Skrining na postporođajnu depresiju u BiH: RS prednjači, FBiH i Brčko distrikt još čekaju sistemska rješenja

by Urednik

Uvođenje redovnog, obaveznog skrininga u svim dijelovima Bosne i Hercegovine, u domovima zdravlja u Federaciji BiH i Brčko distriktu BiH ne bi trebalo da bude pitanje političke volje, već standarda zdravstvene zaštite. Rani skrining ne spašava samo mentalno zdravlje majki, već čitave porodice. Pruža šansu za pravovremenu podršku te sprječava ozbiljne posljedice.

Postporođajna depresija pogađa svaku petu ženu, a polovina njih nikada ne dobije odgovarajuću pomoć. Riječ je o najčešćem psihološkom poremećaju nakon poroda, koji može ozbiljno ugroziti mentalno zdravlje majke, ali i razvoj djeteta i funkcionisanje cijele porodice. Iako ovaj problem zahvata veliki broj žena, sistemska podrška u Bosni i Hercegovini još uvijek nije jednako dostupna u svim dijelovima zemlje.

Republika Srpska – primjer kako može i treba

U ovom entitetu u junu 2025. godine nastavljen je program skrininga na postporođajnu depresiju u domovima zdravlja. Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske usvojilo je novi Program promocije mentalnog zdravlja za period 2025.–2027. i prateći Akcioni plan. To znači da će najmanje deset lokalnih zajednica redovno sprovoditi skrining, uz pomoć Edinburške skale, kratkog i pouzdanog upitnika koji pomaže u ranom prepoznavanju simptoma depresije i anksioznosti kod majki.

Federacija BiH – još uvijek bez sistemske prakse

Za razliku od RS-a, u FBiH još uvijek ne postoji obavezan niti ujednačen sistem skrininga na postporođajnu depresiju. Iako postoji svijest među pojedinim zdravstvenim radnicima o važnosti rane detekcije ovog stanja, u praksi on nije dio redovne njege porodilja. Zbog toga mnoge žene ostaju bez podrške upravo kada im je ona najpotrebnija.

Brčko distrikt BiH – također na čekanju

I u ovom dijelu BiH, konkretna rješenja i mjere još uvijek se čekaju. Potrebno je usaglašavanje procedura, izrada dokumentacije i politička volja kako bi skrining postao dio sistema zaštite mentalnog zdravlja žena.

Zajednička akcija udruženja građana

Svjesne nedostatka sistemskih rješenja, organizacije iz različitih dijelova BiH ujedinile su se kako bi pokrenule institucionalne promjene. Kampanju „Zagovaranje uvođenja skrininga na postporođajnu depresiju u BiH“ provodi EKO EHO – Centar za edukaciju i promociju zdravog života, u saradnji sa partnerskim organizacijama: Udruženjem za edukaciju i razvoj „Dignitet“ iz Mostara, Udruženjem porodica sa problemom steriliteta „Bebe“ iz Trebinja i Udruženjem aktivnih žena „Gender“ iz Brčkog.

U okviru kampanje, Federalnom ministarstvu zdravstva upućena je inicijativa za uvođenje obaveznog skrininga na postporođajnu depresiju u zdravstvene ustanove u FBiH. U Brčko distriktu BiH u proteklom periodu održani su sastanci sa predstavnicima Odjeljenja za zdravstvo, koji su pokazali otvorenost i spremnost za pokretanje ovog procesa.

Takođe, zdravstveni radnici i roditelji u Brčkom iskazali su interesovanje i potrebu da se skrining uvede kao redovna praksa u zdravstvenim ustanovama.

Cilj je da se skrining, koji se već provodi u Republici Srpskoj, uvede i u Federaciji BiH i Brčko distriktu BiH, kako bi sve žene imale jednaka prava i pristup mentalnozdravstvenoj zaštiti.

Uvođenje redovnog, obaveznog skrininga u svim dijelovima Bosne i Hercegovine, u domovima zdravlja u Federaciji BiH i Brčko distriktu BiH ne bi trebalo da bude pitanje političke volje, već standarda zdravstvene zaštite. Rani skrining ne spašava samo mentalno zdravlje majki, već čitave porodice. Pruža šansu za pravovremenu podršku te sprječava ozbiljne posljedice.

(H.K., Odgovorno

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa