TI BiH: Građani sve više traže pravnu pomoć i prijavljuju korupciju

by Urednik

Sreća u nesreći – BiH je prema indeksu percepcije korupcije druga najkorumpiranija zemlja u Evropi ali raste svijest građana o neophodnosti borbe protiv ove pošasti i povjerenje u nevladin sektor u tom kontekstu. Godišnji izvještaj Centra za pružanje pravne pomoći TI u BiH za 2024. ukazuje na rast prijava građana i predmeta pokrenutih na osnovu tih prijava. Među ključnim izazovima sa kojima su se građani suočavali posebno su istaknuti: problemi sa transparentnošću i trajanjem postupaka pred javnim organima, nepostojanje organa za utvrđivanje sukoba interesa u FBiH, što omogućava nelegalna imenovanja i zloupotrebe položaja, poteškoće novinara i aktivista u ostvarivanju prava na pristup informacijama, sve učestalije poništavanje konkursa za zapošljavanje nastavnika i zloupotreba djece u političke svrhe.

U godišnjem izvještaju Centra za pružanje pravne pomoći Transparency Internationala u BiH za 2024. ukazuje se na kontinuirane izazove u funkcionisanju pravosuđa, državne uprave, obrazovanja, zdravstva, policije i pristupa informacijama. Iako Centar uspješno pruža pravnu pomoć građanima i inicira postupke pred nadležnim institucijama, sistemske prepreke i dalje otežavaju ostvarivanje prava, naročito u oblastima sukoba interesa, pristupa informacijama i zapošljavanja u javnom sektoru. Brojni pokrenuti upravni sporovi i intervencije pred ombudsmnom i sudovima rezultirali su konkretnim aktivnostima i poboljšanjima u određenim oblastima, ali i ukazali na potrebu za reformama u oblastima sukoba interesa, zaštiti lica koja prijavljuju korupciju, te zapošljavanja u javnom sektoru. Pored navedenog, neophodno je i jačanje odgovornosti pravosudnih institucija smanjenje administrativnih prepreka, te unapređenje mehanizama za pristup informacijama od javnog značaja.

Među ključnim izazovima sa kojima su se građani suočavali u 2024. godini iz Centra su posebno istakli: probleme sa transparentnošću i trajanjem postupaka pred javnim organima, nepostojanje organa za utvrđivanje sukoba interesa u Federaciji BiH, što omogućava nelegalna imenovanja i zloupotrebe položaja, poteškoće novinara i aktivista u ostvarivanju prava na pristup informacijama, sve učestalije poništavanje konkursa za zapošljavanje nastavnika , zloupotrebu djece u političke svrhe.

Međutim, u 2024. godini zabilježeni su i pozitivni trendovi koji se ogledaju u tome da su sudovi u većini slučajeva presudili u korist Centra za pružanje pravne pomoći i građana, potvrđujući značaj sudske zaštite prava na pristup informacijama, te su uspješno osporene odluke tužilaštava koje su odbile pokretanje istraga u slučajevima sumnji na korupciju i zloupotrebu položaja.

Konkretno…

“Tokom 2024. godine, Centar za pružanje pravne pomoći Transparency International u Bosni i Hercegovini je na osnovu prijava građana postupao u 391 novom predmetu, što predstavlja povećanje od 8,1% u odnosu na prethodnu godinu”, navode iz ove organizacije.

Rast broja predmeta i prijava građana u skladu je sa ocjenom da je BiH druga najkorumpiranija zemlja u Evropi, datom u posljednjem izvještaju Indeksa percepcije korupcije. No, s druge strane, ona ukazuje i na porast povjerenja građana u nevladin sektor i smisao borbe protiv korupcije. A u tom kontekstu i na efikasnost pravne pomoći koju pruža TI BiH.

Prema predočenim podacima, TI BiH je, u 2024. godini, odgovorio na 1694 poziva putem besplatne telefonske linije 0800 55555, a na osnovu prijava građana pokrenuto je 377 predmeta, dok je 14 predmeta inicirao Centar. Kao i ranijih godina, ubjedljivo najveći broj prijava odnosio se na sektor državne uprave (166), zatim pravosuđe (36), obrazovanje (33), te zdravstvo i sukob interesa (po 26 prijava).

Rad Centra dao je konkretne rezultate i u postupanju pravosudnih institucija, konstatuju iz TI BiH. Navodeći da je Federalno tužilaštvo FBiH usvojilo dvije pritužbe TI, poništivši prethodne odluke o nesprovođenju istrage u slučaju namještanja konkursa u Orijentalnom institutu Univerziteta u Sarajevu, kao i odluku Kantonalnog tužilaštva SBK da ne sprovodi istragu zbog neplaćanje koncesionih naknada vrijednih preko 1,7 miliona KM.

Netransparentnost je prateća pojava korupcije unutar vlasti i institucija i preduzeća pod njenom kontrolom. Zato se značajan dio rada Centra odnosio na zaštitu prava na pristup informacijama, pa su pokrenuta 32 upravna spora zbog kršenja Zakona o slobodi pristupa informacijama, što je najviše u protekle četiri godine.

Dva predmeta se odnose na uskraćivanja informacija od strane Tužilaštva BiH o slučajevima koji se odnose na sankcionisane osobe od strane OFAC-a i na istrage u vezi s krivičnim djelima korupcije. TI BiH je dobio 16 sporova koji su pokrenuti prethodnih godina čime su građani i novinari dobili su pristup informacijama koje su prethodno bile uskraćene.

Na osnovu predstavki TI BiH, Institucija ombudsmana za ljudska prava BiH donijela je četiri preporuke, a nadležnim tužilaštvima podnesene su tri krivične prijave za koruptivna krivična djela. Dodatno, Centar je podnio četiri apelacije Ustavnom sudu BiH, a jedna apelacija iz prethodne godine je usvojena, čime je potvrđena povreda prava na suđenje u razumnom roku.

“Institucionalni odgovori i sudske odluke u predmetima koje je TI BiH pokretao potvrđuju potrebu za daljom reformom prakse imenovanja i postupanja u javnim institucijama.”, upozoravaju iz TI BiH. Podsjećajući da je, između ostalog, Komisija za sprečavanje sukoba interesa RS donijela odluku da se odbornik i v.d. pomoćnika ministra u Vladi RS nalazi u sukobu interesa, a presuda Okružnog suda u Banjoj Luci potvrdila je da funkcija vršioca dužnosti nosi iste obaveze kao i stalna funkcija.

S druge strane, Komisija za žalbe RS poništila je odluku o obustavljanju postupka protiv savjetnika predsjednika RS zbog moguće nespojivosti funkcija, što otvara prostor za dalje postupanje po ovoj prijavi.

TI BiH je Centralnoj izbornoj komisiji uputio tri prijave ukazujući na obavljanje nespojivih funkcija i kršenje Izbornog zakona BiH a u toku 2024. godine je ukupno zabilježeno 26 predmeta u oblasti sukoba interesa, što pokazuje da su institucije i dalje nedovoljno opredjeljene za suzbijanje korupcijskih rizika u ovoj oblasti.

“Centar za pružanje pravne pomoći ostaje ključni akter u borbi protiv korupcije, pružajući konkretnu pravnu zaštitu građanima, ali i pokrećući sistemske promjene koje doprinose većoj odgovornosti i transparentnosti institucija.”, zaključuju iz ove Transparency International u BiH.

(ODGOVORNO)

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa