Tri organizacije osoba s invaliditetom iz Cazina pozivaju na sistemsko rješenje problema s kojima se suočavaju njihovi članovi

by Urednik

„Unatoč činjenici da svakodnevno radimo na terenu, pružamo pomoć, organizujemo aktivnosti i borimo se za bolji položaj svojih članova, ključni je problem izostanak sistemski uređene institucionalne financijske podrške našim udruženjima.“

Pod sloganom „Budite naša snaga“, tri organizacije s područja Cazina ujedinila su se u Mrežu invalidskih udruženja Cazin (MIU Cazin) sa zajedničkim ciljem – uvođenje sistemske podrške udruženjima za stvaranje stabilnih uvjeta za rad, te, mogućnost namicanja sredstava s viših nivoa vlasti.

Mreža, koju čine Udruženje paraplegičara i dječije paralize Cazin, Udruženje roditelja, djece i mladih s posebnim potrebama „I naša djeca su djeca“, te Udruženje Distrofičara Cazin, odlučnim je koracima započela sa rješavanjem pitanja statusa osoba s invaliditetom u tom krajiškom gradu. Različiti su problemi i izazovi s kojima se svakodnevno suočavaju, ali im, kako kažu, upravo oni daju „vjetar u leđa“ kako bi ostvarili svoj cilj.

Koordinator kampanje, Hasmir Delić pojašnjava da se osobe s invaliditetom svakodnevno bore za svoja osnovna prava: Problem dodatno usložnjava nemogućnost organizovanog pristupa zagovaranja sistemskih rješenja zbog neuređenog načina financiranja invalidskih organizacija. Unatoč činjenici da svakodnevno radimo na terenu, pružamo pomoć, organizujemo aktivnosti i borimo se za bolji položaj svojih članova, ključni je problem izostanak sistemski uređene institucionalne financijske podrške našim udruženjima. Zato imamo jasno zacrtan cilj, a to je da se od 2026. godine uvede sistemska podrška našim udruženjima. Na taj bismo način imali stabilne uslove za rad, ostvarili mogućnosti za namicanje sredstava s viših nivoa vlasti i nevladinih udruga, te iskoristili druge ukazane prilike u kojima je glavni kriterij sistemski rješeno budžetsko financiranje udruženja osoba sa invaliditetom i sve u skladu sa Zakonom o organizacijama i reprezentativnim organizacijama osoba sa invaliditetom i civilnih žrtava rata FBiH“.

U MIU Cazin su zacrtali tri cilja. Prvi, da Grad Cazin u svom Budžetu od 2026. godine osigurava na godišnjoj razini minimalno 10.000 KM za svako reprezentativno udruženje koje je član Mreže. Drugi, da se na Gradskom vijeću usvoji odluka ili pravilnik o načinu financiranja u skladu sa zakonskim propisima, a koji će biti sastavljen u suradnji s Mrežom. I treći, da se osnaži oformljena mreža organizacija osoba s invaliditetom s ciljem zastupanja u oblasti invalidnosti u lokalnoj zajednici.    

U novoosnovanoj Mreži invalidskih udruženja Cazin, Udruženja paraplegičara i oboljelih od dječije paralize Cazin vide, poručuju, rješenje svog problema. Zato pozovaju sve ljude dobrog srca da podrže inicijativu kako bi svi bili zadovoljniji. „Od 1997., kada je osnovano Udruženje paraplegičara i obolječih od dječije paralize Cazin, pa do danas aktivno učestvujemo u zagovaračkim aktivnostima kako bismo zaštitili interese osoba s invaliditetom. Dosad smo imali djelimičnu podršku iz Grada, ali, nažalost, to nije dovoljno, budući da iznos koji dobijemo iz gradskog Budžeta nije dovoljan da pokrije sve naše potrebe. Smatramo da sadašnja raspodjela sredstava nije dobra, što se kranje negativno odražava na rad našeg udruženja. Ukoliko se nešto ne promijeni, mi ćemo biti primorani ugasiti Udruženje paraplegičara i oboljelih od dječije paralize Cazin“, poručuje predsjednik Udruženja Irfad Rekić.    

Iz Udruženja roditelja djece i mladih sa smetnjama u razvoju „I naša djeca su djeca“ kroz različite projekte rehabilitacije i edukacije daju podršku svojim članovima. Otišli su korak dalje pa su omogućili punu primjenu inkluzivne socijalne integracije za djecu s intelektualnim invaliditetom na način da su osigurali da s njima radi stručno osoblje poput logopeda, defektologa, psihologa.  Međutim, to se promijenilo. „Već duži vremenski period sve te usluge se ne primjenjuju. Razlog tome je što su stručni kadrovi koji su radili s našom djecom iselili iz Bosne i Hercegovine. I zbog činjenice da nemamo sistemski riješeno pitanje finansiranja, sad je opstanak našeg Udruženja doveden u pitanje. Ono malo finansijske podrške koju nam je pružio Grad, nije dovoljna da bismo bili konkurentni u ispunjavanju potreba naših članova. Zbog toga u ovoj mreži vidimo priliku za naše oživljavanje i spas“, jasan je Refik Samardžić, predsjednik Udruženja „I naša djeca su djeca“.   

Želja i cilj članova ovih udurženja je da se svoj djeci i osobama s poteškoćama omogući ravnopravno življenje. Podršku kampanji „Budite naša snaga“ javno su pružili i predstavnici Gradske uprave Grada Cazin. Ukoliko ostvare svoj naum, Cazin će se priključiti pozitivnim praksama i drugih lokalnih zajednica koje su već prepoznale značaj i ulogu organizacija osoba s invaliditetom.

(I.V., Odgovorno)

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa