“Javni prostor je pitanje kvaliteta života, zdravlja, zaštite životne sredine i načina na koji želimo da se naš grad razvija, a ne samo pitanje izgleda grada.”, istaknuto je na sinoć održanom forumu, u organizaciji NGG “Za Plan”, čije, tim povodom, objavljeno saopštenje prenosimo u cjelosti.
Sala Mjesne zajednice Centar 1 u Banjaluci bila je ispunjena do posljednjeg mjesta na forumu „Javni prostor je naš prostor“, koji je sinoć organizovala grupa građana „Za Plan“ u okviru kampanje „Za grad zajedno“.
Više od dva sata građani, predstavnici stručne javnosti i aktivisti razgovarali su o tome kako se u Banjaluci planiraju i uređuju parkovi, zelene površine, igrališta, trgovi, obala Vrbasa i drugi javni prostori, ali i o tome kako građani mogu imati veću ulogu u donošenju odluka koje se tiču prostora koji svakodnevno koriste.

Predstavnici naselja Rosulje, Obilićevo i Aleja Centar predstavili su primjere i probleme sa kojima se suočavaju kada je riječ o javnim površinama, ukazujući na potrebu da građani budu uključeni mnogo ranije u procese planiranja i uređenja prostora.
Kroz prezentacije su ukazali na značaj očuvanja zelenih površina, transparentnog planiranja i pravovremenog uključivanja građana u procese koji direktno utiču na prostor koji svakodnevno koriste.
Nakon prezentacija uslijedila je panel diskusija na kojoj su učestvovali prof. dr Igor Kuvač, prof. dr Ljiljana Došenović i predstavnica grupe građana „Za Plan“ Sanda Vukojević.

Tokom razgovora više puta je istaknuto da je javni prostor pitanje kvaliteta života, zdravlja, zaštite životne sredine i načina na koji želimo da se naš grad razvija, a ne samo pitanje izgleda grada.
Jedna od poruka koja se mogla čuti tokom cijelog foruma jeste da građani ne žele da budu pitani tek kada su planovi završeni ili kada radovi počnu. Žele da budu uključeni na vrijeme, dok još postoji mogućnost da se razgovara o različitim rješenjima.
Zajednički zaključak učesnika bio je da su Banjaluci potrebni transparentniji i otvoreniji procesi planiranja, kao i veće učešće građana i stručne javnosti u donošenju odluka o uređenju javnih i zelenih površina.
Forum „Javni prostor je naš prostor“ dio je kampanje „Za grad zajedno“, čiji je cilj unapređenje učešća građana i stručne javnosti u procesima planiranja i uređenja javnih i zelenih površina u Banjaluci.
(Odgovorno)