Koraci prema jačem i pravednijem sistemu brige o djeci i mladima u sistemu hraniteljstva

by Urednik

Još jedna saradnja nevladinog sektora i vlasti u BiH, uz pomoć međunarodnih humanitarnih organizacija rezultirala je nečim pozitivnim.

Catholic Relief Services (CRS) u saradnji sa Udruženjem za edukativnu i savjetodavnu podršku hraniteljstvu/udomiteljstvu, a uz podršku Federalnog ministarstva rada i socijalne politike, u protekla su tri mjeseca proveli obuku stručnjaka iz centara za socijalni rad i domove za djecu bez roditeljskog staranja iz svih deset kantona Federacije BiH.

U konačnici, više od 170 polaznika steklo je znanja i vještine potrebne za procjenu porodica i izradu individualnih planova podrške i uspješno je završilo edukaciju o primjeni jedinstvene metodologije vođenja slučajeva, čime je napravljen važan korak prema ujednačenom i kvalitetnom sistemu zaštite djece i mladih.

Iz Ministarstva su najavili da će jedinstvena metodologija do koje se došlo biti propisana novim Zakonom o socijalnim uslugama u Federaciji.

„Važno je da svi stručnjaci u sistemu imaju jasne smjernice i alate kako bi podrška djeci i mladima bila dosljedna, efikasna i pravedna“, naveli su iz Ministarstva, naglašavajući kako je edukacija dio šireg partnerstva s CRS-om u okviru Memoranduma o razumijevanju.

Edukacija je dio projekta Kreiranje odgovarajućih rješenja za aktivnu podršku mladima iz brige – KORAK, koji CRS provodi u cilju podrške mladima koji izlaze iz sistema javne brige. Tokom obuke poseban fokus bio je na pripremi mladih za osamostaljenje i izradi konkretnih planova podrške nakon izlaska iz sistema.

„Želimo graditi sistem koji mladima pruža stvarnu šansu za samostalan život. Jedinstvena metodologija vođenja slučaja je temelj tog sistema“, istakla je Đenana Mekić, voditeljica projekta KORAK.

Ona je, u januaru ove godine, prilikom predstavljanja informatora za mlade bez roditeljskog staranja koji izlaze iz sistema brige, izjavila: „Osamostaljivanje je veoma težak proces, posebno za one koji napuštaju sistem brige. Oni se često osjećaju izgubljeno i preplašeno zbog čega im je potrebno kontinuirano razumijevanje, pomoć i podrška“. Naglasivši da, iako nadležne institucije ulažu velike napore da pomognu mladima koji napuštaju sistem brige, još uvijek nedostaju adekvatna sistemska rješenja za njihovo stambeno zbrinjavanje, zapošljavanje, obrazovanje i druge potrebe.

Pomenuti informator, pod nazivom „Gdje izlaziš?“, je nastao u okviru istoimene kampanje Udruženja za djecu i mlade u BiH Iuventus, takođe uz podršku organizacije CRS.

Ova publikacija mladima u Kantonu Sarajevo pruža informacije o pribavljanju ličnih dokumenata, obrazovanju, zapošljavanju, stanovanju, vođenju domaćinstva i finansija, kao i o drugim značajnim pitanjima s kojima se suočavaju kada napuste institucije brige.

“Informator na jednom mjestu nudi sve informacije korisne za život izvan institucija i nadamo se da će pomoći svim mladim ljudima da se lakše snađu na pragu svoje samostalnosti“, kazala je Nejra Omić, članica udruženja Iuventus, interesantnog i po tome što su ga osnovali upravo mladi koji dolaze iz sistema brige, smatrajući da mogu najbolje razumjeti i odgovoriti na potrebe onih s kojima su do nedavno dijelili sudbinu.

Inače, u Federaciji BiH u prosjeku nešto više od 50 mladih godišnje napušta sistem brige.

(T.H., Odgovorno)

Povezane vijesti

Odgovorni građani aktivizmom do odgovorne vlasti

© Centri civilnih inicijativa