazalo, bila veoma pozitivna vijest za Udruženje „Budi mi prijatelj“. Podršku koju je prethodno dao nije zaboravio, kao ni drugi vijećnici koji su dijelom ostali i u novom sazivu.
S novom vlasti dolazi i nova energija za roditelje djece s poteškoćama u razvoju. Udruženje ponovno predaje inicijativu, a već na drugoj redovnoj sjednici Općinskog vijeća ona je stavljena na dnevni red, te je potkraj 2024. godine u Budžetu Općine Jablanica za 2025. godinu planirano 20.000 KM za uspostavu i funkcioniranje Inkluzivnog centra u gradiću na rijeci Doljanki. I to je bio prvi veliki uspjeh za sve roditelje i članove obitelji koji imaju djecu s poteškoćama u razvoju.
Nakon te odluke su se, kako to često biva, počela otvarati brojna vrata. Počeli su se javljati privatnici, gospodarstvenici, prijatelji, druga udruženja koja su voljna i spremna donirati koliko tko je i šta je tko u mogućnosti dati. Primjerice, ribarsko udruženje iz Jablanice je već prikupilo 2.000 KM koje su namijenili Inkluzivnom centru, a kažu da je to tek početak. Moleri i zidari su se javili i najavili da će dio radova na uređenju centra uraditi besplatno…
„Sve prepreke na koje sam naišla, mogu reći samo da su mi dale još više snage da idem dalje. I svi roditelji koje vidim da voze djecu u druge gradove na tretmane, toliko suosjećanja s njima dijelim da jednostavno ne mogu prestati i zaustaviti se. Da ne vjerujem da se nešto takvo ne može ostvariti u Jablanici, da se ne može uložiti u djecu i njihove porodice, ne bih ni započinjala ovu priču, zaista. Bilo koji napredak koji smo ostvarili, a mislim da smo u posljednje vrijeme uistinu dosta postigli, samim uvrštenjem u Budžet nakon svih zbivanja koja su pogodila Jablanicu, vijećnici su imali razumijevanja pa su usvojili naše zahtjeve. Uskoro useljavamo u prostorije. Poslije toga ide renoviranje. Već sada imamo osiguran stručni kadar koji će raditi s djecom. Mislim da smo u kratkom roku baš dosta postigli i zbog toga sam sretna i ponosna“, kazala nam je Edina Husrep prisjećajući se prethodnih mjeseci i nastojanja i načina da postignu cilj za svoju, a najviše za dobrobit njihove djece.
Razgovarali smo i s aktualnim predsjedateljem Općinskog vijeća Jablanica Edinom Idrizovićem, koji nam je pojasnio zakonsku proceduru koju je bilo potrebno ispoštovati da bi se osigurao prostor, a potom i uručio ključ za korištenje prosotorija. „Prvo je bilo potrebno usvojiti Odluku o izmjenama Odluke o prodaji i davanju u zakup poslovnih prostorija. Prema zakonskoj regulativi, ova je Odluka morala biti prvo usvojena da bi se moglo krenuti dalje, odnosno da bi se nakon nje usvojila Odluka o dodjeli na korištenje prostorija. Prema najavama, ta bi Odluka trebala biti usvojena na sljedećoj sjednici OV Jablanica koja je zakazana za petak, 28.3.“, pojasnio je Idrizović. S obzirom na to da su do sada vijećnici poduzeli sve potrebne korake, za očekivati je da će procedura biti provedena do kraja i da će do kraja tekućeg mjeseca Udruženju „Budi mi prijatelj“ biti uručeni ključeve Inkluzivnog centra.
Budući da je Bajram pred vratima, vjerojatno će, kaže nam Edina Husrep, sačekati par dana i u postblagdanskom ozračju preuzeti ključeve i ući u prostorije koje će postati drugi dom svim mališanima ali i onim starijim osobama s poteškoćama koja do sada nisu imali taj ekskluzivitet da u svom gradu idu u edikativnu i rehabilitacijsku ustanovu.
„Sad nam kreće najveći posao, ali budući da imamo dobar tim, vjerujem da ćemo s lakoćom odraditi sve što je pred nama“, odlučna je Husrep koja ne krije sreću i zadovoljstvo što je dobila i osigurala priliku sebi i svim roditeljima da više ne ‘vozare’ sa svojom djecom u druge gradove već da ih mogu ostaviti u sigurne ruke u blizini domova.
Inače, ovo će biti prilika i za roditelje da se posvete sebi, svojim aktivnostima, hobijima, interesima za koje do sada nisu imali ni vremena ni mogućnosti jer su svo svoje vrijeme posvećivali svojoj djeci s poteškoćama. Puno je posla pred njima, ali vjerojatno i puno osmijeha i uspjeha. Ovo je tek početak.
(I.V., ODGOVORNO)