“Ubjeđenja smo da su prethodne verbalne pretnje i brutalni napadi na nas finansirani sredstvima vlasti i zagovornika rudarenja, pa i pokretanja SLAPP tužbi, i da su za te aktivnosti izdvajana značajna, milionska sredstva. Jer smo, a stojimo i dalje, zbog svoje borbe protiv nelegalnih radnji i uništavanja prirodnih resursa BiH, na putu ostvarivanju interesa onih koji bi da korištenjem prirodnih bogatstava građana BiH steknu enormnu korist. Etiketirati i crtati metu na čelo nekome, posebno aktivistima koji se zalažu za zdravu životnu sredinu, je neprihvatljivo i sramotno. Smatramo i kažnjivo je, a priliku da nadležni kazne takvo ponašanje su, očigledno, propustile, a moguće je da su i u sprezi u tim neprimjerenim radnjama” – reakcija je eko aktivista.
U januaru 2024. godine protiv vlasnika portala “TANJUG Srpske” i nepoznatih kreatora ekstremne Fb stranice pod nazivom “Ozren na dlanu” ozrenski eko aktivisti su podnijeli Okružnom javnom tužilaštvu Doboj krivičnu prijavu za ugrožavanje sigurnosti i klevete, ali i pored više urgencija MUP RS i Okružno javno tužilaštvo nisu razriješili ovaj slučaj.
“TANJUG Srpske” i dalje, istina sa manjim intenzitetom nakon podošenja prijave, ima za metu ekološke aktiviste, ali njena “kćerka”, fb stranica Ozren na dlanu” više ne prenosi morbidne, ekstremnističke i šovinističke komentare na te objave. Više nema ni objava kojima su sinhronizovano, zajednički, formiranjem svojih “dosijea” eko aktiviste optuživali za “neprijatelje ekonomskog prosperiteta Republike Srpske”, u kojima su kreiranim posterima sa njihovim i fotografijama drugih protivnika rudarenja u RS i BiH “raskrinkavali”, kako su ih etiketirali, “lažne ekologe”, odnosno protivnike geoloških istraživanja i otvaranja rudnika, ne samo na Ozrenu, već i na području opština Jezero, Mrkonjić Grad, Šipovo, Vareš, Kakanj, Čajniče i Loparama.

“Ponovo smo se obratili Tužilaštvu u Doboju, negodovanjem zato što više od dvije godine od prve prijave nismo dobili odgovor od ove pravosudne institucije o rezultatima istrage. Prema informacijama do kojih smo došli, oslabili su pritisci, zbog naredbe iz vrha vlasti predvodnicima te hajke, kojima su “pumpali” velika sredstva da nas targetiraju u kontinuitetu.”, navode eko aktivisti.
Pošto vlast nije odustala od svojih namjera, odnosno podržavanja geoloških istraživanja i potencijalnog otvaranja rudnika, za pretpostaviti je da su shvatili da su ovakvi napadi na aktiviste kontraproduktivni. Da samo jačaju odlučnost i aktivista i ovdašnjeg stanovništva da se suprotstave namjerama rudarskog lobija, a i simpatije ljudi u Republici Srpskoj i ostatku BiH za njih i njihovu borbu.
“Vjerovatno su tome doprinjele i naše krivične prijave. Ali posljedice svega do sada čime smo bili izloženi i dalje osjećamo” – kažu ozrenski eko aktivisti, navodeći primjer da su im iz Policijske uprave Banja Luka odbili prijavu mirnog skupa pred NSRS u Banjaluci, predstavljajući eko aktiviste opasnim za bezbjednost i boravak u blizini štićenih objekata u tom gradu.
I možda je ključ enigma upravo u ovom posljednjem – možda je vlast odlučila da se u obračunu sa neistomišljenicima vrati oprobanim metodama zloupotrebe položaja i represivnog aparata koji ime je na raspolaganju, a koji, po njima, proizvodi bolje efekte nego skupo plaćeno anonimno internetsko blaćenje aktivista. A možda je, jednostavno, i pored bjesomučnog zaduživanja, za koje nezavisni stručnjaci odavno upozoravaju da vodi u Republiku Srpsku u dužničko ropstvo, ponestalo para, pa i za hajku na eko aktiviste. Čime su dosadašnji nosioci tih aktivnosti, prema informacijama eko aktivista, dovedeni u nezavidan materijalni položaj.
No, bez obzira na stišavanje napada na njih, eko aktivisti, pokazujući da ih oni nikad nisu zaplašili, ne odustaju od zahtjeva prema nadležnim za otkrivanje istine.
“Tužilaštva su se trebala pozabaviti činjenicom na koji način je firma „Bepiservice“, čiji je portal “TANJUG Srpske” bio perjanica napada na eko aktiviste u 2023. godini, sa jednim zaposlenim prihodovao 13,2 miliona KM, a u 2024. godini 17,2 miliona KM. Provjeriti da li to ima veze sa napadima na nas i da li je to plaćano i iz kojih izvora. A, kada su ti organizovani sinhronizovani napadi smanjeni u 2025. godini nema ni podataka o finansijskom izvještaju za tu godinu tog privrednog društva, ni kod Centralne banke BiH ni APIF-a” – navode eko aktivisti.
S druge strane, privredno društvo „Bepiservice“, koje je izdavač portala “TANJUG Srpske”, se nalazi na visokoj poziciji PDV i akciznih poreskih dužnika sa 304.286 KM poreskog duga, zbog čega vjerovatno i nema aktivnih računa, već su mu dva blokirana. Ti podaci su od Uprave za indirektno oporezivanje BiH u Izvještaju od 26.05.2026. godine.
“Ubjeđenja smo da su prethodne verbalne pretnje i brutalni napadi na nas finansirani sredstvima vlasti i zagovornika rudarenja, pa i pokretanja SLAPP tužbi, i da su za te aktivnosti izdvajana značajna, milionska sredstva. Jer smo, a stojimo i dalje, zbog svoje borbe protiv nelegalnih radnji i uništavanja prirodnih resursa BiH, na putu ostvarivanju interesa onih koji bi da korištenjem prirodnih bogatstava građana BiH steknu enormnu korist. Etiketirati i crtati metu na čelo nekome, posebno aktivistima koji se zalažu za zdravu životnu sredinu, je neprihvatljivo i sramotno. Smatramo i kažnjivo je, a priliku da nadležni kazne takvo ponašanje su, očigledno, propustile, a moguće je da su i u sprezi u tim neprimjerenim radnjama” – reakcija je eko aktivista.
(Lj.Đ. i N.N., Odgovorno)