„Redovnim provođenjem obaveznog sistematskog skrininga značajno bi se doprinijelo ranom prepoznavanju i pravovremenom pružanju pomoći, čime bi se unaprijedio kvalitet života porodica i smanjilo opterećenje zdravstvenog sistema.“, navodi se u informaciji udruženja EKO EHO – Centar za edukaciju i promociju zdravog života, koju u nastavku prenosimo u cjelosti.
Postporođajna depresija je najčešća zdravstvena komplikacija kod žena u prvoj godini nakon poroda i od ovog poremećaja raspoloženja pati oko 20% majki. Alarmantno je da oko polovine ovih slučajeva ostane neprepoznato i neliječeno, što dovodi do ozbiljnih posljedica po zdravlje majki i njihove djece.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, depresija je danas druga najčešća bolest u svijetu, a postporođajna depresija, kao njen oblik, ne utiče samo na mentalno zdravlje majke već i na psihološki, kognitivni, neurološki i motorički razvoj djeteta.
U svijetu, kao uzrok smrtnosti porodilja na prvo mjesto dolazi samoubistvo kao posljedica postporođajne depresije. Nažalost, svjedoci smo da i na našim prostorima sve češće čujemo za ovakve primjere što sve zajedno govori koliko je neophodno hitno reagovati u pravcu prevencije i rane detekcije kako bi se ovakvi slučajevi detektovali na vrijeme i spriječili u najvećoj mogućoj mjeri.
Svjesni ozbiljnosti ovog problema, Udruženje EKO EHO – Centar za edukaciju i promociju zdravog života aktivno radi na zagovaranju uvođenja obaveznog skrininga na postporođajnu depresiju u zdravstveni sistem u svim administrativnim jedinicima u Bosni i Hercegovini. Redovnim provođenjem obaveznog sistematskog skrininga značajno bi se doprinijelo ranom prepoznavanju i pravovremenom pružanju pomoći, čime bi se unaprijedio kvalitet života porodica i smanjilo opterećenje zdravstvenog sistema. Imajući u vidu jednostavnost procedure skrininga na postporođajnu depresiju koja se provodi uz pomoć globalno prihvaćene metode, Edinburške skale na postporođajnu depresiju, koja je vrlo pouzdan, brz i efikasan metod sa niskom cijenom koštanja, u Udruženju smatramo da stroge birokratske procedure ne treba da stoje na putu uvođenju skrininga u Federaciji BiH i Brčko Distriktu.
Cilj nam je takođe da se o ovoj temi govori više, kako bi trudnice i majke bile slobodnije da sa svojom okolinom i ljekarima razgovaraju o mentalnom zdravlju u trudnoći i nakon porođaja, te potraže pomoć. Važno je da se o ovoj temi više govori i unutar zdravstvenih institucija, koje moraju prepoznati važnost brige o mentalnom zdravlju majki, kako bi svaka trudnica i majka imale pristup adekvatnoj preventivnoj i terapijskoj podršci.
Kampanju „Zagovaranje uvođenja skrininga na postporođajnu depresiju u BiH“ realizujemo u saradnji s partnerskim udruženjima Udruženje za edukaciju i razvoj „Dignitet“ Mostar, Udruženje porodica sa problemom steriliteta „Bebe“ Trebinje i Udruženje aktivnih žena „Gender“ Brčko.
(Odgovorno)