„Ova Mapa puta simbolizira zajedničku obavezu da gradimo društvo u kojem će svaki čovjek imati pristup pravednim uvjetima rada, podršci u kriznim životnim fazama, jednakim šansama i dostojanstvu koje zaslužuje.“, navodi se u saopštenju sa današnje konferencije u Mostaru, na kojoj je predstavljena Mapa puta za Poglavlje 19: „Socijalna politika i zapošljavanje“, a koje u nastavku objavljujemo u cjelosti.
U Mostaru je u organizaciji Resursnog centra za organizacije civilnog društva u BiH i Instituta za regionalni razvoj (IRR) prezentirana Mapa puta za Poglavlje 19: „Socijalna politika i zapošljavanje“.
Tom je prilikom Mirjana Miličević, predstavnica Instituta za regionalni razvoj iz Mostara kazala kako ova Mapa puta simbolizira zajedničku obavezu da gradimo društvo u kojem će svaki čovjek imati pristup pravednim uvjetima rada, podršci u kriznim životnim fazama, jednakim šansama i dostojanstvu koje zaslužuje.
„Poglavlje 19 – Socijalna politika i zapošljavanje predstavlja srce evropskog socijalnog modela i ključno je za unaprjeđenje životnih standarda građana BiH. Kroz usklađivanje sa EU ‘acquis-om’ u ovoj oblasti, BiH neće samo ispuniti formalne obaveze na putu ka članstvu, već će stvoriti osnovu za održiv razvoj i socijalnu koheziju. Mapa puta je rezultat temeljne analize koja jasno identifikuje gdje se nalazimo i kuda trebamo ići. Posebno je važno što dokument ne samo da dijagnostikuje probleme, već predlaže konkretne korake sa jasnim vremenskim okvirima i finansijskim implikacijama. Ovo je praktičan alat za donosioce odluka na svim nivoima vlasti.“
U izradi mape puta proteklih mjeseci, sudjelovalo je više desetaka aktera iz različitih sektora i razina vlasti, te su organizirane radionice i fokus grupe na kojima su svoje ideje, prijedloge, iskustva podijelili predstavnici nadležnih institucija, akademske zajednice, međunarodnih organizacija, organizacija civilnog društva, te socijalni partneri. Sva ta razmjena iskustava i mišljenja omogućila je da se kreira Mapa puta koja nije samo dokument, već zajednički okvir djelovanja na putu usklađivanja sa standardima Europske unije u jednoj od najosjetljivijih, ali i najvažnijih oblasti koja se tiče svakog građanina u Bosni i Hercegovini. Na radionicama i fokus grupama iznesene su jasne poruke:
– Potreba za pristupačnim i efikasnim javnim službama za zapošljavanje
– Zabrinutost zbog diskriminacije pri zapošljavanju, posebno u kontekstu spola, starosne dobi i invaliditeta
– Nedostatak obuka i prekvalifikacija koje odgovaraju stvarnim potrebama lokalnog tržišta rada
– Snažna potreba za sigurnošću u radu i pristojnim uslovima zaposlenja.
“Akademska zajednica ima ključnu ulogu u procesu evropskih integracija kroz istraživanje, analizu i kreiranje dokaza za politike zasnovane na činjenicama. Naš doprinos ovom projektu pokazuje kako univerziteti mogu biti praktični partneri u procesima društvenih transformacija. Posebno je značajno što ovaj projekat kombinuje akademsku metodologiju sa praktičnim potrebama institucija. Kroz detaljnu komparativnu analizu i ‘benchmarking’ sa EU praksama, kreirali smo dokument koji može služiti kao pouzdana osnova za strateško planiranje i implementaciju reformi.
Ovakvi projekti također jačaju kapacitete naše akademske zajednice i omogućavaju nam da budemo aktivni učesnici u procesima koji oblikuju budućnost naše zemlje”, zaključila je Irma Dedić iz Instituta za regionalni razvoj Mostar.
Svi prikupljeni podaci s terena autentičan su uvid u svakodnevne izazove ljudi koji su često zanemareni u formalnim strukturama odlučivanja – mladi bez radnog iskustva, dugotrajno nezaposleni, osobe s invaliditetom, samohrani roditelji, radnici u neformalnom sektoru, ali i službenici i poslodavni u manjim zajednicama.
Iz Instituta za regionalni razvoj je poručeno kako ova Mapa puta treba biti početak faze u kojoj će se, na temelju stečenih saznanja i zajedničkog razumijevanja, raditi na konkretnim promjenama koje život znače!
(Odgovorno)