Omladina i osobe sa potrebom za personalnom asistencijom u Bijeljini na korak od potrebnih budžetskih sredstava    

by Urednik

U Budžetu Grada koji je usvojen 28.03.2025. godine, za uslugu personalne asistencije je planirano 60.000 KM, međutim usporena dinamika usvajanja Budžeta itekako narušava ostvarivanje ovog prava.

Grad Bijeljina, suočen sa ozbiljnim problemima u odnosu između gradonačelnika Ljubiše Petrovića kadra SDS-a i skupštinske većine koju predvodi SNSD, ušao je u 2025. bez usvojenog budžeta za ovu godinu. Ali to ne treba ni da nas čudi jer je tek 31.12.2024. završeno konstituisanje Skupštine Grada. Na istoj sjednici je prihvaćen i Nacrt budžeta Grada Bijeljina za 2025. godinu, kao i Odluka o privremenom finansiranju.

Odluka o privremenom finansiranju je servisirala gradske obaveze, ali i ograničila resurse za razvoj i značajne projekte.

Političke igre u velikoj su mjeri zaustavile i aktivnosti organizacija civilnog društva ili su onemogućile njihov razvoj. S obzirom da je Prijedlog budžeta Grada Bijeljine usvojen tek 28.03.2025., organizacije civilnog društva u prva tri mjeseca ove godine nisu bile u mogućnosti da koriste budžetska sredstva planirana za njihove aktivnosti.

Podsjetimo da je Odjeljenje za društvene djelatnosti planiralo u 2025. godini 10.000 KM za sufinansiranje omladinskog organizovanja. Isti iznos je bio planiran i u 2024. godini.

Omladinska organizacija Vizija mladih iz Bijeljine je od jula 2024. godine, aktivno zagovarala da Grad Bijeljina dobije mjesto za mlade, omladinski centar u kojem bi mladi imali prostor da se izraze u kreativnom smislu, da razvijaju ideje, pišu projekte.

Na počeku ovog puta, podršku je dao i gradonačelnik Bijeljine, ali je nakon izbora, iz nepoznatih razloga, promijenio mišljenje i nije bio dostupan ni za zvaničan sastanak, na kojem bi saslušao predstavnike Vizije mladih i čuo njihove ideje i koncept u vezi razvoja omladinskog centra.

Omladinska organizacija Vizija mladih je podnijela Inicijativu prema nadležnim službama i kabinetu gradonačelnika, kojom su tražili da se izdvoje sredstva za iznajmljivanje prostora za omladinu Bijeljine. Kako nisu dobili zvaničan odgovor, u decembru su organizovali panel diskusiju sa predstavnicima Omladinskog savjeta RS, odbornikom SNSD-a u Skupštini Grada Aleksandrom Ostojićem. Predstavnici Gradske uprave su učestvovali, ali ne u svojstvu panelista, nego kao gosti, iako je gradonačelnik bio pozvan da bude panelista.

Ključni momenat sa ovog događaja bilo je obećanje odbornika Ostojića da će on podržati Inicijativu za mlade i da će amandmanski djelovati kada bude rasprava o Nacrtu budžeta, kako bi i omladina Bijeljine dobila sredstva za otvaranje omladinskog centra. I zaista, nakon što je od strane Gradske uprave izignorisana Inicijativa Vizije mladih, odborik Ostojić je amandmanski djelovao i skupštinska većina okupljenja oko SNSD-a je prihvatila ovaj amandman.

Budžet je, dakle, usvojen, 28.03.2025. godine, ali nije još uvijek objavljen u Službenom glasniku Bijeljine i samim time nije postao operativan.

Omladinska organizacija sada treba pronaći adekvatan prostor, izvršiti promociju istoga i u svojstvu nosioca aktivnosti, početi okupljati omladinu Bijeljine te staviti prostor u njegovu namjenu. Dobra stvar je da Omladinska organizacija posjeduje adekvatnu opremu za opremanje prostora i u zavisnosti od dinamike uplate budžetskih sredstava, omladinski centar mogao bi uskoro profunkcionisati.

S druge strane, podsjećamo da je početkom aprila 2024. godine, Skupština Grada Bijeljine, usvojila Odluku o proširenim pravima iz oblasti socijalne zaštite, a kroz uvođenje prava na personalnu asistenciju. Centar za socijalni rad Bijeljina je od usvajanja Odluke do kreiranja Pravilnika o personalnoj asistenciji potrošio punih 7 mjeseci. Proces koji je predvodilo Udruženje žena sa invaliditetom „Impuls“ još od 2023. godine, konačno je dobio pretpostavku da bi se mogao realizovati.

U Budžetu za 2024. godinu bilo je planirano 20.000 KM za uvođenje usluge personalne asistencije, no, na kraju te godine, nijedna konvertibilna marka nije potrošena za ovu namjenu.

U Budžetu koji je usvojen 28.03.2025. godine, za ovu uslugu je planirano 60.000 KM, međutim usporena dinamika usvajanja Budžeta Grada Bijeljina itekako narušava ostvarivanje ovog prava. Da bi se ovo pravo ostvarilo, neophodno je da se po usvajanju Budžeta, raspiše javni poziv (raspisuje ga Centar za socijalni rad iz Bijeljine), kojim se pozivaju organizacije osoba sa invaliditetom ili druge OCD da budu pružaoci usluga. Budžetska stavka za personalnu asistenciju je planirana kvartalno i pravo je pitanje, kako bi potencijalna organizacija koja dokaže da može pružati usluge personalne asistencije, mogla povuć sredstva retroaktivno za prvi kvartal 2025. godine. A planirano je po svakom kvartalu po 15.000 KM za ovu uslugu i njeno funkcionisanje.

Na kraju, iako postoje budžetska sredstva za omladinski centar i za personalnu asistenciju, suštinsko je pitanje da li će se sredstva i utrošiti u skladu sa planiranom namjenom ili će mladi i osobe s invaliditetom ostati žrtve političkih igara, a namjenski neutrošena sredstva realokacijom preusmjerena za neke druge namjene.

Ovo pitanje samo je podsjetnik da sa vlastima kakve su naše potreba za borbom građana za svoja prava nikad ne prestaje.

(Ž.N., ODGOVORNO)

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa