Saopćenje Elektroprivrede BiH u kojem navode da je ovo preduzeće do septembra napravilo 50 miliona KM duga te da su za to dijelom krive i cijene struje, izazvalo je strah kod građana.
Mnogi su to protumačili kao najavu poskupljena cijene struje, što bi bio poseban udar u zimske mjesece.
No, direktor ovog preduzeća Sanel Buljubašić u razgovoru za Raport kaže da o tome još nema ni govora.
“Ovo je bio tromjesečni presjek stanja. Bio je onaj polugodišnji iz kojeg je bilo vidljivo da je gubitak 20 miliona KM. Mi smo sad radili ovaj rebalans i zbog Skupštine i Vlade FBiH”, naveo je Buljubašić.
On ističe kako do sada ni jedan korak ka poskupljenju struje nije napravljen.
“Kako će se dalje odvijati situacija u ovom trenutku ne mogu vam reći. Nismo ništa pokrenuli, ali imamo u obavezi da predstvimo u Vladi i Skupštini preduzeća trenutno stanje”, istakao je.
Radi se svakako o zatečenom stanju od ranije uprave koju je predvodio Admir Andelija, SDA-ov čovjek kojeg je DF postavio na čelo Elektroprivrede. Međutim, Buljubašić ne želi nikoga kriviti.
“Ne krivimo nikoga, stanje je takvo kakvo jeste. Ali se ništa nije mijenjalo u cijena,a od 2015. godine. Da li će se šta dešavati, vidjet ćemo, blagovremeno ćemo obavijestiti građane”, navodi.
Pitamo ga je li se mogao spriječiti gubitak od 50 miliona KM.
“Ne mogu to reći, ne bi bilo korektno, da li se moglo uraditi nešto. Mi sad moramo stvoriti viškove električne energije koju onda možemo prodati kako bi ovaj gubitak smanjili. Da li ćemo uspjeti stvoriti viškove, to ćemo vidjeti. A i da stvorimo, na tržištu nam cijena sad ne ide na ruku. Nemamo viškova sa rudnicima koje ne isporučuju ugovorene kvote uglje. Pokušavamo da podignemo tu proizvodnju”, ističe Buljubašić, međutim nije optimističan.
“Da budem iskren, sve od njihove isporuke uglja zavisi. Mi onda dižem rad termoelektrana da proizvedemo više struje. Međutim, ide zima, ne znamo koliko ćemo moći uštedjeti struje jer se ljudi griju i na struju”, kaže Buljubašić.
Na kraju ističe, da je Uprava Elektroprivrede donijela zaključak po kojem se krenulo u interne uštede.
“Radimo na smanjenju svih troškova koji su nepotrebni za funkcionisanje sistema. Ono što se mora raditi radi se, a ono što se može prolongirati da se ne radi ove godine želimo prebaciti u sljedeću”, zaključio je Buljubašić za Raport.