Učesnici foruma, održanog 27.06. u Omladinskom centru Brčko, su podsjetili na važnost rada za svaku osobu, a posebno za one sa invaliditetom: „Rad nije samo ekonomska potreba, već i oblik socijalizacije, samopotvrde i osjećaja pripadnosti zajednici.“
U Brčko distriktu još uvijek se čeka na donošenje Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji, osposobljavanju i zapošljavanju osoba sa invaliditetom. Iako je tinjala nada da bi se Zakon pred poslanicima mogao naći u junu, to se ipak nije dogodilo. To je bio povod da predstavnici Udruženja građana „Vjera i nada“, sa partnerskim organizacijama – Udruženjem oboljelih od multiple skleroze Brčko distrikta, Fondacijom „Laila“ i Udruženjem građana „Demos“ – organizuju forum građana.
Na Forumu, održanom danas, 27.06., u Omladinskom centru Brčko, su, između ostalog, prezentirani dosadašnje aktivnosti i ostvareni rezultati na kampanji za usvajanje Zakona, pristigli komentari i amandmani na njegov nacrt, te naredni koraci koji će dovesti do usvajanja.
Predstavnici UG „Vjera i nada“ i partnerske organizacije žele da slogan kampanje „Jaka zajednica počinje uključivanjem: zapošljavanje osoba sa invaliditetom koristi cijelom društvu“ ne ostane san, već da postane java, te nastoje da uključe što više građana i organizacija jer zakon se tiče svih u Distriktu.
„Zakon je konačno stigao do završne faze. Očekujemo da bude usvojen do kraja ljeta. Osobe sa invaliditetom su izuzetno zainteresovane za njegovo što skorije usvajanje i primjenu, kako bi vidjele da li će ovaj zakon zaista dovesti do promjena u praksi“, istakla je Nataša Damjanović, iz udruženja „Vjera i nada“. Ona je dodala da je „u prethodnom periodu urađeno mnogo, od predlaganja amandmana do direktnih razgovora sa institucijama vlasti, ali da posao nije završen dok se zakon ne počne primjenjivati“.
„Mislim da će se Zakon usvojiti jer je i OHR naglasio obavezu njegovog usvajanja u jedinoj lokalnoj zajednici u Evropi koja nema zakonski regulisano zapošljavanje osoba sa invaliditetom“, istakla je Slavica Jakić, predsjednica Udruženja oboljelih od multiplaskleroze Brčko distrikta.
Prošlog mjeseca poslanici Skupštine Brčko distrikta jednoglasno su usvojili nacrt zakona u prvom čitanju. Istovremeno je donesena i odluka o održavanju dvije javne rasprave, s ciljem uključivanja šire javnosti u kreiranje ovog zakona.
„Organizovanjem dvije javne rasprave želimo uključiti što širu javnost, struku, udruženja i sve građane, kako bismo prije konačnog, drugog usvajanja dobili kvalitetan, primjenjiv i evropski usklađen zakon“, poručio je tada Damir Bulčević, predsjednik Skupštine Brčko distrikta BiH.
Javne rasprave su održane 13. i 15. maja 2025. godine. Javnim raspravama su prisustvovali članovi Zakonodavne komisije, predstavnici Radne grupe za izradu nacrta zakona, predstavnici Odjeljenja za zdravstvo i ostale usluge, Zavoda za zapošljavanje, Udruženja poslodavaca, Kancelarije OSCE-a u Brčkom, brojni predstavnici i članovi udruženja osoba s invaliditetom, predstavnici realnog sektora, zainteresovani građani i mediji.
Član Zakonodavne komisije Velibor Babić zaključio je drugu javnu raspravu, istakavši da će svi prijedlozi, sugestije i komentari biti pažljivo analizirani, kako bi konačan tekst zakona bio kvalitetan, primjenjiv i usklađen s potrebama osoba s invaliditetom, ali i mogućnostima lokalne zajednice.
No, još uvijek se čeka na drugo čitanje zakona, odnosno njegovo usvajanje. Postoji bojazan, da će se usvajanje zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom odužiti, obzirom na sporu proceduru i vrijeme godišnjih odmora.
Inače, na današnjem forumu nije bilo predstavnika vlasti. Navodno „zbog ranije preuzetih obaveza“.
No, iz pomenutih udruženja istovremeno naglašavaju da su kroz dosadašnju kampanju imali podršku od predstavnika vlasti, ali i ističu da, ukoliko poslanici ne usvoje odgovarajuće amandmane, Zakon će biti samo pusto slovo na papiru.
„Nikad niko nije, pogotovo od nekih grupa koje zaista zaslužuju da uživaju prava, vršio agresivniji pritisak i kampanju na vlast, iako to je demokratsko pravo koje nam je dozvoljeno. Ne govorimo da to treba, ali u narednom periodu, ukoliko zakon ne bude usvojen, organizovaćemo forum građana pred Skupštinom Brčko distrikta. Do sada smo nastupali miroljubivo, bez ikakvih problema, jer se u Brčkom svi znamo. Međutim, ako nas sada ne ispoštuju, okrenućemo ploču na drugu stranu“, poručuju učesnici današnjeg foruma građana.
„Ja zaista vjerujem da je došlo vrijeme promjena i da će u Brčko distriktu osobe sa invaliditetom napokon postati vidljive i da će ostvariti svoja prava. S ovom zakonom, nadam se, da će osobe sa invaliditetom napokon dobiti svoje mjesto gdje će postati ekonomski stablini, što će uticati na njihovu pozitivnu sliku o sebi, da će im dati činjenicu da doprinose sebi i društvu“, poručuje Sabina Ahmičić-Gušo, iz Fondacije Laila.
Učesnici današnjeg foruma su zaključili da će u narednom periodu svakako pratiti razvoj situacije po pitanju progresa usvajanja zakona, te biti posvećeni međusobnoj saradnji i zajedničkom nastupu u budućim projektima. Jer, kako su konstatovali: svi djeluju sa zajedničkim ciljem – stvaranjem društva jednakih mogućnosti.
Prema informacijama koje su iznijeli učesnici foruma, korekcije Zakona se vrše i amandmani podneseni na nacrt zakona će biti usvojeni.
Bojan Bošković, iz UG Demos, naglasio je da ovaj zakon ne treba da se posmatra samo kao prilika za zapošljavanje u javnom sektoru: „Zakon će otvoriti i mogućnosti u privatnom sektoru i to je šansa koju treba da iskoriste svi – i poslodavci i osobe sa invaliditetom.“
Vladine institucije će biti, prema zakonu, u obavezi da nabavljaju 20% svojih roba i usluga od preduzeća koja zapošljavaju osobe sa invaliditetom. Obzirom da u Brčkom još nema tih preduzeća, tu postoji idealna prilika za proaktivno djelovanje.
Organizatori foruma su zaključili da su puno postigli u prethodnih devet mjeseci koliko je trajala kampanja za usvajanje Zakona i da su potrebu za njegovim usvajanjem podigli na javni nivo.
Građani prisutni na Forumu naglasili su da ne traže milostinju, već ispunjenje osnovnih ljudskih prava koja im pripadaju. Ukazali su i na činjenicu da je sramotno da je Brčko distrikt posljednja teritorijalna jedinica u Evropi koja donosi ovakav zakon, ali su dodali da ne žele živjeti u prošlosti – već gledaju u budućnost sa nadom da će donošenje i primjena ovog zakona donijeti konkretna poboljšanja.
(J.M, Odgovorno)