Kao značajnu treba istaći činjenicu da je u gradu Doboju uklonjen veliki broj arhitektonskih barijera i sve je veći broj pristupačnih javnih i stambenih objekata. Lokalna uprava sve se više uključuje kako bi Grad Doboj bio primjer dobre prakse u brizi za lica sa invaliditetom. Međutim, još je puno posla pred njima. Jedan od još neriješenih problema je, recimo, problem pristupa informacijama i komunikacijama za lica sa čulnim smetnjama (lica sa oštećenim vidom i lica sa oštećenim govorom i sluhom) – ne postoji vertikalna signalizacija na raskrsnicama, kao npr. u Brčkom i još nekim gradovima. Značajano je spomenuti i da je prema posljednjim zvaničnim podacima broj zaposlenih lica sa invaliditetom u Doboju manji od 30. A tu je i problem personalne asistencije.
Na području grada Doboja trenutno je ukupno 1.650 lica koje se u procentu od 50 odsto finansiraju na osnovu osnovnog prava na socijalnu zaštitu. Evidentiran je i 891 korisnik dodatnih prava, u kojoj kategoriji je i personalna asitencija. Nema preciznijih podataka koliko je od tog broja potencijalnih korisnika personalne asistencije, kao ni eventualnih prioriteta.
Sa ovim činjenicama su, tokom ulične akcije u petak 11.07.2025., svoje sugrađane upoznali aktivisti sedam organizacija koje okupljaju osobe sa poteškoćama – Udruženje paraplegičara, oboljelih od dječije paralize i ostalih tjelesnih invalida regije Doboj, Udruženje distrofičara regije Doboj, Udruženje amputiraca Doboj, Opštinska organizacija slijepih i slabovidih lica Doboj, OKI Doboj, Udruženje djece sa posebnim potrebama Doboj i Savez invalida rada Doboj.
Grad Doboj u okviru Strateškog plana ekonomskog razvoja grada ima usvojen Lokalni plan akcije u oblasti invalidnosti za unaprjeđenje društvenog položaja lica sa invaliditetom za period 2021-2027. godina (finansijski podržan od Evropske unije). A u izradi tog plana direktno su učestvovali i aktivisti pomenutih organizacija koja okupljaju lica sa invaliditetom, odnosno poteškoćama, udruženih u koaliciju „Koordinacioni odbor organizacija osoba sa invaliditetom“ Doboj.
Činjenice su, sa čim se slažu i u Centru za socijalni rad da je grad Doboj sa 67 mjesnih zajednica i 70 naseljenih mjesta i 68.000 stanovnika (popis stanovništva u BiH iz 2013. godine), čini specifičnu i kompleksnu sredinu kada su u pitanju brojevi osoba sa invaliditetom. Odnosno, zasigurno je, pored zvaničnih podataka o osobama sa poteškoćama, njih, zapravo, znatno više, uzimajući u obzir podatke svjetske zdravstvene organizacije da 10-11 odsto od ukupnog broja stanovništva su lica sa različitim invaliditetom (lica sa paraplegijom, distrofijom, lica sa mentalnim smetnjama, žrtve mina-lica sa amputacijom, lica sa oštećenim vidom, lica sa oštećenim sluhom i govorom, invalidi rada, invalidna lica sa rijetkim bolestima, RVI). Tačnije, evidentno je da i u slučaju Doboja nema preciznih i pouzdanih stvarnih podataka o licima sa invaliditetom, naročito o karakteru, vrstama i nivou oštećenja. Tačan broj, konkretno osoba kojima je potreban personalni asistent, kao i prioriteti, će se nastojati utvrditi tokom implementacije aktivnosti na projektu “Proaktivni građani i građanke – PRAGG“, koji zajednički provode ovih sedam organizacija.
Značajno je istaći da je u partnerstvu sa Centrom za socijalni rad 2007. godine Udruženje paraplegičara uspostavilo rad Lokalnog volonterskog servisa čije usluge koriste socijalno ugroženi građani, djeca sa posebnim potrebama, djeca bez roditeljskog staranja, stari i bolesni koji su sami, Dnevni centar za djecu sa posebnim potrebama, institucije, OOSI i druge NVO. Neophodno je obezbijediti sredstva i ponovo uspostaviti rad Lokalnog Volonterskog Servisa, kao i koristiti iskustva i resurse gradske organizacije Crvenog krsta, koji je sa svojim servisom pružanja pomoći socijalno ugroženim licima i ogledni u regiji, pa i šire u cijeloj RS i BiH.
Kao značajnu treba istaći i činjenicu da je u gradu Doboju uklonjen veliki broj arhitektonskih barijera i sve je veći broj pristupačnih javnih i stambenih objekata. Lokalna uprava sve se više uključuje kako bi Grad Doboj bio primjer dobre prakse u brizi za lica sa invaliditetom. Međutim, još je puno posla pred njima. Jedan od još neriješenih problema je, recimo, problem pristupa informacijama i komunikacijama za lica sa čulnim smetnjama (lica sa oštećenim vidom i lica sa oštećenim govorom i sluhom) – ne postoji vertikalna signalizacija na raskrsnicama, kao npr. u Brčkom i još nekim gradovima.
Značajno je spomenuti i da je prema posljednjim zvaničnim podacima broj zaposlenih lica sa invaliditetom u Doboju manji od 30, a da je broj lica sa invaliditetom koji se vode na evidenciji nezaposlenih manji od stotinu.
Takođe treba istaći da je napredak to što posljednih godina Grad Doboj rješava problem javnog prevoza, ali još uvijek nije riješen problem pristupačnost za korisnike kolica, niti je razvijen servis podrške za lica koja su u potrebi za takvom vrstom usluga. Djelimično se taj problem riješio kroz otvaranje Dnevnog centra za pomoć djeci i omladini sa psihofizičkim smetnjama u razvoju.
Licima sa invaliditetom je potrebno da obavljaju sve uobičajene lične i društvene aktivnosti, između ostalog, odlazak kod ljekara, na posao, u školu, u kupovinu, na sastanke, seminare ili konferencije i druge slične aktivnosti. U nedostatku usluge personalne asistencije i prilagođenog prevoznog sredstva, lica sa invaliditetom se ne mogu uključiti u društvenu sredinu nego su zatočenici svojih stambenih prostora i dvorišta, pogotovu u zimskom periodu kada je zbog hladnoće i snježnih padavina njihovo kretanje potpuno onemogućeno.
Organizacije lica sa invaliditetom pokušavaju prikupljanjem sredstava od različitih donatora, građana, poslovnog sektora, humanitarnim brojem, obezbijediti prevoz za lica sa invaliditetom koja se školuju ili su zaposleni. Ali to nije sigurno ni dugoročno rješenje. Takvi se problemi moraju rješavati sistemski.
Zbog svega toga, predstojećim upućivanjem Inicijative za uvođenjje personalne asistencije u gradu Doboju, organizacije koje okupljaju osobe sa poteškoćama traže podršku svojih sugrađana, ali i vlasti, koje, na kraju, donose odluke od kojih zavisi kvalitet života svih nas, pa tako i osoba s poteškoćama.
(Lj.Đ., Odgovorno; Foto: Jelena M.)