„U Brezi ne postoji nijedna organizacija koja se sistematski bavi djecom i odraslima sa poteškoćama u razvoju. To rezultira time da roditelji nemaju gdje potražiti podršku, informacije ni zaštitu svojih prava. Često ni ne znaju šta im pripada, pa samim tim nemaju ni priliku biti aktivni nosioci promjena. Nažalost, tiha borba ovih porodica ostaje nevidljiva. Zbog toga smatramo da je krajnje vrijeme da se toj tišini da glas.“
Djeca i odrasli sa poteškoćama u razvoju, kao i njihove porodice, svakodnevno se suočavaju s brojnim izazovima koji uključuju nedostatak sistemske podrške, društvene predrasude i institucionalnu nevidljivost u mnogim sredinama. Uključujući i općinu Breza.
Porodice djece sa poteškoćama u razvoju često su prepuštene same sebi. Osim svakodnevne borbe za osnovne potrebe svojih članova, roditelji i staratelji se suočavaju s nedovoljno fleksibilnim radnim okruženjem, dugim redovima u institucijama, nedovoljno razvijenom mrežom podrške, kao i s osjećajem izolovanosti. Zbog toga je važno razviti sistem podrške koji će uvažiti njihovu stvarnost, ali i omogućiti konkretne olakšice koje će im svakodnevnicu učiniti dostojanstvenijom.
„U Brezi ne postoji nijedna organizacija koja se sistematski bavi djecom i odraslima sa poteškoćama u razvoju. To rezultira time da roditelji nemaju gdje potražiti podršku, informacije ni zaštitu svojih prava. Često ni ne znaju šta im pripada, pa samim tim nemaju ni priliku biti aktivni nosioci promjena. Nažalost, tiha borba ovih porodica ostaje nevidljiva. Zbog toga smatramo da je krajnje vrijeme da se toj tišini da glas.“ – izjavila je za Odgovorno.ba Ilma Omerhodžić, aktivistica Centra pozitivne prakse.
Upravo iz potrebe da se ovoj populaciji pruži konkretna pomoć, Udruženje Centar pozitive prakse pokrenulo je kampanju čiji je cilj uvođenje prava na prvenstvo za roditelje/staratelje djece i odraslih sa poteškoćama u razvoju prilikom korištenja javnih usluga – u zdravstvenim, obrazovnim, administrativnim i drugim institucijama.
Prema dugoročnom planu, Centar za socijalni rad Breza preuzet će ključnu ulogu u identifikaciji porodica, kreiranju baze korisnika, određivanju kriterija i izdavanju kartica. Služba za privredu će pripremiti prijedlog odluke i vizuelna rješenja natpisa za javne ustanove, dok će Služba za finansije osigurati sredstva potrebna za realizaciju mjere. Odluka će biti upućena Općinskom vijeću na usvajanje, a očekuje se šira podrška s obzirom na važnost teme i javni interes.
„Ova mjera je samo prvi korak. Dugoročno, želimo da inicijativa postane temelj za širu inkluzivnu strategiju – uključujući osnivanje dnevnog centra, obezbjeđenje dodatnog stručnog kadra i kreiranje stalne mreže podrške za sve porodice u potrebi. Vjerujemo da Breza ima kapacitete i volju da krene u tom smjeru, a mi ćemo biti partneri u svakom narednom koraku.“ – dodala je Ilma Omerhodžić, aktivistica Centra pozitivne prakse.
U društvu koje prepoznaje i poštuje potrebe ranjivih grupa gradi se ne samo pravedniji sistem, već i jača zajednica u kojoj svi imaju svoje mjesto.
(H.K, Odgovorno)