„Svaka žena u Bosni i Hercegovini zaslužuje da se o njenom mentalnom zdravlju u najosjetljivijem periodu života brine jednako kao i o fizičkom.“, navodi se u saopštenju za javnost Centra za edukaciju i promociju zdravog života „EKO EHO“, koje, u nastavku, prenosimo u cjelosti.
„Trudnoća je bila jedan od najljepših perioda mog života. Uživala sam u svemu i to istinski. Međutim, vrlo brzo nakon poroda osjetila sam da ne mogu da se povežem sa svojom bebom… Ni blizu one emocije koju sam imala u trudnoći.. neprestano sam osjećala tugu i imala grižu savjest. Bilo mi je žao te male bebe jer ne dobija od mene emociju kakva joj je bila potrebna. Nisam imala želju da je pogledam ni da je uzmem u ruke. Izolovala sam se od svih i zatvorila sama sa bebom u kući… Dugo, dugo mi je trebalo da prevaziđem ovo stanje i sada mi je žao što sam bila sama u tome i što nisam imala hrabrosti se obratim bilo kome.. Uspomene na ovaj period bi možda bile potpuno drugačije.“, napisala nam je jedna majka koja je željela da podijeli svoje iskustvo s nama.
Nažalost, ovakva iskustva nisu rijetkost. Nijedna žena u Bosni i Hercegovini ne smije prolaziti kroz ovakva stanja sama. Zato je važno da se normalizuje razgovor o promjenama raspoloženja kod majki, kao i traženju pomoći, te da skrining na postporođajnu depresiju bude dio redovne zdravstvene njege trudnica i porodilja u cijeloj BiH.
Poznato je da je postporođajna depresija najčešća zdravstvena komplikacija kod žena u prvoj godini nakon poroda, kao i da je samoubistvo porodilja kao posljedica poremećaja raspoloženja u ovom periodu najčešći uzrok smrtnosti porodilja. Prema našim i svjetskim podacima, sa postporođajnom depresijom suoči se oko 20% majki, a oko 50% njih nikada ne bude detektovano, ne zatraži i ne dobije adekvatnu pomoć. Zbog toga EKO EHO-Centar za edukaciju i promociju zdravog života uputio Federalnom ministarstvu zdravstva inicijativu za uvođenje obaveznog skrininga na postporođajnu depresiju u zdravstvene ustanove u Federaciji BiH.
„Vjerujemo da će Federalno ministarstvo zdravstva prepoznati značaj ove inicijative i slijediti primjer Republike Srpske, gdje se skrining već provodi“, rekla je koordinatorica kampanje u EKO EHO Centru, Jelena Mihić Salapura. „Svaka žena u Bosni i Hercegovini zaslužuje da se o njenom mentalnom zdravlju u najosjetljivijem periodu života brine jednako kao i o fizičkom.“
Rastuća učestalost depresije, koja je prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije druga najčešća bolest u svijetu, jasno pokazuje koliko je važno foksuirati se na prevenciju, rano prepoznavanje i liječenje postporođajne depresije. Ovaj poremećaj ne utiče samo na majku, već i na razvoj i zdravlje djeteta, kao i funkcionisanje porodice. Uvođenje obaveznog sistemskog skrininga omogućilo bi pravovremenu podršku i eventualne intervencije ženama, čime bi se zaštitilo zdravlje majki i djece, smanjile dugoročne posljedice po porodicu, a zdravstveni sistem bi se rasteretio kroz blagovremene reakcije.
„S obzirom na izuzetnu važnost, ali i jednostavnost procedure skriniranja, smatramo da trebamo uložiti zajedničke napore da skrining na postporođajnu depresiju postane obavezan u cijeloj BiH. Stojimo na raspolaganju institucijama u Federaciji za prenošenje iskustava i podršku u implementaciji ovog procesa, a posebno nam je važno što je predstavnica Odbora za zdravstvo Parlamenta Federacije BiH iskazala podršku inicijativi“, poručili su iz EKO EHO Centra.
Skrining se provodi pomoću Edinburške skale za postporođajnu depresiju, jednostavnog i pouzdanog upitnika sa 10 pitanja, koji u svega nekoliko minuta pomaže u procjeni rizika od razvoja depresije ili anksioznosti. Skala je prvi korak u praćenju žena kod kojih postoji povišen rizik, što omogućava ranu intervenciju i sprečava ozbiljnije posljedice, te dugoročno smanjuje troškove zdravstvenog sistema.
Kampanju „Zagovaranje uvođenja skrininga na postporođajnu depresiju u BiH“ realizujemo u saradnji s partnerskim udruženjima Udruženje za edukaciju i razvoj „Dignitet“ Mostar, Udruženje porodica sa problemom steriliteta „Bebe“ Trebinje i Udruženje aktivnih žena „Gender“ Brčko.
(Odgovorno)