“U zaključku jučerašnjeg sastanka definisani su i naredni koraci, koji se tiču sastanka s mladima u dvije najveće mjesne zajednice na području Gradiške, kao i izrade upitnika i brošura, a sve s ciljem prezentovanja programa putem kojih bi mladi iz ruralnih krajeva grada na Savi mogli da dođu do podrške za razvoj vlastitog biznisa.”, navodi se u saopštenju za javnost UG “Mikro mreža”, koje u nastavku prenosimo u cjelosti.
Nakon sastanka predstavnika udruženja građana “Mikro mreža” i Gradske uprave Gradiška, predstavnici grada su istakli da će podržati inicijativu ovog udruženja, a koja se tiče podrške mladima u ruralnim područjima Gradiške za pokretanju vlastitih biznisa.
Načelnik Odjeljenja za razvoj u Gradskoj upravi Gradiška, Darko Vrhovac, je istakao da je Gradiška prepoznala potencijal koji stanovnici ovog grada imaju kada je u pitanju preduzetništvo i u skladu s time godinama podržavaju projekte koji podstičnu razvoj preduzetništva i pokretanja vlastitih biznisa.
“Mi kontinuirano ulažemo u razvoj preduzetništva na području Gradiške, što pokazuju i podaci gdje smo kroz međunardone projekte i naša vlastita sredstva podržali 40 projekata, koji su se odnosili na pokretanje vlastitog biznisa. Prepoznali smo potrebu podizanja preduzetničkog duha u društvu, kao najbolji put ka zadržavanju mladih u našoj lokalnoj zajednici.”
U skladu s tim, Vrhovac je istakao da je ideja udruženja građana “Mikro mreža” koja se odnosi na podršku mladima u ruralnim područjima Gradiške, neka vrsta nadogradnje njihove vizije. Tu viziju će Gradska uprava podržati s obzirom da je Program podrške preduzetništvu za 2025. godinu postavljen dovoljno široko, da se Pravilnikom mogu obuhvatiti i mladi u ruralnim područjima, istakao je načelnik Odjeljenja za privredu i društvene djelatnosti, Slavko Mekinjić.
“S obzirom na nove trendove ali i sve veću želju ne samo kod mladih, nego i kod svih članova naše zajednice da pokrenu vlastiti biznis, mi smo krajem prošle godine usvojili Program podrške preduzetništvu za ovu godinu, koji je postavljen široko da i mladi u ruralnim krajevima mogu biti obuhvaćeni određenim sredstvima koje bi grad usmjerio direktno na njih.”
Mekinjić je naveo i primjer gdje su veće kompanije na Privrednom savjetu grada istakle da njima ne znače ništa mali grantovi i da se oni trebaju usmjeriti na one koji tek pokreću biznis, a koji bi mogli postati njihovi kooperanti u budućnosti. Ovaj primjer je odlično poslužio predstavnicima udruženja građana “Mikro mreža”, koji su inicirali ideju podrške mladima u ruralnim područjima.
“Za nas su sve ove informacije koje smo dobili od grada veliko ohrabrenje, s obzirom da ćemo našu kampanju moći još jače usmjeriti na mlade da prvenstveno pripreme svoje ideje, a onda i da im pojasnimo na koji način će moći aplicirati za sredstva. Dodajemo i to da smo imali dosta pozitivnih iskustava u dosadašnjoj komunikaciji sa predstavnicima mjesnih zajednica, putem sastanaka koje smo održali u Novoj Topoli i Gornjim Podgradcima, gdje nam se javilo nekoliko mladih sa idejama za razvijanje vlastitog biznisa.”
U zaključku jučerašnjeg sastanka definisani su i naredni koraci, koji se tiču sastanka s mladima u dvije najveće mjesne zajednice na području Gradiške, kao i izrade upitnika i brošura, a sve s ciljem prezentovanja programa putem kojih bi mladi iz ruralnih krajeva grada na Savi mogli da dođu do podrške za razvoj vlastitog biznisa.
(Odgovorno)