Žene u BiH bez stvarne zaštite na radnom mjestu – još se čeka na efikasna rješenja

by Urednik

Seksualno zlostavljanje na radu je ozbiljan problem koji zahtijeva odgovornu reakciju na svim nivoima, od poslodavaca i radnih kolega do nadležnih institucija. Žrtve ne smiju osjećati strah od prijavljivanja, jer imaju pravo na sigurno radno okruženje. – naveli su iz Organizacija „Stop Mobbing“.

Zaposlene žene u BiH svakodnevno se suočavaju s različitim oblicima uznemiravanja na radnom mjestu, od diskriminacije pri zapošljavanju i uskraćivanja prava na napredovanje, do seksualnog zlostavljanja i pritisaka iza zatvorenih vrata. Kada su u pitanju mehanizmi zaštite, postoje razlike između entiteta. Iako RS ima Zakon o zaštiti od uznemiravanja na radu još od 2021. godine, istraživanja pokazuju da zakon nije dovoljno poznat, te da se ne primijenjuje. U FBiH takav zakon još uvijek ne postoji, iako su potrebe za njegovim donošenjem sve očiglednije.

Prema podacima Helsinškog parlamenta građana i Instituta za razvoj mladih “KULT”, žene su češće od muškaraca žrtve rodno zasnovane diskriminacije na tržištu rada na način da se od njih direktno traži da ne planiraju trudnoću, kroz razlike u platama i ograničenja u profesionalnom napredovanju. Seksualno uznemiravanje i mobing dodatno opterećuju ionako narušenu sigurnost na radnom mjestu.

U Republici Srpskoj, iako zakon formalno postoji, njegova primjena ostaje ograničena. Prema informacijama iz Saveza sindikata RS, tokom prošle godine svega 40 osoba prijavilo je uznemiravanje na poslu, a većina slučajeva riješena je interno, bez uključivanja nadležnih institucija. Istovremeno, čak 49% ispitanih žena u nedavnom istraživanju izjavilo je da nije ni znalo za postojanje ovog zakona, što ukazuje na ogroman deficit u informisanju i edukaciji radnika.

Kao odgovor na navedeni problem, Organizacija „Stop Mobbing“ pokrenula je kampanju je s ciljem unapređenja zaštite žena na radu, kako u Republici Srpskoj, tako i u Federaciji BiH. Projekat obuhvata monitoring provedbe Zakona o zaštiti od uznemiravanja na radu u RS-u i edukaciju građana i građanki o njihovim pravima, kao i zagovaračku kampanju za donošenje istog zakona u FBiH.

76% zaposlenika koji su doživjeli seksualno zlostavljanje nisu ga prijavili zbog straha od odmazde ili uvjerenja da ništa neće biti poduzeto. Seksualno zlostavljanje na radu je ozbiljan problem koji zahtijeva odgovornu reakciju na svim nivoima, od poslodavaca i radnih kolega do nadležnih institucija. Žrtve ne smiju osjećati strah od prijavljivanja, jer imaju pravo na sigurno radno okruženje. – naveli su iz Organizacija „Stop Mobbing“.

Iz Organizacije „Stop mobbing su naveli kako su i korak bliže zaštiti radnika na poslu nakon podrške koju su dobili od predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamenta FBiH Dragana Miokovića za donošenje Zakona o zaštiti od uznemiravanja na radu u FBiH.

Očekujemo da će inicijativa za donošenje ovog zakona biti podnesena krajem maja na narednoj sjednici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH, o čemu ćemo javnost pravovremeno obavijestiti. – naveli su iz Organizacije „Stop mobbing“.

Pored donošenja zakona, naglasak je i na edukaciji jer bez znanja o pravima i procedurama, ni najbolji zakon ne može imati stvarni efekat. Edukacija treba obuhvatiti i radnike i poslodavce, sa ciljem stvaranja zdravijeg i sigurnijeg radnog okruženja.

(H.K., Odgovorno)

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa