Upitne izdate koncesije u ZDK zbog ignorisanja vlasti da primjene Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom BiH

by Urednik

„Tri godine unazad ukazujemo da državnom imovinom može raspolagati samo država, a ne entiteti, kantoni i opštine. Kao i u entitetu Republika Srpska, vlasti FBIH i, u ovom slučaju konkretno, ZDK, ignorišu postojanje zabrane raspolaganja državnom imovinom…“ – kaže za portal Odgovorno.ba eko aktivistkinja iz Kaknja Hajrija Čobo.

Od naknada za koncesije u budžetu Zeničko-dobojskog kantona u 2025. godini planirano je 3,35 miliona KM, od čega je najveći dio, odnosno 2,5 miliona KM, namjenjen za općine i gradove. Ovaj kanton ima javno dostupan Izvod podataka iz Registra ugovora o koncesiji pri Ministarstvu za privredu, ali su podaci iz 2022. godine, što znači da nisu ažurirani.

Poslednji dostupni podaci u registru su da su sa 31.12.2023. godine zaključena ukupno 23 ugovora sa koncesionarima, te da je, po informaciji Vlade ZDK iz jula prošle godine, zaključen još jedan ugovor i da ih je jedanaest u postupku.

„Tri godine unazad ukazujemo da državnom imovinom može raspolagati samo država, a ne entiteti, kantoni i opštine. Kao i u entitetu Republika Srpska, vlasti FBIH i, u ovom slučaju konkretno, ZDK, ignorišu postojanje zabrane raspolaganja državnom imovinom. Nezakonito raspolažu tuđom, državnom, imovinom, bez ikakvih ovlaštenja. Tvrdili smo da nije bilo saglasnosti Komisije za utvrđivanje javnog interesa kantona za dodjelu koncesija, a i Ustavni sud BiH je jasan u svim presudama po pitanju raspolaganja državnom imovinom“ – kaže za portal Odgovorno.ba eko aktivistkinja iz Kaknja Hajrija Čobo, dodajući da su to u izvještaju dostavili i za zasijedanje Sekretarijata Bernske konvencije pri Vijeću Evrope u aprilu ove godine, povodom rješavanja po tužbi aktivista za nezakonito raspolaganje državnom imovinom za pripremu i otvaranje vareškog rudnika „Rupice“.

Kao odgovor, Sekretarijat je u svojoj Odluci od 14.05.2025. godine izrazio zabrinutost zbog očiglednog neprovođenja sudskih odluka i pozvao vlasti BiH da provedu odluku Ustavnog suda od 11. jula 2024. godine, kojom je odluka Vlade Federacije BiH o promjeni namjene šumskog zemljišta i privremenoj upotrebi šumskog zemljišta za druge svrhe proglašena ništavnom. Zahtijevano je da se sve povezane odluke ponište i naloženo da vlasti BiH Sekretarijat redovno informišu o mjerama koje su preduzete za provođenje odluke Ustavnog suda.

Prema tome, kada je riječ o koncesijama u ZDK, aktuelna je upitnost svih dodjeljenih koncesija, a ona je formalno delegirana i potvrđena kroz zastupnička pitanja i odgovore u Skupštini kantona. Pitanja su upućena prema resornom Ministarstvu privrede ZDK, ali i prema Federalnom ministarstvu energije, rudarstva i industrije i Vijeće ministara BiH.

Pitani su da li u postupku dodjele koncesija za geološka istraživanja i eksploataciju čvrstih minerala Komisija za utvrđivanje javnog interesa proglašava javni interes na državnoj imovini u ZDK, te da li za donošenje takve odluke prethodno pribavlja saglasnost Vijeća ministara BiH i Komisije za državnu imovinu BiH, s obzirom da se dodjelom koncesija za rudarenje, eksploataciju i istraživanje, zapravo dodjeljuje državna imovina kojom ni ZDK, a ni Federacija ne mogu raspolagati bez saglasnosti države BiH, koja je titular državne imovine.

Pitanja je, formalno, postavila zastupnica u Skupštini ZDK Sanja Renić, koja je dodatno zatražila od Ministarsta privrede ZDK i odgovor da li je ijedna koncesija u ZDK dodijeljena uz saglasanost vlasnika državne imovine. Istovremeno, više kao konstataciju, zastupnica je postavila upit da li su koncesije u ZDK dodijeljene suprotno Zakonu o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom BiH.

Prema odgovoru iz ovog ministarstva, koji je u posjedu našeg portala, koncesije se dodjeljuju u skladu sa Zakonom o koncesijama, uz prvi uslov da saglasnost izdaju Vijeća jedinica lokalne saomouprave, nakon čega ministarstvo imenuje Komisiju za utvrđivanje javnog interesa za dodjelu koncesije. Postupak provođenja dodjele koncesije predviđa raspisivanje Javnog poziva, ocjenu pristiglih ponuda i donošenje Odluke o dodjeli koncesije od strane ministarstva i nakon toga resorni ministar zaključuje ugovor sa odabranim koncesionarom uz prethodno pribavljanje mišljenja javnog pravobranilaštva. Prema odgovoru iz ovog ministastva, to je cijeli postupak predviđen za dodjelu koncesije za istraživanje i eksploataciju mineralnih sirovina i za privatnu i državnu imovinu. Što je i indirektno priznanje da se ne traži saglasnost za raspolaganje državnom imovinom.

Zastupnica je dobila i odgovor od Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije, za konkretno pitanje u vezi izdatih dozvola za eksploataciju i istraživanje koncesionaru Adriatic Metals u Varešu, koji gazduje rudnikom olova, cinka, barita i pratećih mineralnih komponenti “Rupice”. Pitanje je bilo da li je Federalno ministarstvo imalo saglasanost Komisije za raspolaganje državnom imovinom BiH i Vijeća ministara BiH za izdavanje navedenih dozvola, a radi utvrđivanja svih činjenica i okolnosti oko dodijeljenih cca 7.500 hektara državnog šumskog zemljišta, ali i državne imovine ispod šumskog zemljišta za potrebe podzemne eksploatacije državne imovine. U svom obraćanju ovom ministsratvu, Renić je zatražila jasne i nedvosmislene odgovore, te nagovjestila da će po dostavljanju istih biti obaviješteno i nadležno Tužiteljstvo BiH, odnosno biće dopunjena već postojeća krivična prijava protiv svih odgovornih.

Pozivajući se na Zakon o geološkim istraživanjima, Federalno ministsratvo je odgovorilo da je koncesionar u postupku dodjele koncesije dostavio sva relevantna dokumenta, a kako nije podrazumjevana ta saglasnost, ona nije ni tražena kao dodatni dokument. Takođe, ni prema proceduri dodjele koncesije za eksploataciju minerala u primjeni Zakona o rudarstvu, na koji se ministarstvo pozvalo, nije predviđao obezbjeđenje i dostavu saglasnosti za raspolaganje državnom imovinom.

Na pitanje prema Vijeću ministara BiH, da li su Vijeće ili Komisija za državnu imovinu BiH, ikada ijednom koncesionaru u ZDK ili Vladi FBiH, dali saglasanost ili donijeli Odluku o izuzeću od privremene zabrane raspolaganja državnom imovinom, koju propisuje Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom BiH, još nije stigao odgovor.

“Izmjenama i dopunama Zakona o zabrani raspolaganja državnom imovinom, koji je donesen Odlukom visokog predstavnika iz 2022. godine, izričito je propisano da bez obzira na odredbe bilo kojeg drugog zakona ili propisa, državnom imovinom može raspolagati samo država BiH kao titular. Više je nego jasno da naše vlasti čine protivustavno djelovanje i djelovanje protiv odluka visokog predstavnika” – izjavila je kakanjska aktivistkinja Hajrija Čobo.

(Lj.Đ., Odgovorno / Foto: NGG)

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa