Po prvi puta u novijoj istoriji ovdašnjeg pravosuđa, naloženo je oduzimanje imovine šljunkaru za koju se sumnja da je proistekla izvršenjem krivičnog djela, a koja je u očiglednoj nesrazmjeri sa njegovim zakonitim prihodima. I, naravno, riječ je ponovo o Doboju, koji se u regionu po mnogo čemu smatra za „grad slučaj“.
Bezobzirno pregrađivanje korita rijeke Bosne, koje su prošle nedjelje zabilježili ribari kod gradskog mosta koji vodi prema željezničkoj stanici u Doboju, nastavljeno je i u ovoj, a kao nasipni materijal bageri neidentifikovanog privrednog subjekta koriste šljunak izvađen sa već presušenog dijela korita.
Prema šturim informacijama koje su ribari dobili od vozača bagera, radovi se izvode po zahtjevu gradskog „Vodovoda“, zbog dužeg sušnog perioda radi povećanja nivoa u bunarima iz kojih se vrši snabdijevaje korisnika gradskog vodovoda.
Kada je riječ o šljunku, po prvi puta u novijoj istoriji ovdašnjeg pravosuđa, naloženo je oduzimanje imovine šljunkaru za koju se sumnja da je proistekla izvršenjem krivičnog djela, a koja je u očiglednoj nesrazmjeri sa njegovim zakonitim prihodima. I, naravno, riječ je ponovo o Doboju, koji se u regionu po mnogo čemu smatra za „grad slučaj“.
Naime, juče je MUP RS saopštio da je Osnovni sud u Doboju odredio privremenu mjeru obezbjeđenja radi omogućavanja nesmetanog sprovođenja krivičnog postupka i sprečavanja eventualnog otuđenja ili bilo kakvog raspolaganja imovinom lica M.P. iz Doboja i trećih sa njim povezanih lica ukupne vrijednosti 2,183 miliona KM.
Policija u ovom entitetu navela je da je privremena mjera obezbjeđenja donesena u skladu sa članom 4. Zakona o oduzimanju imovine koja je proistekla izvršenjem krivičnog djela Republike Srpske koji propisuje da se imovinom koja je proistekla izvršenjem krivičnog djela smatra imovina vlasnika imovine koja je u očiglednoj nesrazmjeri sa njegovim zakonitim prihodima, a na osnovu finansijske istrage koju je sprovelo Odjeljenje za finansijske istrage i pranje novca Uprave kriminalističke policije Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske po Naredbi Okružnog javnog tužilaštva Doboj.
Mjera obezbjeđenja raspolaganja imovinom odnosi se na pet stanova M.P. i njemu povezanih trećih lica, jednog poslovnog prostora, jedne garaže i dvije neporektnosti u Doboju, te pet putničkih vozila, 18 teretnih vozila, dvije radne mašine i dva priključna vozila.
U informaciji iz MUP, precizirano je da Okružno javno tužilaštvo Doboj sprovodi istragu zbog postojanja osnova sumnje da je M.P. učinio krivično djelo Protivzakonito zauzimanje i eksploatacija prirodnih bogatstava i dobara od opšteg interesa iz člana 391. stav 2. Krivičnog zakonika Republike Srpske, u sticaju sa sa produženim krivičnim djelom Nezakonito postupanje u privrednom poslovanju iz člana 248. stav 2. u vezi sa stavom 1. istog člana tačka 2. 4. i 6. Krivičnog zakonika Republike Srpske, a u okviru iste istrage i odgovornost pravnog lica čija odgovornost proističe iz odredbi člana 105. stav 1. tačka 3. Krivičnog zakonika Republike Srpske u vezi sa članom 106 stav 4. Krivičnog zakonika Republike Srpske, u vezi sa krivičnim djelom Protivzakonito zauzimanje i eksploatacija prirodnih bogatstava i dobara od opšteg interesa iz člana 391.stav 2. Krivičnog zakonika Republike Srpske u sticaju sa sa produženim krivičnim djelom Nezakonito postupanje u privrednom poslovanju iz člana 248. stav 2. u vezi sa stavom 1. istog člana tačka 2. 4. i 6. Krivičnog zakonika Republike Srpske.
„Napominjemo da su nadležni sudovi za prvih sedam mjeseci 2025. godine postupajući po prijedlogu nadležnih tužilaštva, a sve na osnovu izvještaja o finansijskoj istrazi MUP-a RS donijeli rješenja o izricanju privremene mjere oduzimanja imovine radi obezbjeđenja u cilju sprečavanja korišćenja, otuđenja i raspolaganja imovinom ukupne vrijednosti 11 miliona KM“ – stoji na kraju informacije iz MUP.
Na informacije iz MUP RS reagovali su aktivisti koji su više godina unazad bore protiv nezakonite i nekontrolisane eksploatacije šljunka u RS, izražavajući čuđenje zato što se umjesto Tužilaštva u Doboju ili Osnovnog suda u ovom gradu, za ovaj slučaj oglašavaju iz centrale MUP u Banjaluci.
“Riječ je o jednom šljunkarskom preduzeću i odgovornog lica u njemu u široj javnosti poznatom “Slučaju Osječani”, kada smo prije pet godina otkrili nevjerovatnu i brutalnu devastaciju uništenja korita rijeke Bosne na trebavskom području, konkretno u naselju Osječani, kao i susjednim u Kožuhama i Bušletiću. Nakon naših prijava podignut je nakon toga niz optužnica od strane OJT Doboj, koje su, sudeći i po ranijoj praksi, stajale u ladicama ove pravosudne institucije i nadležnih Osnovnih sudova, koje pokriva dobojsko Tužilaštvo. Na naše upite o rezultatima prijava, dobijali smo odgovore od OJT Doboj da su podignute i potvrđene optužnice u više predmeta protiv šljunkara za nezakonitosti na ovom području, ali sve do ovih informacija MUP nije bilo konkretnih rezultata u procesuiranju odgovornih. Imamo nagovještaja da i u ovom slučaju privremenog oduzimanja imovine ima kontroverzi, odnosno dobili smo nezvanične informacije da bi se ovdje moglo raditi o “žrtvovanju” jednog od onih šljunkara koji nije, kako se to kaže “sarađivao” sa dijelom korumpiranih vlasti. Koje su itekako saučesnici u koruptivnim radnjama, jer su se sve nezakonite radnje odvijale pred njihovim očima, šljunkari su to plaćali ili reketom ili su u izbornim godinama su šljunkom nasipali seoske puteve radi obezbjeđivanja podrške glasača političkim subjektima” – reakcija je aktivista.
(Lj.Đ., Odgovorno)