“Ozren postaje simbol jedinstva koje inspirira i budi nadu u zdraviju, pravedniju i održiviju budućnost. Nažalost, kolega Zoran Poljašević platio je visoku cijenu u dosljednoj borbi za istinu i zakonitost. Njegov slučaj, kao i nepovjerenje građana prema donositeljima odluka, jasno pokazuju koliko je borba za vladavinu prava nužna i koliko se ona mora nastaviti, ne samo na Ozrenu nego i širom BiH”, istakao je Davor Šupuković iz UG “Fojničani” Maglaj.
Posjeta specijalne izvjestiteljice UN-a za položaj branitelja ljudskih prava, Mary Lawlor, Bosni i Hercegovini i preliminarni izvještaj kojim je iskazala priznanje i poštovanje eko aktivistima u zaštiti planine Ozren, dala je eko aktivistima u BiH dodatni motiv da nastave u svojoj borbi za očuvanje prirode od najezde koncesionara za geološka istraživanja i potencijalnih investitora, koji u saradnji i podršku korumpiranih vlasti namjeravaju da bez obzira na njihova i protivljena stanovništva na tom području otvore rudnike.
Lawlor je posebno istakla slučaj jednog od predvodnika ozrenskih aktivista iz bratskih ekoloških udruženja “Gostilj – Ozren” Boljanić i “Ozrenski studenac” Sočkovac, Zorana Poljaševića, ukazujući da on izaziva ozbiljnu zabrinutost. Ona je medijima na organizovanoj konferenciji krajem prošle sedmice u Sarajevu izjavila da je posebno inspirisana pričom pokreta, koji se oštro usprotivio iskopavanjima „kritičnih minerala“, a u kojem su se aktivisti iz RS i FBiH ujedinili kako bi zaštitili eko-sistem, kulturu i historiju planine. Navela je da je, po njoj, Zoran platio visoku cijenu, navodno je otpušten sa radnog mjesta inženjera u odmazdi zbog njegove uloge u pokretu. Najavila je da će pažljivo pratiti predstojeće ročište i ishod suđenja po njegovoj tužbi zbog neutemeljenog otkaza. Iznijele je i stav da bi Poljašević trebao biti vraćen na svoje radno mjesto.
“Preliminarni izveštaj o stanju ljudskih prava u BiH specijalne izvjestiteljice, gospođe Mary Lawlor, daje nam potvrdu da smo izloženi klasičnim represijama predstavnika bahatog rudarskog lobija udruženog sa pojedinim korumpiranim nosiocima lokalne, entitetske i državne vlasti. Ovim izvještajem, mi po prvi put dobijamo konkretan vid zaštite od strane neke međunarodne institucije, što nam daje dodatni motiv da istrajemo u našim namjerama, a to je zaštita prirode i životne sredine na planini Ozren, što će omogućiti našoj zajednici bezbrižnu budućnost. Želim i ovom prilikom da se duboko zahvalim gospođi Mary Lawlor” – izjavio je Poljašević.
Zadovoljstvo posjetom i pažnjoj koju je specijalna izvjestiteljica Lawlor pokazala prema eko aktivistima, za portal Odgovorno.ba izrazio je i Davor Šupuković iz UG “Fojničani” Maglaj.
“Činjenica da je Mary Lawlor, specijalna izvjestiteljica UN-a za položaj branitelja ljudskih prava, posebno istaknula borbu za zaštitu planine Ozren kao izuzetan primjer suradnje i jedinstva nevladinih organizacija iz oba entiteta je veliko priznanje ne samo za sve nas koji smo uključeni u borbu za očuvanje Ozrena, već i za sve koji vjeruju da je priroda iznad profita. Posebno nam je značajno što je borba za zaštitu Ozrena prepoznata kao primjer koji bi trebale slijediti i druge organizacije, ali i lokalne zajednice širom Bosne i Hercegovine. To nas dodatno motivira da istrajemo u borbi i pokažemo da su solidarnost, zajednički interes i zaštita prirode mogući, bez obzira na entitetske ili političke podjele” – kaže Šupuković.
Smatra da je doprinos njihove borbe za očuvanje Ozrena značajan, jer, kako kaže, Ozren tako danas nije samo planina, a borba za njegovu zaštitu više nije samo borba za očuvanu prirodu.
“Ozren postaje simbol jedinstva koje inspirira i budi nadu u zdraviju, pravedniju i održiviju budućnost. Nažalost, kolega Zoran Poljašević platio je visoku cijenu u dosljednoj borbi za istinu i zakonitost. Njegov slučaj, kao i nepovjerenje građana prema donositeljima odluka, jasno pokazuju koliko je borba za vladavinu prava nužna i koliko se ona mora nastaviti, ne samo na Ozrenu nego i širom BiH” – zaključio je Šupuković u razgovoru za naš portal.
Podsjećamo, mandat Mary Lawlor, specijalne izvjestiteljica Ujedinjenih nacija za položaj branitelja ljudskih prava utvrđen je odlukom Vijeća UN-a za ljudska prava i podrazumijeva praćenje položaja branitelja ljudskih prava širom svijeta. Nakon objave preliminarnih nalaza, ona je najavila detaljnu analizu svog završnog izvještaja, koji će predstaviti Vijeću UN-a za ljudska prava u martu 2026. godine.
Posjeta je započela i završila u Sarajevu, a između boravaka u glavnom gradu posjeta je upriličena i najvećem gradu u RS, Banjaluci. U ta dva grada Mary Lawlor se sa svojim timom sastala sa predstavnicima Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine, Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice, uključujući Agenciju za ravnopravnost spolova i Savjetodavno tijelo za zaštitu braniteljica ljudskih prava, predstavnicima Ministarstva pravde i Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, Gender centra Republike Srpske, Zajedničke komisije za evropske integracije i Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, Ustavnog suda Bosne i Hercegovine i Ministarstva unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo. Takođe, sastala se i sa troje ombudsmana iz Institucije ombudsmana za ljudska prava Bosne i Hercegovine. Osim ovih posjeta i sastanaka, posjetila je i Bijeljinu, Bihać, Kakanj, Lopare, Prijedor, Prnjavor, Srebrenicu i Zenicu.
(Lj.Đ., Odgovorno)